PANČEVO. Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva predstavlja od 19. do 29. septembra 2017. zajedničku izložbu Arpada Pulaija (radovi od pustovane vune) i Milice Jakšić (unikatna keramika). Arpad Pulai je diplomirao na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, Odsek dizajn tekstila. Milica Jakšić je diplomirala i magistrirala keramiku na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu.
Materijale koje koristim u radu su ekološkog karaktera, kao i proces formiranja vunene površine, poznatije kao pustovana vuna. Sam proces formiranja vunene podloge je manuelan i iziskuje dug vremenski period. Tehnika veza takođe zahteva svoj prostor i vreme za realizaciju. Tekstilne forme sadrže jedan vid psihoanalize, odnosno, prikazane su situacije kroz koje pojedinac pokušava da svoje emocionalne komponente iskontroliše. Predstavlјena su oba polariteta, ono iskazano, tj. vidlјivo i ono što je skriveno u nama. Vizuelna komunikacja predstavlјena je kroz fascijalne ekspresije, rasute po površini tekstila, a formirane pomoću tanke linearne strukture, odnosno niti konca. Kao rezultat dalјeg istraživanja, introspektivna faza stvara nezamislive-imaginarne forme lјudskog bića. Bezgranično preispitivanje sebe kroz druge životne forme; poistovećivanje sa njihovim karakternim osobinama, odnosno, duboko poniranje u sebe kroz druge daje novu vizuelnu dimenziju radu. Takav bezgraničan opus analiziranih uspomena koristim u svom likovnom izrazu, na taj način stvaram nove sinaptičke veze, odnosno, sećanja, u jednu nadrealnu celinu. Ambijentalne celine su nastale u periodu 2016-2017.
Arpad Pulai
Projekat predstavljaj skulpture unikatne keramike, rađenje u tehnici kamenina. Projekat se sastoji se iz četiri celine – serije: Leptir, Slobodni, Umentnost i Skok te pomoćne serije Talasi, rađene u tehnici porcelan. Voda simbolizuje život – njegovu iluziju, protok, nestalnost. U prirodu čoveka je usađena težnja za napretkom, da se bude uvek bolji i brži. Uprkos neizvesnosti rezultata te borbe, čoveka nešto vuče napred. Ta borba (plivanje) sa vodom (životom) stoga je impresivna. Činjenica da su ljudska tela pri plivanju delimično u vodi, a delimično iznad nje (spoj tela i vode), osim mogućnosti umetničkog prikaza raznovrsnih ljudskih pokreta, omogućava i svojevrsni fenomen duple reakcije posmatrača gde svaki prikazani pokret iznad vode rezultira i zamišljenim pokretom ispod vode, odnosno odrazom na vodi. Postavljene skulpture su, osim u međusobnoj, i u interakciji sa pubilikom i predstavljaju emocije posmatrača izražene kroz pokret pojedinačne skulpture, tj. pokret koji je posledica emocije i očekivanja posmatrača. Koliko su skulpture plivača delimično zarobljene ispod vode (površine), toliko su i konkretne emocije posmatrača zarobljne ispod "voajerskog" izraza lica, ali istovremeno nagoveštene kako plivačkim pokretima iznad površine, tako i bojom nanetom na skulpturu. Koliko je pokret izraz emocija, toliko su i emocije uslovljene pokretom. Svi radovi su nastali u 2013. godini.
Milica Jakšić |