BEOGRAD. Nagrada "Pavle Vasić" Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) za 2016. godinu dodeljena je istoričaru i teoretičaru umetnosti dr Dejanu Sretenoviću, za knjigu "Urnebesni kliker, umetnost i politika beogradskog nadrealizma", u izdanju Službenog glasnika - metodološki i strukturalno savremeno koncipiranu problemsku studiju koja nudi inovativnu interpretaciju i relevantnu kontekstualizaciju beogradskog nadrealizma.
Zasnovana na iscrpnim istraživanjima i kritičko-analitičkom promišlјanju raspoloživog umetničkog materijala i relevantne bibliografske građe, Sretenovićeva knjiga ne negira rezultate prethodnih istraživanja, nego ih suptilno koriguje i dopunjava, proširuje i unapređuje novim podacima i zaklјučcima. Kroz identifikaciju i eksplikaciju različitih vidova umetničkog ispolјavanja i strategija delovanja vodećih nosilaca, Sretenović prati proces artikulacije nadrealističkog praktičnog i teorijskog diskursa u beogradskoj sredini. Analizirajući inovacijske aspekte vizuelne eksperimentacije beogradskih nadrealista zasnovane na automatskom pisanju i kolažno-montažnom postupku, kao i modele njene prezentacije kroz paradigmu Ristićevog Nadrealističkog zida", autor ukazuje na suštinske promene koje je u domenu morfologije, fenomenologije i ontologije umetničkog dela doneo taj pokret i apostrofira njegove anticipatorske komponente, istakao je u obrazloženju žiri koji su činili istoričari umetnosti: dr Vesna Kruljac (predsednica), Draginja Maskareli i prof. dr Dragan Bulatović.
Paralelno, kao temelјna idejna ishodišta ideologije beogradskog nadrealizma, nagrađena knjiga razmatra "metod simulacije" i "topos ludila" kroz prizmu tada aktuelne psihoanalitičke teorije, afinitet vodećih protagonista ka marksističkoj teoriji i njihovu opredelјenost za socijalnu revoluciju. Čitane u složenim kontekstualnim vezama, navedene determinante poslužile su Sretenoviću kao pouzdan osnov u određivanju mesta beogradskog nadrealizma u hijerarhiji značenja jugoslovenskog međuratnog i posleratnog društva, kao i u kontekstu internacionalne umetnosti avangarde, istakao je žiri.
Imajući u vidu činjenicu da je beogradski nadrealizam svojom intermedijalnom praksom poništavao granice između različitih umetničkih disciplina i da je primenjena umetnost bila jedno od dominantnih polјa eksperimentacije njegovih eksponenata, članovi žirija istakli su da Sretenovićeva knjiga predstavlјa izvanredan doprinos istoriji i teoriji srpske avangarde koji zaslužuje nagradu "Pavle Vasić".
Nagrada "Pavle Vasić" dodeljuje se na osnovu konkursa za tekstove u oblasti primenjene umetnosti i dizajna objavljene u svim vrstama stručnih publikacija (monografije, knjige, zbornici), teoretski i kritički rad o primenjenoj umetnosti objavljen u medijima, kao i za autorske izložbe uz odgovarajući stručan tekst.
Na konkurs za radove objavljene tokom 2016. godine prijavlјeno je osam kandidata, a žiri je jednoglasno dodelio nagradu Sretenoviću, kustosu Centra za vizuelnu kulturu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čija recentna istraživanja obuhvataju savremenu umetnost i teoriju, prakse avangardne i eksperimentalne umetnosti, kao i odnos umetnosti i ideologije u jugoslovenskoj umetnosti 20. veka.
Sretenović je i autor knjiga "Umetnost prisvajanja" (2013), "Raša Todosijević. Was ist Kunst?" (2002) i "Art in Yugoslavia 1992–1995" (1997), a priređivač je i više zbornika i kustos je više desetina izložbi, te dobitnik nagrade "Lazar Trifunović" (2009), nagrade Društva istoričara umetnosti za autorsku izložbu (2000. i 2010) i priznanja za kustosa godine prema izboru Nacionalnog komiteta IKOM-a i Muzejskog društva Srbije (2007).
Dodela nagrade "Pavle Vasić" ULUPUDS-a tradicionalno je organizovana 13. marta u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Izvor: SEEcult |