BEOGRAD. Nagrada "Lazar Trifunović" za 2012. godinu, koja podstiče i afirmiše likovnu umetnost, dodeljena je Jeleni Stojanović za studiju "Situacionisti, omladinci i stripovi", a priznanje Društva istoričara umetnosti Srbije (DIUS) za najbolju autorsku izložbu u protekloj godini pripalo je Nenadu Radiću za izložbu "Zbirka slika druga predsednika" i prateću sveobuhvatnu knjigu pod naslovom "Pusen i petokraka". Nagrade koje dodeljuje Kulturni centar Beograda pobednicima su uručili članovi žirija u galeriji Artget.
Priznanje koje je dobila Jelena Stojanović za studiju "Situacionisti, omladinci i stripovi", objavljeno je u publikaciji "Čitanka" 26. Memorijala Nadežda Petrović. Po obrazloženju žirija (Ljiljana Ćinkul, Aleksandra Mirčić i Dragan Bulatović) u odluci da se nagrada dodeli Jeleni Stojanović, prevladala je "ocena o ubedljivosti istorijske verifikacije aktivističkog umetničkog pokreta, analizi istrajnosti njegovih ideja i mudrosti aktuelizacije problema kolonizacije i spektakulizacije svakodnevnice". Studija je posvećena jednom segmentu delovanja grupe Internacionala situacionista, aktivne u Evropi u periodu 1957. i 1972. godine, njihovom kritičkom pristupu stvaralaštvu i životu, naporima da se nađe efikasna društvena forma odbrane individualizacije svakodnevnice.
Priznanje DIUS, koje se od 1999. godine tradicionalno dodeljuje zajedno sa nagradom "Lazar Trifunović", na dan rođenja ovog velikog istoričara umetnosti, pripalo je Nenadu Radiću. Izložba "Zbirka slika druga predsednika", kao i prateća knjiga "Pusen i petokraka" rezultat su njegovog višegodišnjeg rada i istraživanja na polju istorije umetnosti, kao i na polju političke i društvene istorije. Postavka obuhvata sagledavanje zbirke umetničkih dela koja su pripadala Josipu Brozu Titu i činila deo ambijenta nekadašnje rezidencije predsednika. Žiri u sastavu: Dragana Palavestra, Danijela Purešić i Svetlana Petrović, u svom obrazloženju je napisao da postavka izložena u Novom Sadu i Beogradu "pripada onoj vrsti izložbe koja ima produženo i kompleksno značenje. Njihova uloga je naučna, edukativna i reprezentativna", a tim slikama je autor "izgradio širi društveni okvir za tumačenje ukusa i ambicija samog vlasnika, Josipa Broza Tita". |