BEOGRAD. Nikola Džafo, dobitnik "Politikine" nagrade za likovnu umetnost za 2011. godinu i jedan od umetnika koji je predložio idejno rešenje za ovogodišnji nastup Srbije na 55. Bijenalu savremene umetnosti u Veneciji, odlučio je da 27. januara 2013. okonča dvanaestogodišnje delovanje "Art klinike". Reč je o jedinstvenom projektu i galeriji centra "Led art", upamćenog po nizu umetničkih akcija, performansa i simulacija, kojima su umetnici zauzimali stav prema aktuelnim događajima na lokalnoj društvenoj i političkoj sceni.
Ullična "Šok galerija"
Eutanazija "Art klinike", kako ovu akciju zove sam Džafo, započeta je na njenu desetogodišnjicu, 2011. godine, a prouzrokovana je nedostatkom novca, angažmana i interesa u svim segmentima koji bi trebalo da omoguće funkcionisanje umetničke, a šire i kulturne produkcije.
– To što smo svojevoljno prestali da funkcionišemo ubrzala su dva događaja – nastup na 52. Oktobarskom salonu 2011. u Beogradu i nedavni poziv da učestvujem na konkursu Ministarstva kulture i predložim idejno rešenje za izložbu u Veneciji. Kako se Oktobarski salon poklopio s proslavom desetogodišnjice rada "Art klinike" bilo je zgodno da se na toj izložbi koja je postala simbolički i faktički okvir propitivanja prošlosti i istorije, sadašnjosti i budućnosti, kritičke i etičke umetničke prakse, započne proces transformacije.
Aktivnostima, svakako, tu neće biti kraj. "Led art" je odlučio da kontekstualno reformuliše "Art kliniku" u "Šok zadrugu", smatrajući da je zadrugarstvo, kroz zajedništvo, uzajamnu potporu i razumevanje, pravi put za umetnički rast.
– Od gerilske, subverzivne umetničke grupe, preko kritičkog kolektiva društvenih i umetničkih praksi (Art klinika), "Led art" je dospeo do okvira za buduće delovanje. "Šok zadruga" prekraja zadate institucionalne i disciplinarne okvire, formuliše nove, „divlje”, nekonvencionalne modele saradnje, centar zamenjuje periferijom, podrum javnim prostorom. Evociramo nešto što je funkcionisalo tridesetih godina prošlog veka u Srbiji, a to je da se mali udružuju pa konkurišu svim tajkunima. Odlučili smo da se ne bavimo utopijama, već da osmislimo platformu koja može direktno da funkcioniše u praksi. Mi ćemo raditi na lokalu, Novi Sad nema gradsku galeriju, pa smo rešili da doprinesemo pošto na prostoru grada, na različitim lokacijama, imamo pet sagrađenih galerija. Imamo i program, biće objavljen konkurs, pozvaćemo različite umetnike na saradnju.
Trenutno u stanju inkubacije, "Šok zadruga" čeka dalji razvoj događaja. Kako najavljuje Džafo, nakon 40 dana galerije će svečano biti otvorene i ustupljene društvenoj zajednici na raspolaganje. Što se tiče Bijenala u Veneciji, njegov predlog idejnog rešenja u vezi je sa ovom pričom. Naime, problem "Led arta", "Art klinike", "Šok zadruge" i zadrugarstva objedinjen je pod nazivom "Karantin".
– Predložio sam da naš paviljon proglasimo za karantin, da se tu skupe svi koji su prošli kroz "Art kliniku" i da unutra, u velikim kavezima, bude izloženo sve što je viđeno tokom više od jedne decenije. Da tako u Evropi procenimo da li nešto što nije vrednovano u našoj sredini, ima vrednost ili ne. Da li smo kužni ili ne – objašnjava Džafo.
Izvor: Politika |