Savremena galerija, Zrenjanin. 7 - 25. septembar 2009. U ponedeljak, 7. septembra 2009. godine u 19 časova biće otvorena izložba akvarela nastalih tokom trajanja jubilarnog tridesetog saziva kolonije akvarelista u Ečkoj. Ove godine u radu kolonije akvarela učestvovalo je sedam umetnika: Bora Vitorac (Novi Sad), Dragoljub Pavlov (Novi Sad), Pal Dečov (Opovo), Miodrag i Mirjana Anđelković (Niš), Đorđe Maravić (Subotica) i Radiša Lj.Lucić (Zrenjanin).
Jedna od specifičnosti Umetničke kolonije u Ečki jeste "Susret akvarelista" koji je ove godine održan po jubilarni trideseti put (od 17. do 23. avgusta). Umetnici su bili smešteni u paviljonu Umetničke kolonije u Ečki u parku Kaštela. Materijal za rad, smeštaj i ishranu obezbedila je Savremena galerija. Umetnici su Organizatoru ostavili po dva akvarela. Umetnička kolonija u Ečki osnovana je 1956. godine. U radu Kolonije učestvovala su najznačajnija imena likovne umetnosti sa teritorije bivše Jugoslavije, koji se, u skladu sa sopstvenim opredeljenjem, bave različitim likovnim tehnikama, slikarstvom, skulpturom, grafikom, da bi se osamdesetih stavio akcenat na akvarelističke sazive, kao najpristupačnije i umetnicima i organizatorima.
Posebno interesovanje organizatora Umetničke kolonije u Ečki za akvarel podstaknuto je izložbom “Akvarel likovnih umetnika Vojvodine, učesnika u radu umetničkih kolonija”, održane 1977. godine. Ova izložba poslužila je kao povod za manifestaciju 'Susret akvarelista Jugoslavije' održane 1980. godine, od kada započinje redovno okupljanje akvarelista u Ečki. To su bili podsticaji za organizovanje 'Prvog bijenala akvarela podunavskih zemalja' 1991. godine, iste godine kada je ugašeno Bijenale akvarela u Karlovcima i u vreme raspada SFRJ. Na izložbi su učestvovali umetnici iz Bugarske, Čehoslovačke, Mađarske, Rumunije, SSSR-a i Jugoslavije. Iz dobro poznatih razloga nije bilo moguće nastaviti ovu manifestaciju, pa je 1993. godine organizovano 'Bijenale jugoslovenskog akvarela' koje je nastavljeno i sledećih godina sa donekle izmenjenom koncepcijom i ove godine je održano po šesti put.
Fond Savremene galerije u Zrenjaninu sadrži oko osamsto akvarela autora iz svih bivših republika i pokrajina Jugoslavije, među kojima se nalaze i akvareli umetnika iz inostranstva. Akvareli pokrivaju period od pedesetih godina XX veka pa sve do danas, a najveći broj akvarela u fondu nastao je tokom poslednje tri decenije, od kada se započelo sa Sazivima akvarelista, tako da dobijamo uvid u gotovo celokupno posleratno stvaralaštvo u ovoj tehnici na teritoriji bivše Jugoslavije. |