CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 12
Videomedeja 23
Videomedeja 11
Noć muzeja 2009
Noć muzeja 2013
Noć muzeja 2014
Videomedeja 19

Sponzor rubrike
Mimmo Paladino - Grafike Štampaj E-pošta
(1 glas)
ImageMuzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad. 1 - 31. oktobar 2009.
Novosadska publika imaće priliku da vidi pedesetak radova formata 200 x 123 cm, izvedenih različitim tehnikama od litografije do akvatinte. Njegova platna, često velikih dimenzija, ali u nekim slučajevima i mala i intimistička, prepuna su alegorijskih likova koji upućuju na jedan tajanstveni univerzum i svetost zaboravljenih ili čak nepovratno izgubljenih obreda i gesta.ImageImage

Image Image Image

Slikar, vajar i grafičar, rođen u Paduli (Južna Italija) 1948. Pripada ključnoj petorci italijanskih umetnika (Mimmo Paladino, Enzo Cucchi, Sandro Chia, Francesco Clemente, Nicola De Maria) koji su na čelu sa teoretičarem Bonitom Olivom postavili temelje umetničkog pokreta transavangarde.

Paladinova istraživanja koja su obeležila evropsku i svetsku umetničku scenu od kraja 70-tih godina do danas ,okrenuta su  ponovnom vraćanja slici i radosti slikanja, naglašenoj emocionalnosti, novoj ekspresiji, nomadizmu... U njima se sjedinjuju mitska i lična iskustva kroz neuhvatljivi jezik podsvesti i tela.

Paladinova dela privlače svojom tajanstvenošću i nedokučivošću koju umetnik postiže tako što nikada direktno ne otkriva njihove sadržaje već ih smešta u polje dvosmislenosti, te se ona čine uznemirujuća i uzbudljiva u sopstvenoj tišini.

Na njegovim velikim grafičkim listovima sa prizorima snažne simbolike, možda najistaknutijim u njegovom grafičkom opusu, postiže "miran" suživot različitih postupaka: serigrafije, litografije, suve igle, bakroreza, ksilografije, akvatinte... Uspeva da sve njihove različite izražajne odlike usmeri ka zajedničkom cilju - tehničkim i formalnim rezultatima, koji su jedinstveni među sličnim poznatim iskustvima u savremenom umetničkom izražavanju.

Svetlana Mladenov,
kustos zbirke crteža i grafike MSUV


Pojmovnik moderne i postmoderne likovne umetnosti i teorije posle 1950
Miško Šuvaković

ImageTRANSAVANGARDA - (u daljem tekstu TA) - eklektična, maniristička, citatna i kolažno montažna neoekspresionistička umetnost slikarstva i skulpture nastala na prelazu 70-tih u 80-te godine. Pojmove "italijanska transavangarda" i " internacionalna transvangarda" uveo je kritičar Akile Bonito Oliva. Termin se primenjuje na rad italijanskih slikara Frančeska Klementea, Mima Paladina, Enca Kukla, Nikola de Marie.

TA nije samorodan pokret nastao radom umetnika, naknadno interpretiran radom kritičara, teoretičara i istoričara umetnosti. TA je zamislio i teorijski pripremio Bonito Oliva da bi na sceni poznog reduktivističkog modernizma i teorijskog i intermedijalnog postkonceptualizma izveo obrt od neslikarskih (postobjektnih) tendencija ka eklektično- staromodnom shvatanju slikarstva kao umetnosti prikazivanja, citiranja i uživanja u slikanju i gledanju.

Polazna premisa transavangardne teorije se zasniva na uverenju da modernost više ne postoji, da je sve aktuelno i retro. Slikarstvo TA uklanja reference (odnose prema svetu) ukazujući se kao unutar umetnička i likovna pripovest o slikarstvu kao umetnosti prikazivanja i izražavanja.

U psihoanalitičkom smislu TA je umetnost uživanja u simboličkom telu slikarstva (u boji, formi, erotskoj figuri,samom činu slikanja i gledanja). Ona je umetnost nesputane mašte... ona je i umetnost bez etičkog stava - jezik sveta TA nije ni moralan ni amoralan, već je inetgrisan u trenutnu odluku, doživljaj, želju, zadovoljstvo, igru ili prevaru.

Italijanska TA predstavlja istovremeno beskrupulozno maniristički citat celokupne zapadne tradicije slikarstva, ali i obnovu lokalne italijanske i mediteranske tradicije.

Maniristički karakter TA se ogleda u upotrebi mitskih tematizacija mediteranskog pejzaža, antičkih stubova, mitskih bića i životinja, ali i u naglašenoj stilizovanoj deformaciji predstave - figure su slikane u različitim ikonografijama, precizni akademski slikarski zanat je kombinovan sa nemarnim i sirovim ekspresionističkim potezom.

Internacionalna TA je nastala kao još jedna neočekivana subverzija i obrt kritičkih razmatranja Bonito Olive. Oliva je princip nedoslednosti mimikrije i ideologije izdajnika ugradio u svoja kritička i teorijska razmatranja umetnosti. U zamisao je uključio nemačke neoekspresioniste Anselma Kifera, A.R.Penka, Jorga Imerdorfa, predstavnicu američkog new image slikarstva Suzan Rotenberg i Džulijana Šnabla, kao i predstavnike nove figure i novog prizora Erika Fišela i Dejvida Salija.

Ideologija izdajnika je pojam kojim je Oliva opisao ulogu umetnika-intelektualca u savremenoj umetnosti. Umetnik intelektualac je izdajnik pošto oseća i spoznaje svoju marginalnu i kriznu poziciju. On se krizi, moralnoj hipokriziji i ideološkom totalitarizmu ne suprotstavlja utopijskim vizijama i projektima ili praktičnim prevratničkim delovanjem, već ironičnim, parodijskim i apsurdnim gestovima koje sprovodi u svom ponašanju, govoru, citiranju tuđih postupaka pri stvaranju dela. Po Olivi, umetnik- intelektualac je neko ko zamišlja da vrši izdaju, ali nikad ne dejstvuje.

Kritički i skeptički umetnici od Marsel Dišana do konceptualne umetnosti, preuzimali su ulogu izdajnika ironijski i parodijski modifikujući dominatne institucionalne modele sveta umetnosti: umetnika, umetničko delo, vrednosne kriterijume. Na prelazu 70-tih u 80-te Oliva je uveo koncept TA kao neomanirističke umetnosti koja citatom, kolažom i montažom modifikuje,parodira, ironiše i izneverava modele izražavanja i prikazivanja u zapadnoj umetnosti od renesanse do avangarde i visokog modernizma. Slikarstvo TA ostvaruje nepatetičke citate i simulacije istorijskih stilova površnošću i neodgovornošću koju preuzima od masovne kulture, posebno televizijske slike.

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Izbor godine 2024

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
BEOGRAD. Od 29. jula do 5. septembra 2021. biće otvoreno Bijenale mladih, međunarodna izložba savremene umetnosti mladih koje se ove godine prvi...
"Život je kompozicija različitih tonova i ritmova koja nas vodi u vrtlog radoznalosti, nesigurnosti, strahova, ushićenja", tako glasi...
KIKINDA. Umetnički savet Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra odabrao je umetnike koji će učestvovati na 42. Internacionalnom simpozijumu...
NOVI SAD. U Spomen-zbirci Pavla Beljanskog dana 23. februara 2023. godine Milani Kvas je svečano uručena nagrada "Izbor godine", koju ...
NOVI SAD. Muzej savremene umetnosti Vojvodine predstavlja od 26. novembra 2021. do 27. februara 2022. izožbu "Evrovizion.Crossing Stories and ...
Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Centar Pompidu je priredio retrospektivnu izložbu Jim Dine-a,...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. 100-ta godišnjica smrti slavnog francuskog vajara Ogista...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna umetnost (proleće 2016). Iz bogatog repertoara koji nude pariski muzeji i galerije izdvojićemo nekoliko izložbi koje ostavljaju dubok i specifičan...
Knjige i časopisi
Prepustite se  listanju i čitanju Gradine uz muziku koja će vas opustiti. Oni koji su mladi mogu pesmu Prljavog kazališta Crno bijeli svijet da zamene njihovom pesmom Sve je lako kad si mlad (Sve je lako kad si mlad /...
Intervju
Ima u delatnosti predavača i profesora, u njihovoj želji da ceo život posvete onima koji znanju manje od njih, i to bez mnogo koristi, samo sa svešću da time grade slušaočev novi lični svet, nečega od poslanstva, misije. Bilo je u...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom