CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 08
Digital Art 02
Videomedeja 12
Videomedeja 18
Dunavski dijalozi 04
Videomedeja 22
Dunavski dijalozi 05

Sponzor rubrike
Svet informacija / World-Information.Org Štampaj E-pošta
(1 glas)
ImageMuzej Vojvodine, Novi Sad. Mart - april 2003. Muzej savremene umetnosti, Beograd. April - maj 2003
Izložba "Svet informacija / World-Information.Org" predstavlja studiju istorije i prirode svremenog informatičkog društva. Tema izložbe je razvoj novih informacionih i komunikacionih tehnologija, koja istražuje fascinantnu i složenu sferu proizvodnje, manipulacije, kontrole i distribucije informacija.

Image


Izbor godine redakcije ArtmagazinaIzložba "Svet informacija / World-Information.Org" predstavlja studiju istorije i prirode svremenog informatičkog društva. Tema izložbe je razvoj novih informacionih i komunikacionih tehnologija, koja istražuje fascinantnu i složenu sferu proizvodnje, manipulacije, kontrole i distribucije informacija.

Izložba "Svet informacija" kroz naučna i umetnička istraživanja mapira globalnu infosferu, svetski nevidljivi nervni sistem informacionih mreža i omogućuje razumevanje njihovih kulturnih, društvenih i političkih implikacija, podstičući buduću kulturnu praksu.

Projekat "World-Information.Org" postavlja pitanja demokratije i ljudskih prava u digitalnoj eri ukazujući na značaj opštedruštvenog interesa i pruža informacije neophodne za demokratski razvoj društva, kulture i politike.

"Svet informacija / World-Information.Org" je rezultat zajedničkog istraživanja i interaktivne saradnje umetnika, naučnika, inženjera i tehničara iz celog sveta.

Pružajući posetiocima sveukupan uvid u istoriju informatičkog doba, izložba "Svet informacija" na edukativan način prikazuje razvoj komunikacionih tehnologija, od antičkih vremena do danas, kada se savremeno društvo ne može zamisliti bez televizije, radija, Interneta... Uz pomoć eksponata i dijagrama tumače složenu prirodu informacionih tehnologija, interaktivnih instalacija i digitalnih umetničkih radova, publici se nude jasne i kvalitetne informacije o višestrukim odnosima između tehnologije i društva, politike, kulture, umetnosti i ekonomije.

"Svet informacija / World-Information.Org" projekat sadrži tri celine:

World-Infostructure / Svetska infostruktura se bavi razvojem komunikacionih tehnologija i njihovim društvenim, kulturnim i ekonomskim implikacijama. Polazeći od prvobitnog pisma, "Svetska infostruktura" vizualizuje i opisuje razvoj medija: komunikacijskih kodova, načina prenošenja informacija i sve sofisticiranijih tehničkih instrumenata. "Svetska infostruktura" nudi pregled složenih odnosa tehnologije, privatnosti i društvenih interesa, pružajući uvid u distribuciju informacija i moći, i u proces globalizacije informacija.

World-C4U / Svet-C4U podrazumeva četiri velika C - command, control, computer, communication. Ovaj deo izložbe je posvećen tehnologijama nadziranja i kontrole. Posle 11. septembra 2001, vlade, policije i obaveštajne agencije ubrzano jačaju i proširuju svoje sisteme nadziranja i prisluškivanja. Svet-C4U predstavlja umetničke projekte koji ispituju i problematizuju takav tok događaja i nude posetiocima uvid u razvoj tahnologije nadziranja, prikazujući istorijske primere i najsavremenije proizvode industrije bezbednosti i kontrole.

Future Heritage / Nasleđe budućnosti se bavi kritičkom analizom elektronskih mreža i njihovih mogućnosti u radovima umetnika. Predstavljeni su radovi renomiranih internacionalnih umetnika koji koriste informacione i komunikacione tehnologije, kao što su Marko Peljhan i Critical Art Ensemble. Nasleđe budućnosti pokazuje bogatstvo, raznolikost i vitalnost elektronske kulture - kulture nasleđa budućnosti.

Izložba "Svet informacija" je internacionalni projekat koji je realizovao Public Netbase t0 Institut za nove tehnologije u kulturi iz Beča, pod pokroviteljstvom UNESCO-a, u sklopu manifestacije Evropski grad kulture - Brisel 2000. Posle premijere u Briselu, izložba je bila predstavljena publici u Beču 2000. i Amsterdamu 2002. godine. Program izložbe se sastoji od niza predavanja i prezentacija internacionalnih gostiju, diskusija, muzičkih događaja, radionica i foruma.


Aktuelni razvoj informacionih i komunikacionih tehnologija (ICT - Information and Communication Tehnologies), kao i kompjuterizovane biotehnologije, izazvaće dalekosežne posledice na polju političkih, kulturnih i društvenih odnosa. Kako se naša društva pretvaraju u društva zasnovana na znanju, znanje postaje sve značajniji faktor moći. Stoga neujednačena distribucija znanja izrasta u ozbiljan izazov demokratiji i društvenoj pravdi i rađa nove vrste konflikata.
Potpune i pouzdane informacije osnov su svake valjane odluke. Ipak, veliki delovi društva i mnogi donosioci odluka još uvek nisu dovoljno upoznati s implikacijama informacionih i komunikacionih tehnologija, i nisu dobro pripremljeni za učešće u jednoj širokoj i demokratskoj debati. Zato je u interesu najšire javnosti da se osnova ove promene učini svima dostupnim.

U interesu je najšire javnosti da se u elektronskim mrežama promoviše javna sfera, da se obezbedi kuloturna raznolikost infosfere i zaštete digitalna ljudska prava. Digitalna ljudska prava počivaju na shvatanju da je komunikacija osnov civilizacije i svake društvene interakcije. Ona uključuje pavo na pristup elektronskim mrežama, pravo slobodnog mišljenja i izražavanja i pravo na privatnost.

Važan doprinos živom i raznolikom elektronskkom kulturnom pejzažu jeste i to što umetnici i kulturni radnici eksperimentalno koriste i usvajaju informacione i komunikacione tehnologije. Ove delatnosti zahtevaju odgovarajući institucionalni okvir, kao i aktivno sponzorisanje umetnosti u elektronskim mrežama, sve u cilju obezbeđivanja sigurnosti kulturnog nasleđa budućnosti.

Organizacija World-Information.Org ima za cilj da doprinese potpunijem razumevanju mogućnosti i opasnosti koje donosi informatičko društvo. Ona podstiče postavljanje pitanja koja mogu zvučati jednostavno, ali imaju dalekosežne posledice za naš svet:

"Ko poseduje Mrežu, kako ona funkcioniše i na koji način javnost može imati koristi od nje?"
"Kako se dvakodnevni život, umetnost, politika, privreda i društvo transformišu novim informacionim i komunikacionim tehnologijama?"
"Otkuda javno mnjenje?"
"Kako se privatnost i lična prava mogu zaštititi u informatičkom društvu?"
"Šta su informatička ljudska prava?"
"Kakva je umetnost u digitalnim mrežama, i šta je osnova kulturnog nasleđa budućnosti?"

Konrad Becker,
autor projekta

Umetnici koji učestvuju na izložbi:
0100101110101101.org (Italija), Apsolutno (SCG), Belgrade Yard Soundsystem (SCG), Bureau d'etudes (Francuska), Critical Art Ensemble (SAD), Dieb 13 (Austrija), Eastwood (SCG), Darko Fritz (Hrvatska), Glow (Austrija), Ingo Gunter (Nemacka/SAD), Margarete Jahrmann (Austrija), Vladan Joler (SCG), kuda.org (SCG), Christoph Kummerer (Austrija), Max Moswitzer (Austrija), Marko Peljhan (Slovenija), Pure (Austrija), RIXC (Latvija), Goran Strugar (SCG), Surveillance Camera Players (SAD), Zoran Todorovic (SCG), Anita Witek (Austrija/Velika Britanija.

Zvaničan sajt: world-information.org
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Umetnost u Srbiji na danasnji dan

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
Hoće li ili neće korona odneti život i kulture, promeniti ga, na koji način, zašto je to šansa i za umetnike. Umetnik iz Novog Sada,...
ODŽACI. Performer Nenad Bogdanović (1955, Odžaci) izvešće tokom decemebra meseca 2019. godine više performansa tokom gostovanja u...

NOVI SAD. Osvaldo Sibils rođen je 1961. u Urugvaju, a živi i stvara u Barseloni. Bavi se crtežom, umetnošću zvuka i video-performansima....

NIŠ. U Paviljonu niške tvrđave, od 14. novembra do 5. decembra 2019, predstavljeni su radovi sa Likovne kolonije "Sićevo...
NOVI SAD. Ciklus minijatura "Monolog" Lazara Šoševića (1992, Uroševac) može da se pogleda od 9. do 23. avgusta 2021....
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Zarobljen u svojoj kući u Normandiji, jedan od najuticajnijih britanskih likovnih umetnika Dejvid...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. 100-ta godišnjica smrti slavnog francuskog vajara Ogista...
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvuju: Dragan Rajšić (Srbija), Marko Crnobrnja ...
Knjige o umetnosti
Hans Belting - Slika i kult
Hans Belting
Slika i kult. Istorija slike do epohe umetnosti
 
Intervju
"Život je kompozicija različitih tonova i ritmova koja nas vodi u vrtlog radoznalosti, ...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
NOVI SAD. Nedavno me je u Parizu jedna osoba pitala čime se bavim i ja sam joj odgovorio da sam umetnik. Sledeće pitanje je bilo "A kakav tačno umetnik?" I ja sam tu ućutao. Ljudima obično kažem da sam vizuelni ili likovni umetnik. Ako im...
Knjige i časopisi
Može li se danas razumeti smisao tragičkog, istinski pojmiti njegova dubina. U svetu prekrivenom katastrofama, u svetu koji sebe ne može više da doživi kao celinu a da ne slaže sam sebe, u svetu koji sebe ne može da vidi iako stalno gleda ...
Intervju
Čedomir Pakuševskij Čed živi i radi u Milanu. Ima svoj dizajn studio FullScream gde je kreativni direktor. Diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Magistrirao je na Politehničkoj školi za dizajn, Politehničkog...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom