Galerija SULUV-a, Novi Sad. 1999. Objektivno vizuelno okruženje u kojem stasavaju mlade generacije umetnika na ovim prostorima poseduje svakim danom sve više izvornih elemenata na čijim je osnovama i nastao britanski, a naročito američki pop-art. Šanta Đula, primenjujući na ovim delima i klasičan slikarski pristup, očigledno je bliži evropskom mentalitetu u likovnom smislu.
Slike koje je Šanta Đula izložio u galeriji SULUV - a predstavljaju adekvatnu reakciju mladog umetnika na vizuelno i kulturno okruženje u kojem stvara svoja dela. Popartistički pristup realizaciji ovih slika nije tipičan uticaj jednog perioda iz razvoja moderne/postmoderne umetnosti već je svesno primenjeno sredstvo za snažno izražen kritički odnos prema društvu.
Uglavnom čist i sveden plakatski kolorit, pa i format predstavljenih slika zajedno sa primerenom pop-artovskom tematikom, donosi zanimljivo prisećanje na principe pop-arta. Osim toga, ne treba da nas čudi da danas jedan mlad umetnik u Jugoslaviji primeni pop-artovske principe likvnog izraza.
Objektivno vizuelno okruženje u kojem stasavaju mlade generacije umetnika na ovim prostorima poseduje svakim danom sve više izvornih elemenata na čijim je osnovama i nastao britanski, a naročito američki pop-art. Šanta Đula, primenjujući na ovim delima i klasičan slikarski pristup, očigledno je bliži evropskom mentalitetu tj. britanskom shvatanju pop-arta (u likovnom smislu).
Luka Salapura
Šanta Đula je rođen 1969. godine u Novom Sadu. Diplomirao je na slikarskom odseku Akademije umetnosti u Novom Sadu 1995. godine u klasi profesora Dušana Todorovića. Član je SULUV - a. Izlagao je na više samostalnih i kolektivnih izložbi. |