Savremena galerija, Zrenjanin. 11 - 28. oktobar 2010. Savremena galerija Zrenjanin u svom fondu sadrži grafike umetnika sa prostora bivše Jugoslavije kao i grafike autora iz inostranstva. Grafike uglavnom pokrivaju period od pedesetih do devedesetih godina XX veka, dok izvan ovih okvira datira veoma mali broj radova. U zbirci su zastupljene sve grafičke tehnike od drvoreza, bakroreza, linoreza, litografije, različitih tehnika bakropisa do serigrafije i novih vidova mešanih i eksperimentalnih tehnika poslednjih decenija. Autor izložbe: Sunčica Lambić – Fenjčev, kustos u Savremenoj galeriji Zrenjanin
Ako se uzme u obzir da razvoj umetnosti nije uslovljen isključivo formalno-jezičkim i medijsko-tehnološkim aspektima, već da u značajnoj meri korespondira sa društveno-političkim, kulturnim i ideološkim modelima određenog vremena i prostora, cilj izložbe "Ideje, ideali, ideologije" je da relativizuje linearnu hronološku strukturu i da umetnost, odnosno u ovom slučaju grafičku zbirku Savremene galerije Zrenjanin posmatra kao "interaktivnu reprezentaciju društvene stvarnosti i istorijskog trenutka"(S. Čupić). Grafika, uostalom, i jeste medij koji je od svog nastanka najdirektnije komunicirao sa društvom, i zbog reproduktivnosti, kao svoje osnovne karakteristike koja podrazumeva neelitičnost, često je (zlo)upotrebljavan kao paradigma populizma i prvi oblik popularne, masovne kulture u suprotnosti sa "visokom kulturom".
Izložba je ovom prilikom bazirana isključivo na razvoju srpske posleratne grafike od sredine pedesetih, odnosno od perioda kada po istoriografima prestaje socijalistički realizam i započinje period liberalizacije u kulturi i umetnosti i uslovno do pojava koje se u umetnosti podrazumevaju pod novom figuracijom. Istraživanje je, takođe, uslovljeno postojećim stanjem i kvalitetom zbirke i metodom koji uočavajući specifične tematske, ideološke i formalne razlike među radovima omogućava izdvajanje četiri celine u grafičkoj zbirci Savremene galerije Zrenjanin: 1) Dugo odumiranje tema socijalističkog realizma; 2) Ka modernizmu; 3) Dekadencija visokog modernizma i kritika modernog društva; 4) Ženski prostori.
Ovakvo razmatranje odstupa od insistiranja na glavnim tokovima u umetnosti i njihovoj pravolinijskoj progresiji kroz vreme i dopušta da analizom i interpretacijom svake celine uočimo istovremeno paralelno postojanje i preplitanje više ideoloških i kulturnih matrica koje utiču na razvoj jednog složenog društvenog i istorijskog trenutka. Pregled ideja, ideala i ideologija jednog društva u određenom periodu koji svedoče o neraskidivoj vezi umetnosti sa društvenim i istorijskim prilikama, kao i svest o njihovoj različitosti i preplitanjima osnovno je polazište ove analize. Svaka od četiri navedene celine počiva na određenoj temi odnosno ideji, idealu ili u krajnjem slučaju ideologiji koje su u suprotnosti ili se prepliću i proizilaze jedna iz druge, a koje pružaju mogućnost uočavanja i interpretacije pojedinačnih umetničkih problema, kolebanja i umetničkog razvoja.
Na izložbi će biti predstavljeni radovi sledećih autora: Mihajla Petrova, Boška Karanovića, Marka Krsmanovića, Miodraga Rogića, Dragoslava Stojanovića Sipa, Stojana Ćelića, Mladena Srbinovića, Aleksandra Lukovića, Lazara Vujaklije, Zorana Petrovića, Milana Kerca, Ankice Oprešnik, Radovana Kragulja, Branka Miljuša, Milivoja Nikolajevića, Halila Tikveše, Vukice Obradović, Bogdana Kršića, Miodraga Nagornog, Miroslava Arsića, Milana Stanojeva, Ljubomira Kokotovića, Milete Vitorovića, Živka Đaka i mnogih drugih.
|