CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 01
Dunavski dijalozi 07
Videomedeja 11
Videomedeja 14
Videomedeja 24
Noć muzeja 2010
Terra 18

Digitalna umetnost u Srbiji - Kolja Tatić Štampaj E-pošta
(8 glasanja)
ImageArtmagazin i Galerija OUT/AUT (Toronto, Kanada). Maj - jun 2004.
Ova serija izložbi nije nastala samo kao posledica višegodišnje saradnje Artmagazina i galerije OUT/AUT iz Toronta. Ona predstavlja viđenje onog dela digitalne umetnosti u Srbiji čiji je krajnji artefakt digitalna štampa. Takođe predstavlja i jednu scenu duhovnog i vizuelnog stvaralaštva koja je još uvek u razvoju.

Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku

Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku

Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku

Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku Klikni za vecu sliku

Klikni za vecu sliku

Ova serija izložbi nije nastala samo kao posledica višegodišnje saradnje Artmagazina i galerije OUT/AUT iz Toronta. Ona predstavlja viđenje onog dela digitalne umetnosti u Srbiji čiji je krajnji artefakt digitalna štampa. Takođe predstavlja i jednu scenu duhovnog i vizuelnog stvaralaštva koja je još uvek u razvoju. Naime, mogućnosti koje je računar doneo likovnoj umetnosti otvorile su velika vrata autorima koji su u svetu digitalnog otkrili neverovatan sistem ispoljavanja kreativnog impulsa. Dolazeći iz sveta lepih umetnosti, arhitekture, fotografije, dizajna, matematike i sličnih disciplina stvorili su i razvijaju, eksperimentima, digitalnu umetnost jedinstvenu po svom karakteru i osećajnosti. Projekat, nazvan digitalSerbia čini grupna izložba izabranih autora, a zatim njihove samostalne izložbe.

Luka Salapura,
glavni urednik Artmagazina


Kad za nekoliko hiljada godina pronađu mir i tišinu, jedne od prvih slika koje će u asociranju biti prisutne jesu slike digitalne štampe Kolje Tatića. Jer ta tišina i mudrost mira je u arhitekti ovog umetnika digitalne umetnosti original bez presedana. Usamljenost ovih prizora je samo scenografija za događanja koja samo što nisu počela i u suštini su metafizika iz najboljih dana. Iskustvo tišine pretočeno u ovakav spoj odnosa u prostoru koji nam nameće pitanje čekanja nečega što će se desiti... To iščekivanje ima nepodnošljivost mira u lopti koja kao užarena kugla samo stoji naspram cele letargije. Ako ste pretpostavili da se mir i očekivanje pretvara u događaj koji nadolazi onda se mirno povucite i vaša ne/prisutnost neka bude bez traga ili poput statista u događaju.

Nora Paulin,
likovni kritičar (Toronto)

Kolja Tatić: "Rođen sam 1962. Živim u Srbiji, u Beogradu. Slikanju sam se vratio posle 11 godina, zahvaljujući novoj likovnoj tehnici - računaru. Nekada davno izlagao sam uglavnom crno-bele fotografije (5 samostalnih i oko 150 kolektivnih izložbi...). Naravno da uvek slikam, bilo kojom tehnikom, jednu ideju - jedan svet drugačiji od našeg: tih, dalek i usamljen... I koji kao da čeka nekog - možda baš Vas, ko zna?"
 

Comments 

 
0 # mirko 2011-07-01 15:12
Francuski kolega arhitekta pozdravlja dotičnog autora ovih slika mira i tišine. Uzbuđenju nikad kraja. Hvala M.
Reply | Reply with quote | Quote
 
 
+1 # Anonimus - Neko nebitan 2011-07-11 01:45
U pogledu mira i tišine bojim se da ćemo se načekati pa, dok čekamo, što nebismo gledali slike. Kao predah. Još malo predaha pa dalje u čekanje? I, kad se malo bolje razmisli, nije trebalo ništa raditi što je muka duhu. Sve se moglo bez napora naći samo da smo bolje organizovani. Naravno, tu smo bitku izgubili pa se odmaramo na listovima umjetnosti. Umjetnost, kao varka, istina, kao nužnost i potreba. Može se kazati kao sporedni put koji vodi dalje od ludila koje vlada.
Reply | Reply with quote | Quote
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
NOVI LUVAN. Specijalno za Art magazin. U belgijskom gradu Novi Luvan (Louvain-la-Neuve) od 6....
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Povodom Izložbe slika Vere Molnar u galeriji ...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Intervju
Pavle Jovanović
 
Reportaže
U Muzeju istorije Jugoslavije, baštiniku nasleđa jugoslovenskih umetničkih i kulturoloških vizualizacija ideologije koja je u vremenu svoje vladavine transformisala mnoštvo kulturnih vrednosti Jugoslavije, na radost publike u...
Knjige i časopisi
Knjiga "Prolazim kroz zidove" u izdanju Samizdata B92 predstavlja jedinstveno životno iskustvo jedne od najpoznatijih svetskih umetnica Marine Abramović. "Iskusila sam apsolutnu slobodu, osetila sam da mi je telo neograničeno,...
Intervju
U brložnom vrtlogu društveno-političkih (ne)zbivanja, javnih tajni i "tajnih javnosti", u opštem apsurdu u kome je stvarnost postala nedodirljiva, te, sa druge strane, u kulturno-umetničkom glibu što će se rađe samim...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom