Savremena galerija, Zrenjanin. 15 - 30. novembar 2010. Kolonija realizovana od 23. do 29. avgusta 2010. godine. Osnovna ideja okupljanja umetnika u koloniji pod nazivom Slika 2010 - "Still Life!" je obraćanje pažnje i podizanje nivoa svesti o očuvanju i značaju prirodne sredine problematizovanjem i preispitivanjem ekoloških tema i prirodnog odnosno ruralnog okruženja u kulturno-političkom, socio-psihološkom i istorijskom kontekstu.
Od osnivanja 1956. godine Umetnička kolonija Ečka okupljala je umetnike koji su se bavili uljem na platnu u sazivu umetnika pod imenom "Slika". Godine 2006. ovaj tradicionalan saziv umetnika koncepcijski je izmenjen tako što je umetnicima omogućeno da se u skladu sa heterogenim i pluralističkim tokovima savremene umetničke prakse mogu baviti različitim oblastima savremenog vizuelnog izražavanja – slikarstvom, umetničkom fotografijom, video-umetnošću, instalacijom, performansom, grafičkim dizajnom, digitalnom umetnošću, multimedijalnim istraživanjima... Međutim, tokom postojanja kolonije umetnici su uglavnom ostajali dosledni sopstvenim likovnim istraživanjima ili su pod utiskom kaštelskog parka u kojem je smeštena kolonija i pastoralne seoske atmosfere stvarali idilične pejsaže. Nikada se nije problemski pristupilo samom prirodnom okruženju u kojem se kolonija nalazi – Carskoj bari, ribnjacima, reci Begej pa i samom Kaštelu i selu Ečka i ekološkim i šire kulturnim i egzistencijalnim pitanjima koja se nameću ubrzanim i agresivnim savremenim životom i napretkom tehnologije koja preti da uništi ovu urbanu oazu.
Projekat Slika 2010 - "Still Life!" u prvom delu svog naziva "Slika 2010" zadržava tradicionalno ime održavanja ovakve vrste okupljanja umetnika u Umetničkoj koloniji Ečka. Drugi deo naziva "Still Life!" u uobičajenom prevodu označava mrtvu prirodu, ali ako se svaka reč posebno prevede možemo dobiti različita konstruisana značenja koja odgovaraju osnovnoj ideji ovogodišnje kolonije o zaštiti prirodne i ruralne sredine u vremenu ubrzanog tehnološkog razvoja, velikih zagađenja i klimatskih promena. Teme ekologije i zaštite životne sredine danas su veoma aktuelne, a umetnici u svetu se sve češće posvećuju pitanjima prirode, ekologije i životnog okruženja. Termini kao environmental art, ecological/eco art, art in nature/nature art, land art, earth art, označavaju možda različite pokrete, shvatanja i pristupe umetnika po ovom pitanju, ali svi suštinski teže povratku prirodi i re/interpretaciji prirode, odnosno reviziji veze između čoveka i prirode pronalazeći nove modele za koegzistenciju čoveka sa njegovim okruženjem. Svojim delima ovi umetnici često teže da utiču na ljude i podignu svest o značaju prirode, kao i da obrate pažnju na probleme sa kojima se svakodnevno suočavamo. Dela koja nastaju su često interdisciplinarna i neretko zahtevaju aktivno učešće ne samo posmatrača, već i stručnjaka iz različitih oblasti.
U Umetničkoj koloniji Ečka nedelju dana su boravili i radili sledeći vizuelni umetnici: Jelica Radovanović, Vera Stevanović, diSTRUKTURA, Tijana Luković i Branka Nedimović, umetnici koji svoja dela realizuju kroz savremene umetničke forme i jezike. Njihov dosadašnji umetnički rad veoma je visoko vrednovan, učesnici su zapaženih samostalnih i grupnih izložbi, kao i različitih projekata u zemlji i inostranstvu. U svom radu se uglavnom bave pitanjima prostora, životne sredine i prirodnog okruženja, pa su se i u Ečki bavili odnosom prirode i čoveka i prirode i kulture u savremenom okruženju. Na izložbi u Savremenoj galeriji Zrenjanin, pored dokumenata o akcijama u Ečki, umetnici stvaraju "novu prirodu" u galerijskom prostoru odnosno ostvaruju prostornu vezu između dva dela jednog institucionalnog organizma – Umetničke kolonije u Ečki i Savremene galerije u Zrenjaninu. U prirodnom okruženju u kojem se nalazi, Umetnička kolonija Ečka ima potencijal da postane značajan centar okupljanja umetnika i drugih stručnjaka i zainteresovanih lica koja se bave ovom problematikom, kao i da ovakvim delovanjem pomogne u edukaciji i promociji značaja savesnog i odgovornog odnosa čoveka prema prirodi, a samim tim i prema samom čoveku. Sunčica Lambić Fenjčev
|