CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Dunsvski dijalozi 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 22
Terra 17
Dunavski dijalozi 06
Noć muzeja 2020
Digital Art 09
Videomedeja 14
Videomedeja 21

Danilo Vuksanović - Slike, objekti i crteži Štampaj E-pošta
(15 glasanja)
ImageGalerija Kulturnog centra "Laza Kostić", Sombor. 8 - 28. februar 2011.
Preskočivši poslovičnu aljkavost mlađih naraštaja kojima je pomodni nihilizam i konfekcijska apokaliptičnost izgovor za "malo i loše", Vuksanović stvara "dobro i mnogo" gradeći svoje "cikluse", dovršavajući ih tek onda kada se iz njih i za njih stvore uslovi za logičan zaključak, a ne onda kada ćudljivi meandri likovne mode okrenu svoj kurs. (Čedomir Janičić)Image
Image Image

Image

Danilo Vuksanović, konzervator u našem najuglednijem umetničkom muzeju, Galeriji Matice srpske, umetnik mlađe generacije sa zapaženim rezultatima, likovni kritičar i organizator značajnih izložbi, imao je (ima još uvek, na sreću!) prilike da se istovremeno upozna sa starim "slikarskim tajnama" posebnih receptura i majstorija koje čuva Matičin fundus, kao i pulsom svog vremena na umetničkoj (pogotovu novosadskoj) sceni i da ih, konačno, u sadejstvu aktivno primeni u svom stvaralaštvu.

Vuksanovićev rukopis otkriva upornost u pronalaženju optimalnih likovnih formulacija kojima precizno i jasno saopštava svoja gledišta. Njegovi zapisi su baš to - dakle, zapisi, vizuelna sintaksa, primerna likovna pismenost koja implicira isto tako darovitog čitaoca ili posmatrača (u zavisnosti od toga da li se primat daje oštrini formulisanja ili oštrini posmatranja). Vuksanovićevi "grafiti" čitaju se iz jedne šire kulturološke optike (vizuelne, socijalne, političke, urbano-subkulturne...) i traže aktivni odnos sa polemički raspoloženim sagovornikom.

Njegovi stavovi, baš kao njegov umetnički rukopis, neretko su hibridni i zahvataju podjednako iz tradicije kao iz aktuelnog izraza, iz sopstvenog porekla kao iz tragične neukorenjenosti (sub)urbanog sveta. Odnos slike i teksta, odnosno njihov poletni intermedijalni susret, temeljna je preokupacija Vuksanovićevog opusa.

Upravo ovaj mnogostruki izraz, koji, dakle, uključuje različite i raznorodne uticaje i evokacije, traga za holističkom koncepcijom sveta, izgubljenom u besomučnoj fragmentaciji. U takvoj koncepciji, stoga nije čudno, da Vuksanović neretko dolazi do arhetipskih matrica u svedenim grafičkim znacima kakvi su krst, krug, trougao... Ili u tematskim zahvatima kakvi su Bog, nacija, svet, zemlja...

Tako, njegovi pejzaži Krnje Jele baš kao i radovi sa aktuelnim dnevnopolitičkim dilemama i kontroverzama, ili radovi direktno inspirisani  kaligrafskom veštinom, ukazuju na kompleksnost poruka i istovremenost u pojavljivanju slike i teksta, etičkog i estetičkog, svojeg i adaptiranog, intimnog i javnog, likovnog i likovnoodsutnog. I u mešavini stilova (apstraktni ekspresionizam, pop art, neodadaizam) i u mešavini medija (crtež, slikarstvo, kaligrafija, kolaž, grafit, redi mejd...) primećujemo potrebu da se logosfera i ikonosfera stope u jedan i jedinstven izraz i poruku.

Ove binarne operacije nisu sva Vuksanovićeva ideologija. On shvata zamku prebrzog uopštavanja u izricanju stava i njegove negacije. Čak i kada, dosledno dijalektičkoj trijadi, ponudi rešenje u sintezi.

Vuksanovićev rad, stoga, nije suma dovršenih stavova, već više svojevrsna zbirka likovnih eseja u kojima preovlađuju nesputana, lična podsećanja na tematske celine koje on unapred odabira u skladu sa vlastitim preokupacijama. U tim celinama vidljivi su procesi, inicijalni uzori, trenutne aspiracije, ideološki manifesti, brojne fusnote koje vode u dalje digresije i sve to u jednom ličnom i odgovornom pokušaju da se svoj rad pretvori u ogled o našem svetu koji nas istovremeno plaši i privlači.

Ono što u ovom raznorodnom opusu najviše pleni, to je neprestani pokušaj komuniciranja, odavanja sopstvenog glasa i traga. Traganje za komunikacijom u eri komunikacije pomalo podseća na Digenovu potragu za čovekom usred dana sa svetiljkom na prepunom trgu.

Pozicija Danila Vuksanovića na današnjoj domaćoj (i ne samo domaćoj) sceni, nažalost, biće određena okolnostima na koje on sam neće moći mnogo da utiče.

Slikarstvo današnjice, sve manje interesantno ambicioznijoj teoriji, traži svoje uporište u svojim osnovnim tehnološkim premisama gde techné dominira nad poiesis, a umetnik više liči na (al)hemičara nego na umnika kako je, ne bez ironije, Krleža jednom nazvao slikare sa viškom cerebralnih ambicija.

Preskočivši poslovičnu aljkavost mlađih naraštaja kojima je pomodni nihilizam i konfekcijska apokaliptičnost izgovor za "malo i loše", Vuksanović stvara "dobro i mnogo" gradeći svoje "cikluse", dovršavajući ih tek onda kada se iz njih i za njih stvore uslovi za logičan zaključak, a ne onda kada ćudljivi meandri likovne mode okrenu svoj kurs.

Čedomir Janičić,
istoričar umetnosti

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Kalendar događaja

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko...
NOVI SAD. Nedavno me je u Parizu jedna osoba pitala čime se bavim i ja sam joj odgovorio da sam...
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija...
Knjige o umetnosti
Hans Belting - Slika i kult
Hans Belting
Slika i kult. Istorija slike do epohe umetnosti
 
Intervju
Novosadski grafičar Slobodan Knežević 35 godina iz svog ateljea gleda na ikonički prizor Tvrđave i...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko želi da vidi, čuje i misli. Studirati rečima ovaj slučaj nesvakidašnje prirode deluje beznadežno, poput pokušaja da se jednim pogledom...
Knjige i časopisi
Monografija "Omnia tempus habent - Čedomir Vasić" za koju je tekstove pisala Gordana Stanišić, istoričar umetnosti i kustos Narodnog muzeja u Beogradu, a knjigu je u ediciji umetničkih monografija objavila Fondacija Vujučić ...
Intervju
Zgrada Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Dunavskoj 37 nedavno je gotovo u potpunosti renovirana, a izlagačka sezona u ovoj ustanovi zvanično je otvorena velikom retrospektivnom izložbom Mire Brtke. Renoviranje je započeto u avgustu, a...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom