NOVI SAD. Ideja izložbe "...by the way..." motivisana je željom mladih umetnika iz Austrije da kroz analizu aktuelne društveno - političke situacije, specijalno za Novi Sad kreiraju nove radove kako za umetnički tako i za javni prostor. Namera je, takođe, da se građani što direktnije "uvedu" u spektar tema koje su trenutno u fokusu. Kustosi: Werner Fenz, Evelyn Kraus i Mirjana Peitler. Otvaranje: 21. mart 2011. Start 16:00 kod spomenika "Porodica" Jovana Soldatovića; 19:00 - MSUV. Izložba traje do 16. aprila 2011.
Umetnici: Wolfgang Becksteiner, Fedo Ertl, M. Gansberger, G.R.A.M, Klub Zwei & maiz, Erwin Stefanie Posarnig (PLIANT), Oliver Ressler, Maruša Sagadin, Chris Swoon, Eva Ursprung, Markus Wilfling i zweintopf.
Pitanje evropskog identiteta ili posebnih "svakog-za-sebe" identiteta; otuđenje čoveka od coveka, umesto zajedničke humanije budućnosti; zadobijanje moći kroz novu interpretaciju elekrtične žice/ograde; "oslobađanje" radnika od rada i radnog mesta; medijski izveštaji o tučama u parlamentu kao pitanje političke (ne)kulture; veliki plakati venčanih parova istog pola; poziv prolaznicima na participaciju time što će izabrati neku evropsku ličnost, sa kojom bi se rado menjali, pored, na ulicama slučajno postavljenih tekstova migrantkinja u vidu traka za ograđivanje; postavljanje pojaseva za spasavanje u obliku mete na Dunavu... su samo neka iritirajuća pitanja koja će mladi umetnici iz Austrije naseliti u novosadske gradske prostore.
Umetnici su pozvani da se svojim stavovima uključe u aktuelne društvene diskurse i novim radovima, napravljenim specijalno za ovu priliku, daju svoj doprinos u kritici društvene stvarnosti danas.
Protivno obrascu poznatom iz prošlosti, koji se katkad proteže čak do sadašnjosti, da se produkuju na pr. monumenti, spomenici, biste ili svakovrsne skulpture u pešačkoj zoni, umetnici danas se suočavaju s novim tematskim poljima. Odlikuju se visokom merom fleksibilnosti, napuštanjem elitističkog poimanja umetnosti kao i uvidom da nije dovoljno skulpture iz ateljea postaviti u ma koji x - slobodni prostor (slobodan od faktički javnih odnosa, slobodan od potencijala zahtevanja?). Za dejstvo umetničkog dela nisu odlučujuće samo velike dimenzije, a i ako jesu, onda samo u prvom planu. Umetnička infiltracija u urbanu svakodnevicu, da li u homeopatskim dozama ili tek koliko zahvati vrh igle, danas se ubraja u efikasno primenjenu metodu da se zauzme pozicija u javnom prostoru, možda ne uvek na prvi pogled prepoznatljiva.
Werner Fenz
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija škola arhitekture, dizajna i umetnosti 20. veka. Vasilij Кandinski, Pol Кle, Pit Modrijan, Lajonel Fajninger, Laslo Moholji Nađ, ...
Kada sam se tog hladnog decembarskog četvrtka vraćao kući, Futoškom ulicom prema Centru Grada, ko zna zašto, setio sam se rečenica Itala Kalvina napisanih negde pri kraju "Nevidljivih gradova": Postoje dva načina da se ne...
Danijela Babića nazivaju "najaktivnijim protagonistom novosadske slikarske scene". Svojim britkim humorom i prepoznatljivim autorskim rukopisom baziranim na pop-art tradiciji, stripu, ilustraciji i uličnoj umjetnosti, ovaj novosadski...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.