CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Ujedinjene nacije (UN) - Internet je ljudsko pravo

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Terra 26
Digital Art 02
Dunavski dijalozi 00
Noć muzeja 2014
Terra 25
Noć muzeja 2008
Noć muzeja 2009

Izložba "Intimnost" autora i kustosa Nebojše Milenkovića Štampaj E-pošta
(5 glasanja)
ImagePoklon zbirka Rajka Mamuzića, Novi Sad. 11. oktobar - 8. novembar 2011.
Koncipirana na osnovu izbora radova iz kolekcije Poklon zbirke Rajka Mamuzića, izložba "Intimnost" stoga, po rečima Milenkovića, nije lišena pretenzija da kod posmatrača podstakne osećanja zadovoljstva, ushićenosti, neprijatnosti, bliskosti, uznemirenosti, melanholičnosti, empatičnosti, čulnosti/putenosti, nostalgičnosti...Image

ImageImageImageImageImageImage

Na ovu temu izloženi su radovi 30 umetnika iz kolekcije Poklon zbirke Rajka Mamuzića, kao i dva umetnika iz fundusa Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, i petoro autora s tekućom produkcijom. To su: Danijel Babić, Miloš Bajić, Milan Blanuša, Slavoljub Bogojević, Kosara Bokšan, Lazar Vozarević, Lazar Vujaklija, Matija Vuković, Angelina Gatalica, Dragutin Cigarčić, Ksenija Divjak, Aleksandar Zarin, Boža Ilić, Tadija Janičić, Dragan Jankov, Nikola Janković, Ljubinka Jovanović, Majda Kurnik, Aleksandar Luković, Stevan Maksimović, Božidar Mandić, Mario Maskareli, Milorad Mihailović, Mirjana Mihač, Edo Murtić, Petar Omčikus, Boško Petrović, Milan Popović, Miodrag Popović, Jelena Radić, Milica Ribnikar, Monika Sigeti, Ljubica Sokić, Jovan Soldatović, Mladen Srbinović, Aleksandar Tomašević i Stojan Ćelić.

"Moja ključna dilema, kada me je ova galerija pozvala da se kao gost kustos pozabavim fondom umetničke zbirke kolekcije Rajka Mamuzića, jeste koja bi tema danas bila ta kojom bih mogao da pomirim nešto što, na posletku, i nije sukobljeno. Ta izložba ima podnaslov "Tajni život jedne muzejske zbirke". Tema jeste čovek, odnosno ona aktivnost koju ne prestajemo da obavljamo sve do smrti, a to je pokušaj, uspešni, neuspešni, uspostavljanja bliskih odnosa sa drugim ljudima, ili ne moraju da budu bliski, nego samo odnosi sa drugim ljudima. Priča o tome kako su modernost i intimnost sukobljene jeste takođe nategnuta, izmišljena. Ta dilema naprosto ne postoji, kao što je i sam termin savremenost na ovoj izložbi prilično rastegljiv."

Milenković još ističe da ova izložba nije ilustrativna i da njena ideja nije da prikazuje bilo šta već je njegova želja da se ona posmatra kao izložba ambijent i koja je jedan prilog razvoju socijalne intimnosti ili intimnosti jednog društva.

"Da li strah od intimnosti i opšte otuđenje postaju određujuće karakteristike sveta u kom živimo: ljubavnici su otuđeni jedni od drugih, roditelji su otuđeni od dece, čovek je otuđen od prirode, gradovi su otuđeni od svojih stanovnika, radnici su otuđeni od (rezultata) svog rada... Istovremeno, kod dobrog dela populacije komunikacija putem društvenih mreža zamenila je realnu komunikaciju i bliskost."

Milenković u katalogu napominje da pretpostavljeni sukob modernosti i emotivnosti, srećom, ipak ne postoji.

"Naprotiv, umetnost je osvestila, konceptualizovana, kontekstualizovala i učinila vidljivim svu složenost i mnogostrukost intimnosti danas. Upravo umetnosti učinile su mogućom koegzistenciju oprečnih, naizgled nepomirljivih emotivnosti, isprepletenih u meri koja je veća no što uopšte možemo i da pretpostavimo. Umetnost današnjice naučila nas je, između ostalog, i to da čiste emocije, emocije koje bi bile lišene doze vlastite kontroverznosti i kontradiktornosti jednostavno više nisu moguće. Poput ogledala koje odražava i ono što na prvi pogled (spolja) nije jasno vidljivo, umetnost je uvek (i) susretanje sa (skrivenim) sobom. Otuda, pored one nežne, ljubavničke, na koju se prvo pomisli - danas istovremeno možemo da govorimo i o socijalnoj, apersonalnoj, hladnoj i(li) brutalnoj intimnosti..."

Izvor: Dnevnik, Novi Sad

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariski muzej Orsay priredio je izložbu na kojoj su izloženi ...
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija...
PLITVIČKA JEZERA. Specijalno za Art magazin. Na Plitvičkim jezerima (Plitvica Selo), od 10. do...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
U Muzeju istorije Jugoslavije, baštiniku nasleđa jugoslovenskih umetničkih i kulturoloških vizualizacija ideologije koja je u vremenu svoje vladavine transformisala mnoštvo kulturnih vrednosti Jugoslavije, na radost publike u...
Knjige i časopisi
Učesnici: Gregory Benton, Inne Haine, Sebastian Lörscher, Tillie Walden, Tobias Schalken, Nylso chez Christiane Boy, Pierre Place, Jérôme Anfré, Gwen Tomahavk, Guillaume Trouillard, Olga Posukh, Jelena...
Intervju
Bosiljka Zirojević Lečić redovna je profesorka na Akademiji umetnosti u Novom sadu, uža oblast Slikarstvo. Koordinatorka je i nekoliko projekata u oblasti likovnih umetnosti i edukacije. Njen likovni govor izlazi u prošireno polje...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom