NOVI SAD. Projekat digitalizacije Zbirke konceptualne umetnosti MSUV sastavni je deo regionalnog internacionalnog projekta koji se bavi digitalizacijom arhiva i zbirki praksi konceptualne umetnosti Centralne i Jugoistočne Evrope zasnovanog na ideji saradnje, razmene znanja i arhiva, edukacije i proširenja dostupnosti dela iz zbirki i arhiva institucija. Otvaranje izlozbe je u četvrtak, 22. decembra 2011. u 19 sati, a prezentacija projekta je zakazana za petak, 23. decembar 2011. u 12 sati u Kino Sali MSUV.
Projekat Digitizing Ideas do kraja 2011. rezultiraće i jedinstvenim internet portalom sa digitalnom bazom podataka i naprednim alatima pretraživanja sadržaja. Portal će obuhvatati vizualne i tekstualne informacije i dokumentaciju o umetničkim delima, filmovima i publikacijama iz arhiva i zbirki četiri partnerske institucije: Muzeja suvremene umjetnosti Zagreb, Moderne Galerije Ljubljana, Muzeja Moderne umetnosti Varšava, Muzeja savremene umetnosti Vojvodine Novi Sad.
Izložba "Primeri nevidljive umetnosti" (digitalizacija zbirke konceptualne umetnosti MSUV) publici predstavlja izbor umetničkih dela iz Zbirke konceptualne umetnosti Muzeja savremene umetnosti Vojvodine koja su digitalizovana i kao takva danas dostupna široj publici.
Izložba predstavlja i inovaciju u prikazivanju muzejske kolekcije u novom digitalnom okruženju, rekontekstualizujući neoavangardno nasleĎe u okviru onlajn arhiva i problema savremenih institucionalnih kolekcionarskih praksi i teorija. Pored umetničkih radova, na izložbi će biti zastupljena i brojna dokumentarna graĎa vezana za vojvoĎansku konceptualnu i novomedijsku umetnost onih autora/autorki koji su svoj rad bazirali na praksi deobjektivizacije i dematerijalizacije vlastitog rada ─ počev od šezdesetih i sedamdesetih godina XX veka do danas. Pored radova članova subotičke grupe Bosch+Bosch, novosadskih grupa Kôd, ( i (– Kôd na izložbi će biti zastupljeni i brojni autori koji su delovali izvan grupa.
Za naziv izložbe iskorišćena je sintagma "Primeri nevidljive umetnosti" kojom vlastitu konceptualnu praksu definiše novosadski umetnik Slobodan Tišma. Preuzimanje ove sintagme za naziv stavlja u fokus izložbe probleme i paradokse savremenih praksi kolekcioniranja, arhiviranja, prezentovanja i recepcije umetničkih praksi kojima je "nevidljivost" često bila zajednički imenitelj.
Tokom trajanja izložbe, biće organizovana jednodnevna javna prezentacija rezultata projekta digitalizacije s gostima iz partnerskih institucija iz Varšave, Zagreba i Ljubljane. TakoĎe, biće organizovano i predstavljanje dvojezične monografske publikacije (na srpskom i engleskom jeziku) s tekstovima kustosa i teoretičara umetnosti, kao i nekoliko stručnih voĎenja kroz izložbu.
Umetnici predstavljeni na izložbi: Branko Andrić, Tibor Bada (Bada Dada), Slavko Bogdanović, Atila Černik, Čedomir Drča, Laslo Kerekeš, Vladimir Kopicl, Ratomir Kulić, Slavko Matković, Božidar Mandić ─ Porodica Bistrih potoka, Radomir Mašić, Milica MrĎa, Bogdanka Poznanović, Laslo Salma, Zvonimir Santrač, Balint Sombati, Jaroslav Supek, Predrag ŠiĎanin, Slobodan Tišma ─ Grupa Kôd, Vujica Rešin Tucić.
Pokrovitelji: Program EU Kultura 2007 - 2013, Art Mentor fondacija (Lucern, Švajcarska), Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Autonomne Pokrajine Vovjovdine. |