NOVI SAD. Retrospektiva slika Milana Konjovića "Povratak u Pariz", nakon gostovanja u francuskoj prestonici, biće otvorena od 8. avgusta do 2. septembra 2012. u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu. Izložba obuhvata izabrane radove iz Galerije "Milan Konjović" u Somboru, koji su predstavljeni tokom juna ove godine u Kulturnom centru Srbije u Parizu, čime je započeto obeležavanje stogodišnjice stvaralaštva Konjovića (1898 - 1993).
Na radove iz somborske galerije nadovezaće se i Konjovićeva dela koja se čuvaju u stalnoj postavci Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, a nastala su od 1926. do 1956. godine. Slikar karakterističnog ekspresionističkog izraza, Konjović je ostvario bogat opus od oko 6.000 dela u raznim disciplinama (radio je i scenografiju, pozorišni kostim, vitraže, mozaike...).
Učestvovao je na više od 300 samostalnih i oko 700 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a krunu je činila retrospektivna u Gran paleu (Grand Palais) u Parizu 1985. godine, koju je priredila Katarina Ambrozić, kao i izložba u Moskvi 1987. Konjović je od ranih godina bio vezan za Pariz. Bio je član umetničkih grupa "Oblik" i "Dvanaestorica" kao i učesnik u osnivanju i radu više umetničkih kolonija (Senta, Bačka Topola, Bečej, Ečka) u Srbiji. Takođe, bio je direktor Gradskog muzeja u Somboru, a zahvaljujući delima koje je zaveštao tom gradu 1966. godine otvoren je legat - Galerija "Milan Konjović".
U okviru pratećeg programa izložbe "Povratak u Pariz" u Spomen-zbirci Beljanskog biće organizovano tematsko vođenje o dve slike iz fonda Spomen-zbirke Beljanskog nastale tokom Konjovićeve "plave", pariske faze - "Moj atelje" i "Moj atelje II" (obe iz 1930. godine).
Publika će moći da pogleda i dokumentarni TV film "Jubileji. 100 godina rođenja Milana Konjovića" (1998), u produkciji RTV Vojvodine.
Stvaralaštvo Konjovića od 1913. godine do kraja života predstavljeno je 2011. godine na retrospektivi u Galeriji SANU u Beogradu koja je obuhvatila 85 radova iz zbirke somborske galerije koja čuva više od hiljadu dela iz njegovog obimnog opusa. Retrospektivna "Milan Konjović - Stvaralaštvo jednog veka" obuhvatila je slike iz svih sedam faza umetnikovog stvaralaštva (rana faza, plava, crvena, siva, koloristička, asocijativna i vizantijska), uglavnom ulja na platnu, uz manji broj odabranih pastela.
Konjović je bio član SANU, a bio je i član Hrvatske (HAZU) i Vojvođanske akademije nauka i umetnosti (VANU).
Izvor: B92
Kada je 1924. došao u Pariz, Konjović najpre odseda u malom studentskom hotelu u blizini Luksemburškog parka, a potom boravi u stanu nedaleko od Sen-Žermen-de-Prea. Do kraja svoje prve godine, Milan i Ema će menjati hotele, sve do januara 1925. kada slikar zakupljuje atelje koji će adaptirati u udobni stambeni smeštaj. Ovde će boraviti sve do 1929. kada se useljavaju u svoju prvu kuću u 14. arondismanu. Nju je Konjović sazidao pošto je u okolini rodnog Sombora prodao oko 180 jutara nasleđene zemlje. Projekat kuće uradio je arhitekta poljskog porekla Marsel Zjelinski, učenik slavnog Le Korbizijea. Objekat je imao tri ateljea s obzirom da je slikar imao nameru da u njemu napravi akademiju za mlade srpske umetnike. Interesantan je podatak da se u neposrednoj blizini nalazila kuća Andre Derena, kao i ateljei Braka i Fužite. Iako je pružala sve pogodnosti porodičnog doma i optimalan radni prostor, umetnik će u ovoj kući boraviti nepune dve godine. Svoj pariski atelje je prvo iznajmio slikaru Peđi Milosavljeviću, a potom je kuća dugo godina izdavana u zakup.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
"Oborio sam pogled, nikad čovjek ne smije misliti da je siguran, ni da je umrlo što je prošlo. Ali zašto se budi kad mi je najmanje potrebno? Nije ona važna, ta daleka, sjećanje na nju zamjenjuje skrivenu misao da je sve...
Vajar Igor Antić, Novosađanin koji živi i radi u Parizu već 26 godina, upravo se na kikindskom 35. internacionalnom simpozijumu "Terra" prvi put upustio u rad s glinom. Pariz mu je zanimljiv zato što ljudi tamo dolaze iz celog ...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.