CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Digital Art 04
Dunavski dijalozi 04
Dunavski dijalozi 07
Videomedeja 24
Videomedeja 18
Videomedeja 22
Terra 26

Karolina Mudrinski - Kolaži Štampaj E-pošta
(6 glasanja)
ImageLikovni salon Kulturnog centra, Novi Sad. 2000.
Između geometrijski definisanih i organizovanih linija obuhvaćene su monohromijske površine intenzivnog kolorita. Te su površine "anonimne", na njima nema nikakvog traga ruke, one su poput primera iz minimalističke umetnosti "industrijskog" karaktera: ravnomerne su, jednolične ali vizuelno ubedljive i sugestivne.



Karolina Mudrinski je umetnik na početku svoje stvaralačke avanture. Ona pripada onim najsvežijim izdancima novosadske Akademije umetnosti koji se svojim ovovremenskim senzibilitetom, na jedan diskretno modernistički način, uključuju u tokove savremene umetnosti u Vojvodini.

Vaspitavana kao grafičar, u studentskim ateljeima na Petrovaradinskoj tvrđavi, mlada umetnica je veoma brzo stekla zanaatsku sigurnost, afirmisasla vlastitu sposobnost da viđeno/mentalno autentično likovno iskaže, dosegla zavidnu preciznost izražavanja svojih likovnih, plastičkih i sasdržinskih ideja te iskazivanja sopstvenog emocionalnog naboja.

U nevelikom opusu Karoline Mudrinski sve se razvijalo tokovima skladnog i logičnog kontinuiteta. U svojim grafičkim listovima izlaganim na izložbe radova studenata završne godine Akademije umetnosti ova umetnica se bavila arhitekturalnim enterijerskim prizorima: motiv grčkog grada Santorinija, sa svojom specifičnom mediteranskom arhitekturom, poslužio je kao izvrsna motivska građa koja je omogućavala koncept sezanovskog uređenja plastičkog organizma grafičke predstave. Ubrzo se ta plastička ideja počela definisati kao suština likovnog mišljenja i govorenja. Motiv arhitekture se polako i precizno transformiše u arhitekturu slike. Umetnica ne pristupa geometrizaciji predela nego ga racionalističkom analizom prevodi u geometriju kao primarni plastički princip. Prizor grafičkog lista je sveden na kompozicijsku konstrukciju, u kojoj se zadržava svojevrsna asocijacija ili sećanje na prvotni motiv. Serijom kolaža Karolina Mudrinski se približava postavkama neoplastičkog koncepta - ona u svoje radove uvodi red, sklad i harmoniju koje sugestivno plasira posmatraču kao vizuelnu predstavu ali i kao životno načelo.

U takvim svojim nakanama Karolina Mudrinski je ubedljiva. Između geometrijski definisanih i organizovanih linija obuhvaćene su monohromijske površine intenzivnog kolorita. Te su površine "anonimne", na njima nema nikakvog traga ruke, one su poput primera iz minimalističke umetnosti "industrijskog" karaktera: ravnomerne su, jednolične ali vizuelno ubedljive i sugestivne. Time je ostvarena snažna vizuenost plastičkog rešenja, a to je doprinelo neomodernističkom karakteru ovih kolaža, jer - kako je to konstatovala Katrin Milet - manifestacije modernističke umetnosti u naše vreme su prvenstveno vizuelnog karaktera. Te i takve površine su ponegde "poremećene" linijama koje, doduše jesu geometrijskog karaktera ali se njihovmožda očekivani lenjirski karakter zamenjuje potentnom linijom autentičnog manuelnog porekla, linijom koja je ispunjena umetničkom osećajnošću, lilnijom koja poput kardiograma meri i objavljuje stepen stvaralačke uzbuđenosti i koja itekako doprinosi da se ova racionalistička shema kompozicija shvati kao ispovedni čin, kao nastojanje da se zabeleže i objave istinska ekspresivna stanja jednog umetničkog duha, jedne ličnosti koja se, istovremeno, razumom, konstrukcijom, harmonijskom geometrijom i čvrstim plastičkim sklopovima tako odlučno suprotstavila sumornom svetu i vremenu ispunjenom destrukcijom, erozijom, raspadom i neskladom...

Sava Stepanov


Karolina Mudrinski je rođena 1973. godine. Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek grafika u klasi prof. Živka Đaka i prof. Miodraga Nagornog.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Izbor godine 2024

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Osećaj ljudske superiornosti počiva na iluziji. Početak dana označen je svitanjem. Prvim zrakom...
U "Centru Paul Kle" u Bernu otvorena je izložba "Magrebski projekat" i...
NOVI SAD. Spomen-zbirka Pavla Beljanskog 2021. godine obeležava veliki jubilej, 60 godina od ...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
Pre 150 godina, 23. januara, rođen je proslavljeni norveški slikar ekspresionista Edvard Munk. Svoju najpozantiju sliku "Krik" je uradio u četiri verzije i svaka od njih je i dalje obavijena mističnim tajnama, a zamisao slikara...
Knjige i časopisi
Danas nam gotovo romaničnim izgleda povezivanje nauke i poezije. Od tih vremena izmenili su se i nauka i poezija. Nauka je postala neraskidivo tehnološka, a poezija nekoristan govor u javnosti, marketinška glupost. Vreme je podmuklo:...
Intervju
Kao sedmogodišnji dečak, Živojin - Žika Miškov obećao je svojoj majci da će postati slikar. Tada joj je, kako bi dokazao "ozbiljnost svoje namere", pokazao i školski crtež rađen olovkom u boji. Da majku ne bi ...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom