Prva Međunarodna nedelja umetničkog performansa u Veneciji pod nazivom "Hibridno telo – Poetsko telo" održaće se od 8. do 15. decembra 2012. u Palati Bembo gde će biti prikazana dela 31 umetnika. Začetnici novog zajedno sa priznatim i nadolazećim umetnicima ići će tragom još živih uticaja iz prošlosti i aktuelnih tendecija u ovom polju.
Palata Bembo
Budući da se dinamičan program sastoji od performansa uživo, instalacija, fotografija i video dokumenata, dnevnih govora umetnika, susreta sa učesnicima umetnicima, istarživačima i kuratorima događaj se fokusira na koncepte kao što su autentičnost, interkonekcija, empatija, borba, ljubav i kako se naše Ja odnosi prema tome.
Takođe postoji i obrazovna svrha. Prva Međunarodna nedelja umetničkog performansa u Veneciji je u stvari začeta kao dugoročan projekat u cilju promovisanja serije radionica i seminara o pitanjima umetničkog performansa tokom godine na međunarodnom nivou u saradnji sa ostalim institucijama kulture kao što je Akademija lepih umetnosti.
Dvosmerna komunikacija između umetnika i publike je ključna za ovu disciplinu jer prikazuje iskustva i istražuje idejno najnovija dostignuća u raznim granama ljudskih aktivnosti.
Umetnički performans je sam život, on ne pretstavlja niti portretiše. On pre analizira kako i zašto ljudi i njihova okolina se razvijaju ili prenose ne bi li naveli na razmišljanje. Zato što je prolazno i zbog toga što je telo umetnika primarni medij. Umetnički performans sadrži nesumnjivi životni potencijal, izlazi van uobičajeniih okvira da bi ostvario trenutni udar napadajući gledataeljeva osećanja i intelekt. Konačno, zahteva i od umetnika i od publike da ovde reaguju i sad odrede svoje mesto (da se pozicioniraju). Bilo šta postaje stvar procesa i postojanja.
Izbor umetničkih performansa uživo odgovara upravo kuratorskoj nameri da se izbegne rizik upadanja na hipertrofiranu binu globalne umetnosti. Što se estetike tiče, cilj je da se analiziraju razmišljanja i ideje o prostoru, vremenu i postojanju: pitanja forme i suštine u svojoj neprekidnoj transformaciji i gde je ipak umetnikovo telo uvek primarna instance. Kad se umetničke vrednosti sretnu sa ljudskim kvalitetima moguće je uočiti nove nosioce značenja o tome kako živeti ovaj život sa više pažnje i obraćati mu se za pozitivnu promenu proizvodeći izazovne promene. U takvom kontekstu koncepti kao trajanje, istrajnost, održanje, potreba i pokušaj, otpor i svesnost nisu više osuđeni na domen apstrakcije već postaju opipljivi jer se doživljavaju kao stvarni.
Učestvuju: Yoko Ono (Japan, SAD), VALIE EXPORT (Austria), Herman Nič (Austria), Jan Fabre (Belgija), Ilija Šoškić (Crna Gora, Italija), Boris Nieslonj (Nemačka), Žil Or (Australija), Li Ven (Singapur), Gonzalo Rabanal (Čile), Helena Golvdoter (GB), Snežana Golubović (Srbija, Nemačka), Džejson Lim (Singapur), Manuel Vazon (Italija, GB), Džozef Rejvns (SAD), Prem Sarđo (Čile), Suka Of (Poljska), Nelda Ramos (Argentina), Šima (Brazil), BBB Johanes Dimling (Nemačka, Norveška), VestEndPejdž (Nemačka, Italija ), Santjago Ćao (Argentina), Frančeska Fini (Italija), Frančesko Kjajis (Italija, Grčka), Vanda Moreti Il Posto (Italija), Gabrijela Alonzo (Argentina), Alvaro Pareda Roa (Čile), Andrea Moručio (Italija), Makarena Perič Roza (Čile), Markus Vinikus (Brazil), Viks & Vitford (GB), David Dala Venecija (Francuska, Italija), Cirle & Karter (GB).
Kustos: Andrea Panjes. Saradnici: Bler Tod i Gabrijela Alonzo.
Celokupna dokumentacija prve Međunarodne nedelje umetničkog performansa u Veneciji sa izborom teoretskih tekstova koji se bave umetnošću performansa biće objavljena nakon događaja u elektronskom i štampanom obliku. Više informacija www.veniceperformanceart.org |