CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 06
Noć muzeja 2012
Videomedeja 14
Dunavski dijalozi 07
Videomedeja 20
Noć muzeja 2013
Videomedeja 15

Marija Čoban - Grafike Štampaj E-pošta
(5 glasanja)
ImageLikovni salon Kulturnog centra, Novi Sad. Maj 2001.
Iako su predstavljena dela produkt grafičara u ovim delima grafički otisak je tek polazna osnova, ako ne i samo segment ukupne namere. Pravi cilj jeste kolaž u svim oblicima njegovog istorijskog razvoja. Na konkretnim radovima to je ideja kolažiranja tehnika kao sabiranja delova raspadnutog sveta.



Slobodu i način izražavanja jednog, ne samo mladog umetnika na početku dvadeset i prvog veka ne možemo da posmatramo više samo kroz prizmu nasleđa moderne i postmoderne umetnosti. Sveukupno okruženje u kojem savremeni umetnik stvara svoja dela u mnogome je složenije i, što je posebno važno, brže u smislu učestalosti promena. Kompozicija i struktura dela neretko ne mogu da budu plod dugotrajnog promišljanja na osnovu višemilenijumskog iskustva već se u mnogome oslanjaju na impuls koji se beleži kao osnovni oblik postojanja.

Marija Čoban je iznenađujuće svesna ukupne kompleksnosti stanja u kojem sazreva kao umetnička ličnost. Njena pojava na javnoj likovnoj sceni sa samostalnom izložbom nije samo uobičajena želja umetnika da sebe objavi i obavi komunikaciju sa publikom i, sa aspekta distance, samim sobom. Ono na šta treba posebno obratiti pažnju jeste postojanje izražene snage s kojom ova mlada umetnica raspolaže kao i to da ta energija nije prepuštena stihijskom ispoljavanju vec stvaranju autoritativnog umetničkog postojanja.

Inicijalne asocijacije na vizuelnu opciju art bruta Žorža Dibifea nisu, za razliku od izvornih principa, nikome suprotstavljene. One su, najjednostavnije rečeno, činjenicno stanje jednog rascepkanog vremena i, kao takve, predstavljaju adekvatan odgovor na stvarnost. Ono što je posebno važno jeste da Marijini radovi, iako se radi o vrlo mladom autoru, sadrže kontemplativnost. Njihova ukupna poruka nije samo puko predstavljanje kvalitetnog skupa likovnih elemenata.

Iako su predstavljena dela produkt grafičara po osnovnoj obrazovnoj vokaciji u ovim delima grafički otisak je tek polazna osnova, ako ne i samo segment ukupne namere. Pravi cilj jeste kolaž u svim oblicima njegovog istorijskog razvoja. Na konkretnim radovima to je ideja kolažiranja tehnika kao sabiranja delova raspadnutog sveta.

Novi milenijum je, u očekivanju neceg prevažnog, donosio razna poredenja sa prethodno poznatim dogadajima u svetu umetnosti. Pitali smo se da li će nastati nešto epohalno poput velikih i hrabrih rodonačelnika istorije moderne umetnosti. U samom trenutku nastajanja tog novog, našeg milenijuma na likovnoj sceni nije se, naizgled, dogodilo ništa toliko značajno da bi osvojilo prve strane medija i ukupnu pažnju. Da li?

Stvarnost rasutih komadića svake pojedinačne ličnosti pocela je da liči na slike opisane od strane Hermana Hesea. Suština sveta i postojanja najverovatnije nije u postojanju skupa raspadnutih likova i nepostojanju ličnosti. Sakupljanje fragmenata i pokušaj formiranja celine od strane umetnika možda nece zadovoljiti viziju svakog učesnika u ovom umetničkom događaju, mislim na publiku pre svega, ali predložena opcija Marije Čoban ima ozbiljnu šansu da uspe.

Luka Salapura
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Izbor godine 2024

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
U restauriranom Šuvalovksom dvorcu na obali Fontanke, bivšem Domu prijateljstva, u...
Nakon Beograda, Galerija Matice srpske predstavila je od 13. novembra 2015. do 9. januara 2016....
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
Ove godine, Galerija Matice srpske nakon obeležavanja velikog jubileja, u 176. godini postojanja potvrđuje kontinuitet trajanja na liniji tradicionalnog i modernog, priređivanjem monumentalne izložbe nedovoljno poznatog umetnika, renesansnog...
Knjige i časopisi
Ovo je mesto za čuvanje tekstova: Ne-običnih. Ne-merljivih prvim pogledom. Novih. Začudnih. Izazovnih. Onih koji prate druge tekstove, knjige, muziku, slike... Ovo mesto je između korica. Korice nisu ograda, one su tu da privuku, da sačuvaju u...
Intervju
Edvard Lusi Smit posetio je Jugoslaviju u septembru mesecu, na poziv i u pratnji svoga prijatelja slikara Radovana Kragulja. Kragulj je ove jeseni otvarao izložbe u domovini - u Beogradu i u Novom Sadu. Gospodinu Edvardu Lusi Smitu, ovo je bila prva...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom