CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 07
Terra 25
Videomedeja 20
Videomedeja 15
Videomedeja 12
Digital Art 05
Digital Art 07

Dragan Ilić - Crtež robotom Štampaj E-pošta
(5 glasanja)
ImageLikovni salon Kulturnog centra, Novi Sad. Januar 2004.
Na izložbi "Roboaction" imamo paralelu ručnog i robotskog crteža. Na zidu je višemetarski rad olovkama i pastelima u boji koji ilustruje Ilićev dosadašnji stil mašinskog crteža sa snopovima paralelnih linija. Na podu je površina papira po kojoj se kreće robot sa pričvršćenim pisačima.



Roboti konstruisani za posebne, neumetničke namene, preoblikovani su i opremljeni od strane umetnika i pretvoreni u posebne naprave za crtanje. Kao takvi, oni mogu da prelaze papir pokretljivošću koja je superiorna u odnosu na ljudski mišićno-skeletni sistem, omogućujući umetniku da stvara radove na novom nivou procesuiranja. Roboti, opremljeni ručicama sa crtačkim alatima, mogu biti ili programirani da sami crtaju ili biti usmeravani ručnim laserskim napravama. Ovaj spoj ljudske i mašinske kreativnosti proširuje mogućnosti umetnika u stvaranju većih, složenijih i preciznijih radova, stvarajući fuziju ljudske i mašinske kreativnosti u jednom delu.

Dragan Ilić


Olovka predstavlja verovatno najcelishodniji simbol sveukupne ljudske civilizacije, od praistorije do danas, kao sredstvo beleženja, projektovanja, proračuna i crtanja; intelektualne i kreativne ekspresije ljudske vrste. Upravo olovku kao rekvizit kroz svoje tridesetogodišnje umetničko stvaralaštvo koristi Dragan Ilić, njujorški umetnik jugoslovenskog porekla, ali ne samo kao sredstvo ostavljanja traga na hartiji, već i kao gradivni materijal za svoje skulpture, upotrebni materijal akcija i performansa (ponekad sa 50.000 olovaka), multimedijalnih projekata i video instalacija, ili kao dodatak robotima. Još od 1975, kada je intuitivno u šaku uzeo pregršt olovaka i njima počeo da crta, postižući efekat paralelnih linija, Ilić je napustio klasičan crtež, podredivši tu likovnu disciplinu racionalnoj i programiranoj aktivnosti ostavljanja traga motorikom ruke vođene svešču. Za svoju specijalnu tehniku crtanja konstruisao je posebne naprave - držače za olovke, različitih veličina i oblika, nalik na mašine. Na taj način, konsekventno, došao je i na ideju robotizacije crteža.

U svojim delima Ilić je gotovo uvek spajao ljudsku krativnu imaginaciju sa mašinskom vizuelnošću nalik na robotsku aktivnost. U jednom performansu sebe je čak pričvrstio na mašinu (viljuškar) i na taj način izvodio crtež. U najnovijoj etapi svoga rada on je adaptirao industrijskog robota koji crta po komandama umetnika, ali i publike, sa dodatnim momentom interaktivnosti u nastajanju dela, dovodeći svoja dugogodišnja istraživanja do krajnjih konsekvenci.

Na izložbi "Roboaction" imamo paralelu ručnog i robotskog crteža. Na zidu je višemetarski rad olovkama i pastelima u boji koji ilustruje Ilićev dosadašnji stil mašinskog crteža sa snopovima paralelnih linija. Levo i desno postoje gušći spletovi linija sa pravilno raspore|enim intervencijama bojom, spojeni meandrirajućim snopom.

Na podu je površina papira po kojoj se kreće robot sa pričvršćenim pisačima. Njegovo kretanje, pa dakle i crtanje, je uslovljeno umetnikovim komandama, ali je moguće i uključivanje publike u ovaj zanimljiv i originalan kretivni proces, savim nov u našoj sredini.

Andrej Tišma


Dragan Ilić je rođen 1948. godine u Begaljici (Jugoslavija). Naturalizovan Amerikanac od 1999. godine. Živi u New York-u od 1977. godine.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Pre 150 godina, 23. januara, rođen je proslavljeni norveški slikar ekspresionista Edvard...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Centar Pompidu je priredio retrospektivnu izložbu Jim Dine-a,...
BRISEL. U Palati Bozar u Briselu, 18. februara 2016. je otvorena izložba "Daniel Buren:...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
Termin umetnička kritika egzistira u nejasnoj odrednici značenja i specifičnom spoju dveju reči - umetnost / kritika, kada nismo sigurni da li se radi o kritici kao umetničkom delu ili kritičkom odnosu prema umetničkim pojavama. S druge strane,...
Knjige i časopisi
Ovu svesku Gradine urednički posvećujem Zdenku Hlavačeku, rano preminulom prijatelju iz detinjstva. Mislim da bi ga radovalo da može da vidi kako me snovi koje smo delili u detinjstvu o promeni sveta u bolji i pravedniji nisu napustili.
Intervju
Vlado Rančić pripada onoj klasi umetnika koji u istraživanju, osluškivanju i praćenju, u prirodi kao arhetipu i izvoru inspiracije, u ritmovima bioloških procesa, u prolaznosti i konačnosti, grade svoje stvaralačko interesovanje za...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom