NOVI SAD. Galerija Matice srpske predatavlja od 23. aprila do 19. juna 2013. izložbu "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima. Paralele". Izložba je nastala kao rezultat zajedničkog angažovanja Teritorijalnog pakta centralnih Apenina (Italija) i Galerije Matice srpske. To je ujedno i prvi veliki rezultat saradnje italijanskih i srpskih institucija, koja je formalizovana potpisivanjem Protokola o saradnji krajem 2012. godine.
Izložba "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima. Paralele" pruža celovit prikaz pojma renesanse i obuhvata raznovrsna umetnička dela likovne i primenjene umetnosti: "gonfalone" − dvostrano slikanu procesijsku zastavu bratstva Korpus Domini iz Gubija, za koju se veruje da je primer vrlo ranog stvaralaštva jednog od najslavnijih slikara renesanse Rafaela Santija, u vremenu kada je, posle očeve smrti, nasledio njegovu radionicu; "badalone" – stalak za čitanje iz XV veka, bogato ukrašen intarzijom i namenjen čitanju verskih tekstova, koji se čuva u mestu Gubio u centralnim Apeninima; rekonstrukciju čuvenog "studiola" vojvode Federika da Montefeltra iz njegove palate u Gubiju; sedam kopija vaza i tanjira od majolike, ukrašenih različitim floralnim i mitološkim motivima, kao i fototipska izdanja knjiga koje su presudno uticale na razvoj perspektive zasnovane na geometriji. Istovremeno, uz umetnička dela, predstavljen je i angažman italijanskih službi zaštite na konzervaciji i restauraciji umetničkih dela, kao i ulaganje agencija za lokalni razvoj na očuvanju i unapređenju starih zanata karakterističnih za regiju centralnih Apenina.
Izložba je nastala sa namerom da se u srpskoj sredini predstave pojedina dela nastala u periodu humanizma i renesanse u Italiji, ali i njihovi odjeci u srpskoj umetnosti, tako da će na izložbi biti prikazani i eksponati iz kolekcije Galerije Matice srpske – ikone, grafike na svili, crteži i kopije carskih dveri – kao i originalna izdanja stare i retke knjige iz zbirki Biblioteke Matice srpske i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Sastavni deo izložbe su i tri dokumentarna filma: "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima", "Federiko da Montefeltro – humanista, mecena, kondotjer, državnik" i "Studiolo Federika Montefeltra u Gubiju", koji će se emitovati u izložbenom prostoru.
Projekat "Humanizam i renesana u centralnim Apeninima. Paralele" pored izložbe obuhvata i istoimenu prateću publikaciju koju čine bogato ilustrovani tekstovi italijanskih i srpskih stručnjaka o pojavi i dometima renesanse u oblasti centralnih Apenina, o uticajima i odjecima u srpskoj umetnosti, izloženim delima italijanske umetnosti i odabranim primerima srpskog kulturnog nasleđa. Četiri uvodna i devet raspravnih tekstova pružaju tekstualno objašnjenje dela koja su predstavljena na izložbi.
Projekat je okupio brojne partnere: Teritorijalni pakt centralnih Apenina, Muzej dijeceze iz Gubija, Nacionalnu galeriju Umbrije u Peruđi, Centralni institut za konzervaciju knjižno-arhivskih dobara iz Rima, kao i brojne druge italijanske institucije i udruženja okupljena oko zaštite i promocije kulturnog nasleđa i njegovog stavljanja u funkciju teritorijalnog razvoja, dok su sa srpske strane to Galerija Matice srpske, Biblioteka Matice srpske i univerziteti u Novom Sadu i Beogradu.
Izložbu i prateću publikaciju, koja predstavlja vrednosti i domete italijanske renesanse i njene odjeke u srpskoj sredini, koautorski su realizovali Ilijas Tasijas, Tijana Palkovljević i Daniela Korolija Crkvenjakov.
Realizaciju izložbe omogućili su: Ministarstvo za ekonomski razvoj Republike Italije, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine. Pokrovitelj izložbe je Ministarstvo kulture Republike Italije.
Prateći program u Galeriji Matice srpske svakog petka u 18.00 sati
10. maj: Značaj kopije u zaštiti kulturnog nasleđa – dr Daniela Korolija Crkvenjakov, Galerija Matice srpske
17. maj: Rafael u renesansi i evropskoj novovekovnoj kulturi – prof. dr Saša Brajović, Filozofski fakultet, Beograd
24. maj: Odjeci renesanse u graditeljstvu Vojvodine – Slavica Vujović, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Petrovaradin
31. maj: Reinterpretacija renesansnog kanona i umetnost nazarena: slikarstvo Aksentija Marodića u manastiru Kovilj – mr Igor Borozan, Filozofski fakultet, Beograd
7. jun: Studiolo Vojvode Federika di Montefeltra iz palate u Gubiju – dr Angelina Milosavljević Ault, istoričar umetnosti (Beograd); Frančesko Mariuči, istoričar umetnosti i duborezac Đuzepe Mineli (Italija)
14. jun: Stručno tumačenje izložbe – dr Daniela Korolija Crkvenjakov, Galerija Matice srpske
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Treća novosadska Noć muzeja zabeležila je 140.000 poseta na 40 lokacija! Treći put zaredom najposećeniji programi bilu su oni koje je priredio Muzej Vojvodine u dve zgrade ("Zavičaj na Dunavu", "Brazil i Indonezija kolevke...
Dodatak "Umetnost XX veka u Srbiji". Čuvena Istorija umetnosti H. V. Jansona 40 godina je cenjena kao najbolja i najsveobuhvatnija istorija umetnosti. Prvi put kod nas ovo...
Kombinovana tehnika, pesak, zemlja, pepeo, kolaž, višeslojnost, strukture koje imitiraju grafite, zid, neke su od tehničkih karakteristika novog ciklusa radova novosadskog slikara Danila Vuksanovića, koje je premijerno imala prilike da vidi...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.