NOVI SAD. Galerija Matice srpske predatavlja od 23. aprila do 19. juna 2013. izložbu "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima. Paralele". Izložba je nastala kao rezultat zajedničkog angažovanja Teritorijalnog pakta centralnih Apenina (Italija) i Galerije Matice srpske. To je ujedno i prvi veliki rezultat saradnje italijanskih i srpskih institucija, koja je formalizovana potpisivanjem Protokola o saradnji krajem 2012. godine.
Izložba "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima. Paralele" pruža celovit prikaz pojma renesanse i obuhvata raznovrsna umetnička dela likovne i primenjene umetnosti: "gonfalone" − dvostrano slikanu procesijsku zastavu bratstva Korpus Domini iz Gubija, za koju se veruje da je primer vrlo ranog stvaralaštva jednog od najslavnijih slikara renesanse Rafaela Santija, u vremenu kada je, posle očeve smrti, nasledio njegovu radionicu; "badalone" – stalak za čitanje iz XV veka, bogato ukrašen intarzijom i namenjen čitanju verskih tekstova, koji se čuva u mestu Gubio u centralnim Apeninima; rekonstrukciju čuvenog "studiola" vojvode Federika da Montefeltra iz njegove palate u Gubiju; sedam kopija vaza i tanjira od majolike, ukrašenih različitim floralnim i mitološkim motivima, kao i fototipska izdanja knjiga koje su presudno uticale na razvoj perspektive zasnovane na geometriji. Istovremeno, uz umetnička dela, predstavljen je i angažman italijanskih službi zaštite na konzervaciji i restauraciji umetničkih dela, kao i ulaganje agencija za lokalni razvoj na očuvanju i unapređenju starih zanata karakterističnih za regiju centralnih Apenina.
Izložba je nastala sa namerom da se u srpskoj sredini predstave pojedina dela nastala u periodu humanizma i renesanse u Italiji, ali i njihovi odjeci u srpskoj umetnosti, tako da će na izložbi biti prikazani i eksponati iz kolekcije Galerije Matice srpske – ikone, grafike na svili, crteži i kopije carskih dveri – kao i originalna izdanja stare i retke knjige iz zbirki Biblioteke Matice srpske i Filozofskog fakulteta u Novom Sadu.
Sastavni deo izložbe su i tri dokumentarna filma: "Humanizam i renesansa u centralnim Apeninima", "Federiko da Montefeltro – humanista, mecena, kondotjer, državnik" i "Studiolo Federika Montefeltra u Gubiju", koji će se emitovati u izložbenom prostoru.
Projekat "Humanizam i renesana u centralnim Apeninima. Paralele" pored izložbe obuhvata i istoimenu prateću publikaciju koju čine bogato ilustrovani tekstovi italijanskih i srpskih stručnjaka o pojavi i dometima renesanse u oblasti centralnih Apenina, o uticajima i odjecima u srpskoj umetnosti, izloženim delima italijanske umetnosti i odabranim primerima srpskog kulturnog nasleđa. Četiri uvodna i devet raspravnih tekstova pružaju tekstualno objašnjenje dela koja su predstavljena na izložbi.
Projekat je okupio brojne partnere: Teritorijalni pakt centralnih Apenina, Muzej dijeceze iz Gubija, Nacionalnu galeriju Umbrije u Peruđi, Centralni institut za konzervaciju knjižno-arhivskih dobara iz Rima, kao i brojne druge italijanske institucije i udruženja okupljena oko zaštite i promocije kulturnog nasleđa i njegovog stavljanja u funkciju teritorijalnog razvoja, dok su sa srpske strane to Galerija Matice srpske, Biblioteka Matice srpske i univerziteti u Novom Sadu i Beogradu.
Izložbu i prateću publikaciju, koja predstavlja vrednosti i domete italijanske renesanse i njene odjeke u srpskoj sredini, koautorski su realizovali Ilijas Tasijas, Tijana Palkovljević i Daniela Korolija Crkvenjakov.
Realizaciju izložbe omogućili su: Ministarstvo za ekonomski razvoj Republike Italije, Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijat za kulturu i javno informisanje AP Vojvodine. Pokrovitelj izložbe je Ministarstvo kulture Republike Italije.
Prateći program u Galeriji Matice srpske svakog petka u 18.00 sati
10. maj: Značaj kopije u zaštiti kulturnog nasleđa – dr Daniela Korolija Crkvenjakov, Galerija Matice srpske
17. maj: Rafael u renesansi i evropskoj novovekovnoj kulturi – prof. dr Saša Brajović, Filozofski fakultet, Beograd
24. maj: Odjeci renesanse u graditeljstvu Vojvodine – Slavica Vujović, Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Petrovaradin
31. maj: Reinterpretacija renesansnog kanona i umetnost nazarena: slikarstvo Aksentija Marodića u manastiru Kovilj – mr Igor Borozan, Filozofski fakultet, Beograd
7. jun: Studiolo Vojvode Federika di Montefeltra iz palate u Gubiju – dr Angelina Milosavljević Ault, istoričar umetnosti (Beograd); Frančesko Mariuči, istoričar umetnosti i duborezac Đuzepe Mineli (Italija)
14. jun: Stručno tumačenje izložbe – dr Daniela Korolija Crkvenjakov, Galerija Matice srpske
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Pre 150 godina, 23. januara, rođen je proslavljeni norveški slikar ekspresionista Edvard Munk. Svoju najpozantiju sliku "Krik" je uradio u četiri verzije i svaka od njih je i dalje obavijena mističnim tajnama, a zamisao slikara...
Autori monografije su Ljubomir Vujaklija i Rosa d ’Amico (Bolonja, Italija). U okviru izdavačke delatnosti Muzeja grada Novog Sada publikovana je izuzetno značajna monografija "Zbirka strane umetnosti Muzeja grada Novog...
Edvard Lusi Smit posetio je Jugoslaviju u septembru mesecu, na poziv i u pratnji svoga prijatelja slikara Radovana Kragulja. Kragulj je ove jeseni otvarao izložbe u domovini - u Beogradu i u Novom Sadu. Gospodinu Edvardu Lusi Smitu, ovo je bila prva...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.