CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Terra 18
Videomedeja 22
Digital Art 09
Terra 25
Dunavski dijalozi 05
Dunavski dijalozi 07
Terra 23

Sponzor rubrike
Nagrade 55. Bijenala umetnosti u Veneciji Štampaj E-pošta
(1 glas)
ImageNajboljim paviljonom na 55. Bijenalu savremene umetnosti u Veneciji proglašen je paviljon Angole, u kojem se predstavio Edson Čagas (Chagas), a Zlatnog lava za najboljeg umetnika na centralnoj izložbi "Enciklopedijska palata" dobio je Tino Segal (Sehgal) iz Velike Britanije.ImageImage

Image

Nagrade 55. Bijenala, na kojem je predstavljeno 88 nacionalnih paviljona, uz više od 150 umetnika na centralnoj izložbi, svečano su dodeljene 1. juna na ceremoniji u Đardinima, čime je 55. Bijenale i zvanično otvoreno nakon trodnevnog vernisaža za umetnike, kustose, medije i druge predstavnike stručne javnosti.

Pobeda paviljona Angole svojevrsno je iznenađenje, između ostalog i zato što je reč o jednom od deset paviljona koji prvi put učestvuju na Bijenalu, najstarijoj i najvećoj izložbi savremene umetnosti u svetu.

U pobedničkom paviljonu Angole predstavljena je izložba "Luanda, enciklopedijski grad", na kojoj je Edson Čagas prikazao svojevrsni katalog napuštenih objekata koji, razmešteni po gradu, stvaraju nove odnose sa urbanim kontekstom, nove forme i mogućnosti tumačenja.

Prema obrazloženju žirija, Zlatni lav dodeljen je Čagasu i kustosima paviljona Angole (Paula Nascimento, Stefano Rabolli Pansera, Jorge Gumbe) za izložbu koja reflektuje nepomirljivost i kompleksnost grada.

Specijalno priznanje dodeljeno je paviljonima Litvanije i Kipra za originalni kustoski format "oO" koji je "doneo dvema državama jedinstveno iskustvo".

Specijalno priznanje dobio je i Japan za izložbu "Apstraktan govor" Kokija Tanake, koja predstavlja, kako je naveo žiri, dirljivu refleksiju na pitanja saradnje i neuspeha.

Britanac Tino Segal, poznat po participativnim radovima koje naziva "konstruisanim situacijama", dobio je Zlatnog lava za najboljeg umetnika za "izvrsnost i inovativnost" umetničke prakse.

Srebrnog lava za najboljeg mladog umetnika dobila je francuska umetnica Kamil Anro (Camille Henrot), za rad koji na "osećajan i dinamičan način beleži naše vreme".

Žiri je dodelio i dva specijalna priznanja za radove na centralnoj izložbi "Enciklopedijska palata", na koju je umetnički direktor 55. Bijenala Masimilijano Đoni pozvao više od 150 umetnika.

Specijalno priznanje dobila je američka umetnica Šeron Hajes (Sharon Hayes) za rad koji nas, kako je naveo žiri, navodi da ponovo razmislimo o važnosti drugosti i složenosti u prostoru između privatnog i javnog.

Specijalno priznanje dobio je italijanski umetnik Roberto Kuogi (Cuoghi) koji je, kako je istakao žiri, značajno doprineo međunarodnoj izložbi 55. Bijenala, na kojoj je, inače, predstavio skulpturu velikog formata koja izgleda kao uvećana mikrobiološka forma.

Na ceremoniji zvaničnog otvaranja 55. Bijenala, nakon trdnevnog vernisaža koji je obeležen kišom i hladnim vremenom, svečano su uručene i nagrade za životno delo koje su dobile austrijska umetnica Marija Lasnig (Maria Lassnig) i Mariza Merc (Marisa Merz) iz Italije.

Marija Lasnig je predstavljala Austriju na Bijenalu u Veneciji 1980. godine, a između ostalog, dva puta je učestvovala na izložbi Dokumenta, kao i na niz drugih važnih međunarodnih izložbi. Izlagala je samostalno u Centru Pompidu u Parizu, MUMOK-u u Beču, Ludvig muzeju u Kelnu, Serpentin galeriji u Londonu…

Mariza Merc, jedina žena u neoavangardnoj grupi Arte povera 60-ih, takođe je izlagala širom sveta, a na Bijenalu u Veneciji 1998. i 2001. godine. Na 49. Bijenalu dobila je specijalno priznanje žirija.

Međunarodnim žirijem 55. Bijenala predsedavala je britanska kustoskinja Džesika Morgan (Jessica) iz Tejt galerije u Londonu.

Članovi žirija su i Sofija Hernandez Čong Kui (Chong Cuy) iz Meksika, Frančesko Manakorda (Francesco Manacorda) iz Italije, Bisi Silva iz Nigerije i Ali Subotnik (Subotnick) iz SAD.

Izvor: SEEcult

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Svet digitalne umetnosti

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
NOVI SAD. Galerija Matice srpske predstavlja od 23. aprila do 4. jula 2021. izložbu "Identitet(i) - Predstave žena u srpskom slikarstvu...
NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti Niš predstavlja od 5. do 30. marta 2024, u prostoru Oficirski dom, Međunarodno bijenale...
NOVI SAD. Žiri u sastavu Sava Stepanov, likovni kritičar (predsednik), Slavica Popov, istoričarka umetnosti i likovna kritičarka i Vesna Latinović,...
VRŠAC. Zvonimir Santrač je diplomirao na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Specijalizirao je na majstorskoj radionici Krste Hegedusića 1979. ...
NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti, u prostoru Salon 77, predstavlja od 22. septembra do 9. oktobra 2020. slike Miloša...
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Neprocenjivo vredna kolekcija slika slavnog ruskog kolekcionara...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Značajan pariski muzej Orsay predstavio je veliku ...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Muzej Moderne umetnosti u Parizu priredio je izložbu tri značajna...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Intervju
Slikar i grafičar Petar Ćurčić unutar Likovnog kruga stvara od 1966. godine, kada je na...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Kada razmišljamo o konzervatorsko restauratorskim postupcima moramo biti svesni složenih aspekata sagledavanja umetničkog dela u kontekstu intervencija sa ciljem njegovog produžetka „života“ trajanja. Prvo je potrebno je da na...
Knjige i časopisi
Sastavni deo izložbe "Dimitrije Avramović. Umetnik evropskih okvira i srpskog konteksta" je publikacija u kojoj su autori različitih profilacija (dr Igor Borozan, dr Mirjana D. Stefanović, dr Vladimir Simić, dr Milan Popadić, Evgenija...
Intervju
Milorad Mića Mihajlović, jedan od najzaslužnijih novosadskih slikara, rođen je u Kraljevu 1936. godine, a Umetničku školu u Novom Sadu završio je 1967. Od tada je izlagao više od sto pedeset puta u zemlji i inostranstvu,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom