CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Digital Art 06
Dunavski dijalozi 07
Dunavski dijalozi 05
Digital Art 07
Digital Art 04
Dunavski dijalozi 06
Videomedeja 24

Jovan Balov - Slike Štampaj E-pošta
(0 glasanja)
ImageLikovni salon Kulturnog centra, Novi Sad. Septembar - oktobar 2006.
Svojim šetnjama kroz Berlin, nalazeći se između anonimnosti i izgradnji novih poznastava, vrlo brzo počinje da se oseća kao kod kuće. Kao već poznati umetnik iz Skoplja, on otkriva svim čulima svedočanstva promenljivosti istorije nemačkog carstva i to postaje njegova glavna stvaralačka preokupacija.

Image

Image Image Image

Skice iz bliske prošlosti

Jedan mladi čovek, Jovan Balov, osamdesetih godina polazi iz jedne "nepoznate zemlje" na zapad, za Amsterdam i za Berlin. Ustvari, hteo je u Ameriku, gde ga je čekala stipendija, ali o tome neki drugi put.

Zemlja iz koje je krenuo je Makedonija. Kada je reč o ovoj zemlji, neko može da pomisli na južnu Ameriku, neko na Balkan ili Aziju, a malo njih na Aleksandra Makedonskog ili Jugoslaviju. A pri tome, ova se zemlja nalazi u središtu stare Evrope, izmedju Grčke, Bugarske, Srbije i Albanije. Njena istorija je povezana sa antičkom Grčkom, Rimom, Vizantijom, sa Ilirima i Trakijom, sa slovenskim narodima pod rimskom i osmanlijskom upravom. Glavni grad je Skoplje formiran još i pre Rimljana, a njegovi gradovi su posebna evropska mešavina. Makedonski Sloveni sa pravoslavnom većinom, Makedonci muslimani, ili su ateisti, Turci, Srbi, Albanci, Bugari, Romi, Vlasi, Jevreji... i sve druge evropske grupe nacionalnosti i kultura koje nudi Balkan. Na kraju ima i doseljenih Albanaca sa Kosova, nakon poslednjeg rata sa kraja 20. veka.

Imajući sve ovo na umu, istoriju i priče, povezane sa ličnim doživljajima, formira se osnova koju istražuje kreativni umetnički nagon Jovana Balova u njegovom umetničkom stvaranju, koje nije samo umetnost već prava kulturno umetnička aktivnost. Njegovi metodi su umetnička konfrontacija sa komunikativnim pamćenjem, njegovi predmeti su mitovi i simboli i njihova manifestacija u spomenicima i skulpturama u urbanom prostoru ili pejsažu. Njegove umetničke metode su slikarstvo, crtež, fotografija, video art i konceptualna umetnost i sve to zajedno dovodi do insceniranja njegovog dela.

Svakako da u temama i istraživanju ovog autora veliku ulogu igra činjenica da je u njegovom gradu sačuvano malo arhitektonskih tragova o istoriji postanka grada... Ostao je mali broj kuća iz prošlog veka, jer je grad, koji je već jednom u istoriji, 518. godine, do temelja porušen zemljotresom, ponovo razoren istom katastrofom 1963. godine. Ostala je ruševina stare železničke stanice, kao spomenik te katastrofe. Današnji centar Skoplja obnovljen je u betonskoj socijalističkoj arhitekturi Titove Jugoslavije. To je bilo vreme u kome je Skoplje ponovo postao grad u procvatu, sa muzejima, kulturnim institucijama i fakultetima.

Makedonija je bila u vreme Jugoslavije poljoprivredni centar. Nekoliko istorijskih herojskih spomenika partizanima, kao i nekoliko plastika i urbanih socijalistickih skuptura su jedino što se može videti u gradu. Od pre nekoliko godina, kada je Makedonija postala samostalna država, na jednom brdu pored grada podignut je jedan ogroman krst, koji je noću osvetljen zlatnom svetlošću. I pored toga što je zemlja bogata mitovima, spomenicima i istorijom, osim sakralnih gradjevina u slici grada Skoplja nisu vidljivi tradicionalni simboli istorijski povezane ikonografije.

Jovan Balov se još kasnih osamdesetih naselio u zapadni Berlin. Ovde je već rekonstruisao svoje lične drame. Njegov pradeda je tu dolazio da trguje, kao i mnogi njegovi pretci. On dolazi u grad u vreme prevrata – u vreme pada berlinskog zida, i svedok je te istorije - svuda nailazi na tragove nove nemačke istorije prisutne i sa istočne i sa zapadne strane. I pored toga što je glavni grad Nemačke u drugom svetskom ratu bio do temelja razrušen, nisu uništeni svi tragovi njegove istorije. Svojim šetnjama kroz Berlin, prilikom otkrivanja grada, nalazeći se između anonimnosti i izgradnji novih poznastava, vrlo brzo počinje da se oseća kao kod kuće. Kao već poznati umetnik iz Skoplja, on otkriva svim čulima svedočanstva promenljivosti istorije nemačkog carstva i to postaje njegova glavna stvaralačka preokupacija.

To su zgrade poput Rajhstaga, starih dvorcaca, muzeja, pozorišta, sakralnih spomenika, ili je to arhitektura javnih objekata, kao što su sudovi, škole, spomenici, fontane, skulpture, ali i stare urbane zgrade i gradske vile. Sva ta berlinska arhitektura je manje više raskošno ukrašena ornamentima i simbolima, koji se povezuju sa istorijom Nemačke, u poslednja 3 veka otkako je, nakon 1871. godine.  Berlin postao važan kao glavni grad Nemačke industrijalizacije i nemačkog carstva.

Od 18. veka Berlin je glavni pruski garnizonski grad. U 19. veku pretvorio se u industrijsku metropolu, pod vladavinom Prusa. Sa 20. vekom Berlin postaje evropska metropola povezana sa nacionalizmom, ratovima i genocidima, razaranjem i uništenjem. Posle toga dolazi vreme hladnog rata, Berlin se ponovo gradi i zidom deli na demokratski - zapadni i socijalistički - istočni.

Sve ovo se manifestuje kroz mitove i simbole ovaploćene u kamenu i bronzi, koji svedoče istoriju Nemačke i Berlina.

Mnoga od ovih istorijskih pitanja, Jovan Balov je temeljno analizirao, istražio i utkao u svoj stvaralački koncept. On temeljito istražuje kulturu i istoriju na relaciji Skoplje - Berlin. Spomenici, simboli, vremenska obeležja, mitovi, legende, forme, povezani su u prostoru ovih gradova i predmet su njegovog stvaralaštva. Pri tome, svaka pojedinačna ikonografija postaje pozadina hronološkog razvoja ove relacije.

Sintezu ove analize autor u poslednjih nekoliko godina, pretvara u koncept svoje umetničke aktivnosti u projektima: "Znaci i serafimi", 2004. - ciklus u kojem se koncentrše na prikaz anđela, ili u studijama o orlovima iz Berlina, portalima i sulpturama, reljefima krilatih gardista, faraona, ili u digitalnom ciklusu "Ja u Berlinu", u kojima snalažljivo postiže slojevitost, postavljajući naizmenično kulturne tradicije Berlina i svoje lično iskustvo jedno preko drugog, postojano gradeći poređenje sa svojim rodnim gradom Skopljem i sa gradom u kome sada živi, Berlinom. Svoje skulpturalne slike otkriva kroz šetnje gradom, koje su u njegovom likovnom izrazu pretočene u šetnje od neoklasicizma do postmodernizma.

Rolf Kuelz Mackenzi,
Maj 2006. Berlin
(Citat iz teksta "Nemačkom narodu, cijan - magenta - žuta")
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Umetnost u Srbiji na danasnji dan

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Kada razmišljamo o konzervatorsko restauratorskim postupcima moramo biti svesni složenih ...
Koliko je likovna umetnost sastavni deo pozorišne umetnosti, kao i onog što ...
U osunčanom danu jednog utorka, u prestoničkoj glavnoj ulici, sa zgrade / Kuće legata motrili su...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Intervju
"Život je kompozicija različitih tonova i ritmova koja nas vodi u vrtlog radoznalosti, ...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
KIKINDA. Simpozijum "TERRA" osnovan je i prvi put održan 1982. godine. Od tada se održava svake godine od 1. do 31. jula, u objektu stare industrijske arhitekture koji je izgraðen 1895. godine. Na simpozijumu "TERRA" svake...
Knjige i časopisi
Učesnici: Zoran Janjetov, Osvaldo Viola, Luigi Siniscalchi, Robert Ariail, Dragan Bosnić, Bartosz Sztybor & Andrew Tkalenko, Adriano Perez, Yuko Shimizu, Bill Mayer, Corrado Mastantuono, Juan Bobillo, Bartolome Segui, Eugenia...
Intervju
U bezobalnom moru znanja i informacija koje nude novi mediji muzejima treba mnogo samopouzdanja i vere u to da mogu proizvesti vredne i inspirativne sadržaje, da mogu biti moderatori promena, sredstva očuvanja vrednosti ili partneri u dijalogu o...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom