NOVI SAD. Galerija Matice srpske predstavlja od 25. aprila do 25. avgusta 2014. izložbu "Umetnost i vlast: pejzaži iz zbirke Josipa Broza Tita", autorke Ane Panić, kustoskinje Muzeja istorije Jugoslavije, koju su priredile Galerija Matice srpske i Muzej istorije Jugoslavije. Realizaciju izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Galerija Matice srpske i Muzej istorije Jugoslavije započeli su 2012. godine saradnju uspešno realizujući izložbu "Zbirka slika druga predsednika", autora dr Nenada Radića. Dve godine kasnije, nastavljena je saradnja priređivanjem izložbe i publikacije "Umetnost i vlast: pejzaži iz zbirke Josipa Broza Tita", autorke Ane Panić, kustoskinje likovne zbirke Muzeja istorije Jugoslavije.
Pejzaži iz zbirke Josipa Broza – 45 slika i mapa drvoreza (10 listova) − ilustruju tokove jugoslovenske umetnosti, ali posmatrani sa jednog drugog aspekta, oni su odraz ideologije vlasti. Nisu samo nevini prikazi prirode i gradova, već imaju jasnu političko–propagandnu ulogu, zbog čega ih se veliki broj našao u Titovoj rezidenciji kao slika novog društva i istorijska potvrda nove Jugoslavije. Neodvojiv deo priče o pejzažima iz Titove kolekcije čine i pejzaži koji su planski prezentovali pažljivo selektovane momente iz rane biografije Josipa Broza Tita i time učestvovali u građenju njegovog kulta koji je bio jedan od legitimacijskih osnova režima.
Vremenski okvir u kome su nastali pejzaži poklanjani Josipu Brozu Titu čini osam decenija XX veka, počev od Groharevog "Proleća" iz 1903. godine pa sve do poslednjih poklonjenih dela Peđe Milosavljevića i Vasilija Jordana iz sedme i osme decenije prošlog veka, koja su zaključila muzejsku umetničku kolekciju.
Sastavni deo izložbe su i video radovi Jasmine Cibic, slovenačke umetnice, nastali 2012. i 2013. godine u okviru projekta "Za našu ekonomiju i kulturu / For Our Economy and Culture" na 55. bijenalu u Veneciji, a koji se uklapaju u novo čitanje pejzaža i pokazivanje kako figurativne slike, pored onog što je predstavljeno na njima, prenose i mnoge druge poruke, u ovom slučaju ideološke.
Namera je da se ovom izložbom i pratećom publikacijom pokaže kako figurativne slike, pored samih prizora koje predstavljaju, prenose i mnoge druge poruke. Stavljene na raspolaganje društvu, odnosno, društvenom upotrebom koja je dodata čistoj materiji, postaju plen mitskog govora i pored umetničke vrednosti, daje im se vrednost označitelja, tj. simbola.
Prateći program
Svakog radnog dana u 12 i 17 sati biće kustoska vođenja kroz izložbu. Petkom u 17 sati (16, 23, 30. maj, 6. i 13. jun) biće emitovan po jedan od pet dokumentarnih zapisa pod nazivom Titovi memoari (1980, reditelj: Veljko Bulajić). Subotom od 11 do 12.30 sati održavaće se kreativne radionice za decu.
Petkom u 18.00 sati: - 9. maj 2014. godine: Autorsko tumačenje izložbe (Ana Panić, kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije)
- 16. maj 2014. godine: Predstavljanje Muzeja istorije Jugoslavije i njegove kolekcije
- 23. maj 2014. godine: Autorsko tumačenje izložbe (Ana Panić, kustoskinja Muzeja istorije Jugoslavije)
- 30. maj 2014. godine: Stručno tumačenje izložbe (Snežana Mišić, viša kustoskinja Galerije Matice srpske)
- 6. jun 2014. godine: Promocija kataloga "Umetnost i vlast: pejzaži iz zbirke Josipa Broza Tita"
- 13. jun 2014. godine: Dekonstrukcija foto-arhiva Muzeja istorije Jugoslavije (Radovan Cukić i Ivan Manojlović, kustosi Muzeja istorije Jugoslavije)
|