Digitalni printovi Mr Svetlane Milić i Slavka Simina |
|
|
NOVI SAD. Galerija SULUV predstavlja od 5. do 17. maja 2014. izložbu Mr Svetlane Milić i Slavka Simina. Svetlana Milić je diplomirala na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na odseku vajarstva, u klasi prof. T. Kauzlarića, a magistrirala je na istoj akademiji, na odseku slikarstva i instalacije. Slavko Simin više od 20 godina bavi se grafičkim i web dizajnom, 2D i 3D kompjuterskom ilustracijom. Veza tehnologije u njegovom kreativnom radu je neraskidiva.
Koncept radova koji su zastupljeni na izložbi je početak istraživanja prostora i vizuelnog jezika koji bi trebalo što tačnije da govori prepoznatljivim vizuelnim sredstvima o svim aktuelnim akterima potrošačke komunikacije. Radovi su u formi velikih printova. Ideja je da se direktno postave na zid a jedan rad na spoljašnji deo galerijskog stakla (uličnim izlogom) da bi svi oni koji ne dolaze na izložbe bili "uvučeni" u komunikaciju sa galerijom.
Predmet našeg istraživanja su "uspešne kompanije" i njihov autentični vizuelni identitet koji se ispoljava u društveno poželjnom i vidljivom marketingu. Grafički znak, logo, agresivna vizuelizacija su poruke koje nam usmeravaju ukus, izgled, ponašanje, mišljenje. Menjaju nam i formiraju kulturnu perecepciju. Kompanije svoje masovne prizvode stavljaju u naglašeno umetničke okvire i postavljaju ih u kontekst savremene umetnosti da bi okupirali svu našu pažnju.
Identitet proizvoda je fenomen koji pripada potrošačkoj komunikaciji, a koji se tiče onoga koji je poruku poslao ili oglasio, dok je vizuelni deo - slika ostajala u fenomenu onoga koji koristi, upotrebljava i troši. Od čitavog proizvoda konzumiramo pre svega slike a potrošnja nas postavlja u okvir društvene i lične identifikacije. Savremeno društvo je razvilo jednu od opsesija da se "mora imati želja za nečim" (Ž. Bodrijar). Potrošač je zaveden ubeđenjem da je kupovanjem određene marke stekao i sve ono što marka postavlja u javni reklamni prostor. U čitavom sistemu potrošačkog haosa proizlazi potreba i želja koja uvlači kupca da troši i u tome ga perfidno personalizuje. Tu dobija novi identitet koji zamenjuje sa onim u realanosti. Bez svesti o tom procesu.
Naši radovi govore o prostoru i potrebi da na prepoznatljivoj vizuelnoj ravni poredjamo sve atribute i aktere potrošačke komunikacije i da se na momenat suočimo sa svim elementima koje svakodnevno neumereno konzumiramo. Istovremeno živimo ekspanziju promene sistema i načina života potpomognute digitalnim tehnologijama i potpune krajnosti koju nosi siromaštvo, nemaština, nezaposlenost, glad, neobrazovanje, kao i dobrota, jednostavnost, blagost koji su jednako prisutni ....
Autori: Mr Svetlana Milić i Slavko Simin |