U knjizi "Nova skulptura u Vojvodini 1980‒2000 / New Sculpture in Vojvodina 1989‒2000." istorijsko‒umetnički valorizuju se opusi i delovanje u prostoru i domenu nove skulpture sledećih autora i autorki: Ane Bešlić, Verbumprograma, Ratomira Kulića, Mirjane Kojić, Slobodana Kojića, Zorana Pantelića, Rastislava Škuleca, Apsolutno skulpturalnog, Dragana Jelenkovića, Dragana Rakića, Dragana Miletića, Živka Grozdanića, Zvonimira Santrača, Igora Antića, Mire Brtke, Jelene Janev, Manojla Maravića i Olge Ungar.
"... Rad Suzane Vuksanović bavi se jednim od najbitnijih fenomena u savremenoj umetnosti Vojvodine, sa referencama u širem problemskom kontekstu u koji se ova umetnička produkcija uključuje. S obzirom da se dosad u više navrata kao autorica izložbi i pisac tekstova bavila istom problematikom, njeno je poznavanje zbivanja u ovoj oblasti temeljno i vrlo merodavno, obrada koju je ponudila predstavlja dosad najvredniji doprinos temi navedenoj u nazivu ovog rada, stoga kao takav zavređuje da u ponuđenom obliku u celini bude objavljen." (prof. dr Jerko Denegri)
"... Rad (tekst) Suzane Vuksanović pokazuje temeljno izučene izvore i građu – sve dostupne podatke o umetnicima, delima, izložbama, kritičkoj recepciji – kao i umetnički materijal koji se nalazi u muzejskim, galerijskim ili privatnim kolekcijama. Ona je dala jasnu sistematizaciju "nove skulpture" u Vojvodini u poslednje dve decenije XX veka, a sistematičnom i jezgrovitom interpretacijom, postigla je istorijsku valorizaciju nove skulpture u Vojvodini 1980-2000. kao uticajne, produktivne, inovativne i u izvesnim segmentima, vodeće umetničke pojave u kontekstu jugoslovenske i srpske umetnosti tog perioda." (prof. dr Lidija Merenik)
"... Knjiga Nova skulptura u Vojvodini 1980-2000, autorke mr Suzane Vuksanović predstavlja prvu istorijsko-umetničku sistematizaciju i interpretaciju pojava u umetnosti u Vojvodini u poslednje dve decenije 20. veka. ... Smatram da je knjiga Nova skulptura u Vojvodini 1980-2000, zbog toga što metodološki i naučno utemeljeno, uspešno daje prvu sistematizaciju nepreglednog materijala iz prošlosti koja tek što se završila, od velike važnosti i vrednosti za naučnu i za stručnu, lokalnu i internacionalnu, ali i za širu kulturnu javnost: takvim gestovima i idejama gradi se bogatstvo kulturne scene." (dr Jasmina Čubrilo)
Suzana Vuksanović je diplomirala i magistrirala na Katedri za istoriju moderne umetnosti Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. U periodu 1994‒2000. radila je kao kustoskinja u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu. Od 2001. zaposlena je u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, prvo kao kustoskinja izložbene delatnosti, a od 2005. u zvanju višeg kustosa zadužena je za Zbirku skulptura, objekata i instalacija. Stručno zvanje muzejskog savetnika stekla je 2012. Objavila više knjiga iz oblasti istorije umetnosti, savremene umetničke produkcije kao i iz oblasti kritike umetničkog sistema. Autorka je više problemskih i studijskih izložbi i kustoskinja brojnih samostalnih izložbi. Dobitnica je nagrade "Pavle Vasić" za 2012. za monografski katalog i retrospektivnu izložbu "Mira Brtka: Nestabilne ravnoteže (1962‒2012)".
Izdavač: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad ISBN 978-86-6333-000-9 192 strane. Srpski / engleski. Ilustrovano. Dimenzije: 17,5 x 23 cm |