NOVI SAD. Zbirka strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada predstavlja od 16. septembra do 25. oktobra 2014. slike i crteže Petra Ćurčića (Novi Sad, 1938). Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Crtež, slikarstvo i grafiku učio je samostalno. Prvu samostalnu izložbu imao je u Novom Sadu 1969. Pored slikarstva bavi se likovnom kritikom, autor je nekoliko radio emisija, filmskih, pozorišnih i likovnih kritičkih prikaza. Nagrađivan.
Na izložbi pod nazivom "Sa varadinskih raportnih karata: Petar Ćurčić", muzejskoj publici će biti predstavljen ciklus slika i crteža koji je Odeljenju za savremenu umetnost – Zavičajnoj galeriji Muzeja grada Novog Sada poklonio novosadski slikar i grafičar Petar Ćurčić. Tu vrednu celinu čine 53 dela – 29 ulja na platnu i 24 crteža rađena u kombinovanoj tehnici na hartiji (pastel, kreda, ugalj), nastala između 1998. i 2013. godine.
Povod za nastanak opusa "Sa varadinskih raportnih karata" su, po svedočenju Petra Ćurčića, bile kolekcije kartografskih izvora o arhitektonskom i vojnom razvoju Petrovaradinske tvrđave i bici kod Petrovaradina (1716) iz Istorijskog arhiva grada Novog Sada. Karte značajne za vizualizaciju teške i odsudne borbe između Habzburškog i Otomanskog carstva, koja se dogodila 5. avgusta 1716. godine na prostoru Petrovaradina, ostavile su snažan utisak na umetnika i inspirisale ga na slikanje serije ulja na platnu, kojima je prethodio veliki broj crteža i skica.
Na delima iz ciklusa "Sa varadinskih raportnih karata" Petar Ćurčić je likovno interpretirao mapu područja na kojem se bitka odigrala. Naslikao je seriju stilizovanih prikaza Gornjeg i Donjeg grada Tvrđave, Brukšanca na bačkoj obali reke i dunavskih rukavaca. U takav "mizanscen" postavio je vojskovođe i vojnike, imenovane i neimenovane učenike bitke i naslikao upečatljive likovne alegorije prolaznosti i uzaludnosti ljudskog stradanja u borbi. Autor je na kompozicijama prikazao mnogobrojne scene iz bitke, događaje koji su joj prethodili i usledili, poput zaustavljenih inserata – frejmova iz ličnih priča, razmišljanja, strepnji, očekivanja i sudbina aktera, koji uvode posmatrača u "stvarnost" jednog avgustovskog dana 1716. godine.
Autor izložbe: dr Jelena Banjac, istoričar umetnosti, viši kustos. |
Comments