BEOGRAD. Umetnica Mira Brtka preminula je 18. decembra 2014. u Beogradu u 85. godini. Bavila se filmom (kao rediteljka, scenaristkinja, asistentkinja režije, animatorka, kostimografkinja, scenografkinja), modom (kreiranjem odevnih predmeta za žene), skulpturom (postskulpturom, skulpturalnom intalacijom), ali možda najviše – ili vremenski najduže – trajala su njena istraživanja i eksperimentisanja u slikarstvu. Bavljenja slikom, ispitavanja njenih svojstava, prirode i karaktera odvijala su se uporedo sa Brtkinim poimanjem umetnosti kao traganjem za vlastitim, unutrašnjim smislom.
Umetnička i životna sudbina Mire Brtke odvijala se na relaciji Stara Pazova – Beograd – Rim – Novi Sad – Bratislava. Rođena je 1930. godine u Novim Banovcima. Diplomirala 1955. u Beogradu na Akademiji za pozorišnu i filmsku umetnost, odsek filmske režije, u klasi profesora Slavka Vorkapića i Vjekoslava Afrića, a 1963. diplomirala je na Akademiji lepih umetnosti u Rimu, na odseku slikarstva kod profesora Franka Đentilinija i Mina Makarija.
Prvu samostalnu izložbu slika imala je 1964. u Rimu, da bi zatim izlagala i na brojnim samostalnim i grupnim, problemskim i studijskim izložbama u zemlji i inostranstvu. U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu, 2012. pod nazivom "Mira Brtka: Nestabilne ravnoteže (1962–2012)", povodom pedestogodišnjice umetničkog rada, priređena joj retrospektivna izložba i tim povodom štampan monografski katalog.
Brtka je 1965. predstavljala Jugoslaviju na Međunarodnom simpozijumu umetnika, kritičara i istoričara umetnosti u San Marinu i Riminiju. U periodu 1967–1971. bila je članica internacionalne umetničke grupe "Illumination", koju je u Rimu osnovao Japanac Nobuja Abe, umetnik, učitelj, mistik i filozof. Članovi grupe bili su i: Marša Hafif, Aldo Šmit, Milena Čubraković i Paolo Pateli. Svoju prvu izložbu grupa je imala 1967. u Trentu, u Galeriji "L’Arđentario".
Dugogodišnja saradnja sa članovima grupe "Biro za preventivnu imaginaciju", osnovane u Rimu 1974, dovela je do uspostavljanja jedne od filijala Biroa u Staroj Pazovi, u Brtkinom ateljeu, pod nazivom "Biro za balkanizaciju umetnosti".
Mira Brtka je 2011. osnovala "Fondaciju Brtka–Kresoja", a izlagački prostor Fondacije u Petrovaradinu za javnost je otvoren 2012. izložbom "Mira Brtka i grupa Illumination".
Mira Brtka bila je dobitnica brojnih istaknutih nagrada i priznanja, od "Diploma d’onore", "I Mostra internazionale di pittura estemporanea", Latina – Sperlonga, Italija (1962) sve do nagrade "Zlatna značka" Kulturno-prosvetne zajednice Srbije za nesebičan, predan i dugotrajan rad i stvaralački doprinos u širenju kulture, Beograd (2009), kao i nagrade "Svetlost za životno delo", Centar za kulturu, Stara Pazova (2012) i nagrade "Izbor godine" Art magazina za najbolju izložbu u 2012. godini.
Brtkini umetnički radovi nalaze se u mnogim javnim zbirkama i privatnim kolekcijama, kao što su: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad; Muzej savremene umetnosti, Beograd; Muzej grada Sarajeva, Sarajevo; Galleria d’arte "L’Argentario", Trento; Museo Civico, Verucchio; Galleria nazionale d’arte moderna GNAM, Roma; Galeriartist, Daghan Ozul Collection, Istanbul; Vujičić kolekcija, Beograd; Muzej Macura, Novi Banovci; Wiener Städtische, Beograd i mnogim drugim.
Njene skulpture postavljene su u javnom prostoru: Aerodrom, Vršac; TERRA, Kikinda; Plato ispred Galerije Meander, Apatin; Park/šetalište pored Dunava, Apatin; Centar za kulturu, Stara Pazova.
O Miri Brtki snimljeno je više filmova, npr: 1982. Nikola Majdak za TV Novi Sad, "Lice u prolazu"; 1993. M. Horvath i Vladimir Valentik za TV Novi Sad i emisiju Art Forum: razgovor sa slikarkom, vajarkom i rediteljkom Mirom Brtkom; 2012. Karmelo Romeo, po "Dreams That Money Can Buy", Hansa Rihtera: "Mira Brtka, Rim" itd. |