CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 03
Videomedeja 14
Digital Art 06
Terra 28
Videomedeja 12
Terra 17
Dunavski dijalozi 08

Sponzor rubrike
Međunarodni susret umetnosti performansa u Kvebeku Štampaj E-pošta
(3 glasanja)
Sunday, 19 November 2006
ImageGalerija Rouje, Kvebek (Kanada). Septembar - oktobar 2006.
Bijenalni međunarodni susret umetnosti performansa u Kvebeku (Kanada) ove godine, krajem septembra i početkom oktobra, održan je po četrnaesti put. Ovogodišnji festival Rencontre Internationale D’Art Performance De Quebec je pozvao preko četrdeset umetnika iz Severne i Južne Amerike, Azije i Evrope.

Ultrafuturo-Boryana Rossa i Oleg Mavromatti (Bugarska, Rusija)


Pekka Luhta (Finska)

Nenad Bogdanović (Performans "Tehnike i pokreti)


Amanda Coogan (Irska)

Gabriela Alonso (Argentina)

Elena Kovylina (Rusija)

Herve Brunaux (Francuska)

Nenad Bogdanović (Performans "Ja sam bogat umetnik")


Clemente Padin (Urugvaj)

Demosthene Agrafiotis (Grčka)

Anti-Cool (Japan)
 

Bijenalni međunarodni susret umetnosti performansa u Kvebeku (Kanada) ove godine, krajem septembra i početkom oktobra, održan je po četrnaesti put. Ovogodišnji festival Rencontre Internationale D’Art Performance De Quebec je pozvao preko četrdeset umetnika iz Severne i Južne Amerike, Azije i Evrope. Festival je bio podeljen u dva saziva po više od nedelju dana i to od 21. septembra do 8. oktobra. Organizator ove prestižne umetničke manifestacije je umetnička asocijacija “Le Lieu – Centre En Art Actuel” iz Kvebeka i umetnički direktor i kurator Richard Martel. Pored grada Kvebeka i Galerije “Rouje”, kao centralnog mesta održavanja, program se delimično predstavljao u još sedam kanadskih gradova: Montreal, Alma, Trois-Rivieres, Sherbrooke, Chicoutimi, Victoriaville i Rouyn-Noranda.

Kanadska umetnica Diana Burgoyne je o strop galerije Rouje instalirala desetak žičanih maski, koje u sebi sadrže baterije i tehničke mogućnosti određenih zvučnih prezentacija u dodiru sa telesnom toplotom, te pozvala publiku na interaktivnu saradnju. Ruskinja Elena Kovylina izlazi na binu u izuzetno elegantnoj odeći i seda u fotelju obasjana svetlošću reflektora. Sa određenih mesta u galeriji, putem dva teleskopa i slušalica, publika je mogla slušati zvučnu interpretaciju i posmatrati bedjeve, u obliku određene vrste insekata, na umetničinim grudima. Ištvan Kantor, poznatiji pod umetničkim imenom Monty Cantsin, kanađanin mađarskog porekla uz ‘pomoć’ svoje jedanaestogodišnje ćerke Nineveh, koristeći sve raspoložive multimedijalne mogućnosti, približava publici mađarsku revoluciju pedesetih iz posebnog ličnog ugla gledanja.

Pekka Luhta, umetnik iz Finske, ulazi u performans bez svoje ortopedske ruke uzima je sa poda i uvrće u svoju nadlakticu. Performans pun iznenađenja i fizički ekstremnih situacija završava simbolički biblijskom pričom o Hristovom životu, smrti i vaskrsenju. Irkinju Amandu Coogan sablažnjavajuće uz negodovanje posmatraju starije osobe, sa video projekcije, koja leži u negližeu sa razmaknutom i podignutom nogom pokazujući nam svoje polne atribute. Argentinka Gabriela Alonso je o kuku zakačila parče mesa i po podu "posejala" figurice naoružanih vojnika, tokom performansa, zagovarajući ljubav prema prirodi i mir i toleranciju među narodima. Kanađanke Candice Hopkins i Cheryl L'Hirondelle dele publici tranzistore i pozivaju na ulicu. Za ovaj performans njih dve su, negde u gradu, instalirale radio stanicu i prezentovale pesme indijanskih plemena koje je publika mogla slušati tokom polučasovne šetnje. Na zadovoljstvo posetilaca Galerije “Rouje” francuzi Herve Brunaux,  čitao svoju, u svetu veoma poznatu, zvučnu poeziju i Christian Prigent koji je održao stilski snažno i veoma autentično književno predavanje.

Umetnički par “USSA” (Steve Bates i Jake Moore) iz Kanade, u svom eksperimentalnom performansu, predlažu širenje zvuka u ritmove kao delu elektronske igre u kontekstu prostornih i zvučnih interaktivnih mogućnosti. Silvio De Gracia umetnik iz Argentine na scenu dolazi gurajući ogroman kontejner napunjen svežim mesom. Baca meso u granicama obeleženim lancima, gde i sam ulazi, poistovećujući se sa svima nama, batrgajući se u nemoći otpora osvešćenog pojedinca silama potrošačkog društva. Legendarni latinoamerički umetnik iz Urugvaja Clemente Padin ulazi, kao maneken, odeven markiranom odećom velike svetske korporacije Nike. Poskida odeću sa sebe i njome ispisuje ime ove svetski vodeće sportske marke. Na kraju umetnik se pobrinuo, što mu je i bila namera, da ova reklama ne bude nimalo afirmativna.

Daniel Acosta iz Argentine nastavlja priču, započetu od strane južnoameričkih umetnika, koristeći u performansu materijale, kao što su hleb, voda, lanci, globus sveta, koji se dotiču tema narastajućih svetskih socijalnih i ekoloških problema uz pitanja o dobro znanim društveno-političkim previranjima. Okosnica umetničke grupe “Ultrafuturo” bugarka Boryana Rossa i rus Oleg Mavromatti realizuju umetničku akciju, uz video instalaciju u realnom vremenu predlažući etički interaktivni odnos, tehnološkog identiteta mašine kroz humanost. Demosthene Agrafiotis iz Grčke animira prisutnu publiku na aktivno učešće, tokom trajanja njegovog performansa, osmišljavajući na taj način specifičan umetnički preobražaj poetske akcije u naučnotehnološke predstave. Japanska umetnica, veoma intrigantnog umetničkog imena Anti-Cool, izvodi performans pun kritičkog naboja uperen protiv jedne od najagresivnijih megakorporacija na svetu Mekdonaldsa.

Nenad Bogdanović


Performansi Nenada Bogdanovića na Međunarodnom susretu umetnosti performansa u Kvebeku

Na poziv organizatora jedini predstavnik iz Srbije je bio multimedijalni umetnik Nenad Bogdanović koji je izveo dva umetnička performansa. Bogdanović je u Galeriji ''Rouje'' u Kvebeku, centralnom mestu održavanja festivala, izveo performans pod nazivom ''Tehnike i pokreti'' i umetničkom centru ''Grave'' u Viktorijavilu performans ''Ja sam bogat umetnik''.

Nenad Bogdanović je, pored učešća na festivalu, na poziv od strane Akademije umetnosti u Kvebeku i profesora Rišar Martela (Richard Martel), održao studentima predavanje na temu 'umetnost performansa u Srbiji'. U okviru Bogdanovićevog predavanja prezentovan je njegov video rad koji nosi naziv ''Performans u Srbiji – izbor deset'' gde je predstavio aktuelnu ovdašnju umetničku scenu sa sledećim autorima umetničkog performansa: Era Milivojević, Balint Sombati, Nikola Šindik, grupa Art Cirkus, umetnički par MP, Gabrijel Savić Ra, Milan Grahovac, Aleksandar Jovanović, Radoslav B. Čugalj.

U svom radu Bogdanović ističe sledeće: ''...Aktuelnu savremenu scenu performansa u Srbiji, radi boljeg sagledavanja, mogu podeliti u nekoliko grupa. Radi se o umetnicima koji su svojevremeno, početkom sedamdesetih prošlog veka, predstavljali pionire umetnosti performansa u Srbiji i šire, jednoj grupi umetnika koji su adekvatno nastavili zacrtanom linijom i uspeli da afirmišu vizuelni performans i ostave dubok trag na savremenoj umetničkoj sceni Srbije i srednjeevropskom umetničkom prostoru. Na kraju pojava grupa i jedan broj mlađih umetnika performansa, druga polovina devedesetih prošlog i početkom ovog veka, koji na iskustvima ranijih generacija oblikuju veoma kvalitetne projekte i učvrćuju poziciju umetnosti performansa u Srbiji''.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Kalendar događaja
Iz kalendara art događaja
28.03.2024 - 10.09.2024 | 18.00
Vladan Radovanović - Retrospektivna izložba
10.05.2024 - 10.09.2024 | 19.00
Mikelanđelo Pistoleto - Preventivni mir
16.05.2024 - 08.09.2024 | 19.00
Dragan Zdravković - Slike
18.05.2024 - 01.09.2024 | 19.00
Dunja Trutin - Skulptoralne instalacije
24.05.2024 - 04.08.2024 | 10.00
Future Perfect - Grupna izložba

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
NOVI SAD. Jedan od najistaknutijih vojvođanskih likovnih umetnika, slikar i grafičar Petar Ćurčić preminuo je u Novom Sadu u 84. godini. "On...

NOVI SAD. Osvaldo Sibils rođen je 1961. u Urugvaju, a živi i stvara u Barseloni. Bavi se crtežom, umetnošću zvuka i video-performansima....

NOVI SAD. Savez udruženja likovnih umetnika Vojvodine predstavlja u svojoj galeriji, od 8. do 19. juna 2020, izložbu članova Udruženja likovnih ...
NOVI SAD. 24. Međunarodni video festival Videomedeja u produkciji i organizaciji Udruženja za video umetnost Videomedeja održaće se u periodu od...
NIŠ. Galerija art55 predstavlja od 5. do 26. januara 2021. slike Miloša Šobajića (1945, Beograd). Završio je Likovnu...
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. U periodu od 21. juna do 23. oktobra 2017. Centar Pompidu...
LONDON. Matju Slotover (Matthev Slotover) i Amanda Šarp (Amanda Sharp) su osnovali Friz...
Osećaj ljudske superiornosti počiva na iluziji. Početak dana označen je svitanjem. Prvim zrakom...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Intervju
Ima u delatnosti predavača i profesora, u njihovoj želji da ceo život posvete onima koji znanju...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Galerija Dina Vierny priredila je izložbu povodom obeležavanja sedamdesetogodišnjice postojanja galerije i u čast osnivača Dine Vierny. Izložba traje od 25. januara do 25. marta 2017. godine.
Knjige i časopisi
Akademska knjiga iz Novog Sada objavila je u biblioteci "Istorija i teorija umetnosti" knjigu Milana Đorđevića "Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme". Godina izdanja: 2022. Broj strana 192. ISBN ...
Intervju
Rođena Beograđanka, slikarka Milica Živadinović (1975) fascinirana lepotom šara pirotskog ćilima naselila je najnoviji ciklus svojih slika njegovim stilizovanim šarama, a stečena saznanja o ćilimu u susretima sa tkaljama,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom