NOVI SAD. Galerija Matice srpske predstavlja od 10. maja do 5. jula 2015. izložbu "Rubensovi krugovi". Cilj izložbe je da se predstavi deo slikarstva starih majstora iz Zbirke strane umetnosti Narodnog muzeja kroz priču o Antverpenu XVII veka, o najvećem slikarskom studiju viđenom do tada i slikarskim krugovima koji su se ukrštali i preplitali kako na intenzivnom poslovnom planu, tako i u prijateljskom i rodbinskom.
Peter Paul Rubens, Dijanin povratak iz lova
Izložbu "Rubensovi krugovi" priredili su Narodni muzej u Beogradu i Galerija Matice srpske u okviru obeležavanja Dana Narodnog muzeja u Beogradu i 171. godišnjice njegovog osnivanja. Nakon beogradske publike sada je i novosadska publika u prilici da se upozna i uživa u delima starih majstora iz Zbirke strane umetnosti Narodnog muzeja u Beogradu, sa stvaralaštvom Petera Paula Rubensa i umetnika sa kojima je sarađivao, kao i sa uticajem koje je Rubensovo slikarstvo imalo na naše umetnike.
Centralno mesto izložbe zauzima slika Dijanin povratak iz lova, reprezentativno delo nastalo u radionici najznačajnijeg flamanskog majstora XVII veka Petera Paula Rubensa. Ova mitološka kompozicija rezultat je saradnje sa Fransom Snajdersom koji je na slici izveo mrtvu prirodu i ulovljene ptice. Delo predstavlja veoma uspešan primer saradnje slikara specijalizovanih za određene žanrove, što je bila uobičajena i razrađena praksa u Antverpenu tog vremena. Pored pomenute slike na izložbi su prikazana i dela četvorice flamanskih umetnika sa kojima je Rubens često sarađivao: Portret devojčice Kornelis de Vosa, Cveće Jana Brojgela, Portret Antonis van Dajka nepoznatog umetnika i Bitka konjanika Sebastijana Vranksa koja je premijerno predstavljena novosadskoj publici. Pored ove slike, dodatak u odnosu na izložbu premijerno prikazanu u Beogradu 2014. godine, su i dela naših umetnika nastala kopiranjem Rubensovih slika, a koja se nalaze u kolekcijama Narodnog muzeja u Beogradu i Galerije Matice srpske: Tomirida sa Kirovom glavom Stefana Gavrilovića i Bahus i dva crteža Helena Furman i Poprsje čoveka sa bradom Novaka Radonića.
Cilj izložbe je da se predstavi deo slikarstva starih majstora iz Zbirke strane umetnosti Narodnog muzeja kroz priču o Antverpenu XVII veka, o najvećem slikarskom studiju viđenom do tada i slikarskim krugovima koji su se ukrštali i preplitali kako na intenzivnom poslovnom planu, tako i u prijateljskom i rodbinskom. Ovo je mogućnost da se preko slika na platnu i konteksta u kojem su nastale sazna više o flamanskom društvu i kulturi s početka XVII veka. Ko su bili naručioci slika, a koje aktuelne teme? Koji su bili moralni uzori, i kakva je veza mitoloških kompozicija sa katoličanstvom? Kakav je uticaj imala italijanska umetnost na ovo podneblje? Kako se radilo u Rubensovoj slikarskoj fabrici? Istovremeno, segmentom izložbe koji predstavlja kopije dela po Rubensu ukazaćemo na značaj kopiranja dela starih majstora u procesu školovanja i usavršavanja naših umetnika tokom studija na evropskim likovnim Akademijama, i da iako slikana i crtana s namerom da budu istovetna originalu, ova dela danas predstavljaju značajna umetnička ostvarenja i važan su dokument o umetniku i njegovom stvaralaštvu.
Odgovore na ova i druga pitanja pokušaćemo da damo putem pratećih programa izložbe u vidu predavanja i stručnih tumačenja, kao i u pratećem katalogu autorke izložbe, višeg kustosa Narodnog muzeja u Beogradu Jelene Dergenc.
Izložba je realizovana zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.
Tokom trajanja izložbe "Rubensovi krugovi" biće priređena svakodnevna kustoska vođenja, autorsko tumačenje, predavanja i kreativne radionice za decu. |