NOVI SAD/BEOGRAD. U sklopu Media Art Projekta, u ponedeljak, 25. maja 2015. (Novi Sad) i 26. maja (Beograd), održaće se predavanje Lev Manoviča, profesora u Fakultetskom centru Gradskog univerziteta Njujorka (The Graduate Center, City University of New York) i dugogodišnjeg uglednog profesora na Odeljenju za vizuelne umetnosti Kalifornija - Univerziteta u San Dijegu.
Program Media Art nastao je iz potrebe da se savremeni umetnici i studenti u domenu video arta i digitalnih medija podrobnije upoznaju i edukuju u oblastima teorije, konzervacije i zaštite kao i distribucije novih medija savremene vizuelne umetnosti, a u vezi sa pojmovima i standardima prakse o kojima se u našoj umetničkoj i kulturnoj sredini površno i nedovoljno zna ili se ne pridaje adekvatan kreativni i društveni značaj.
Pokretanje programa predavanja, radionica i projekcija je edukativnog karaktera i ima za cilj da publici u Srbiji omogući uvid u stavove i mišljenja istaknutih teoretičara medija, kustosa i distributera umetnosti na digitalnim medijima, kao i da predstavi primere umetnika koji su ostvarili značajne radove na novim medijima.
Lev Manovič
Profesor u Fakultetskom centru Gradskog univerziteta Njujorka, (The Graduate Center, City University of New York) i dugogodišnji ugledni profesor na Odeljenju za vizuelne umetnosti Kalifornija Univerziteta u San Dijegu (UCSD) gde je od 1996-2012. vodio nastavu iz digitalne umetnosti , nove teorije medija i digitalnih humanističkih nauka, autor je čuvene knjige Jezik novih medija (The Language of New Media) 2001. koja se smatra najiscrpnijom istorijom medija posle MekLuana. Centar za savremenu umetnost u Beogradu izdao je zbornik njegovih tekstova „Metamediji“ 2001. Rođen je u Moskvi gde je studirao slikarstvo, arhitekturu i računarsko programiranje. Jedan od vodećih teoretičara novih medija. Od 1981. živi u Njujorku gde je magistrirao na studijama eksperimentalne psihologije. Osnivač je i direktor Inicijative za softverske studije (Software Studies Initiative).
U svojoj izuzetno uticajnoj knjizi Jezik novih medija, Lev Manovič formuliše prvu sistematsku teoriju novih medija i pozicionira je u relacioni odnos sa drugim oblastima kulture, kako prošlih tako i sadašnjih. Ključna ideja knjige je da se ispita uticaj digitalne revolucije u vizuelnoj kulturi, koristeći teoriju i istoriju kinematografije kao konceptualno istraživačko sočivo. Lev Manovič vidi svet iz perspektive "postkomunističkog subjekta” koji je veoma oprezan u onom delu koji se odnosi na proklamovani demokratski potencijal Interneta i novih medija, nudeći zamenu pozicije utopijske euforije za jedan izbalansiraniji pogled. Kombinujući akademsko i primenjeno iskustvo i teorijska oruđa iz humanističkih nauka (istorija umetnosti, književna teorija, medijske studije, socijalna teorija) i računarsku logiku, Lev Manovič razvija metod takozvanog "digitalnog materijalizma" kao sredstvo da otkrije novu logiku kulture. Koncept jezika u naslovu se koristi ne da bi označio povratak strukturalističke metodologije, već da bi definisao novu liniju razvoja koja se fokusira na novonastale konvencije i ključne forme novih medija.
Ključni koncept ili esencijalna alatka za razumevanje savremene stvarnosti po Manoviču jeste baza podataka. Nova, digitalizovana realnost, kreirana unutar World Wide Weba čini da se svet pojavljuje kao beskonačna i nestrukturirana baza podataka, slika, tekstova, te stvara potrebu da se unutar istog razvija sopstvena etika i estetika. Baza podataka definiše se kao antiteza narativu, kao naš glavni metod kulturnog izražavanja koji organizuje prikupljanje čak i pojedinačnih stavki ali sa svešću o njihovoj univerzalnoj važnosti. Ako ovu logiku primenimo i na starije kulturne artefakate, bilo koji ikonografski sistem se može smatrati bazom podataka koji omogućava i obezbeđuje generacije i generacije pojedinačnih, specifičnih narativa. Kao posledica toga, baza podataka se pojavljuje kao meta ready- made s potencijalom da destabilizuje okamenje oblike i ideje i ostvari ili materijalizuje sistem beskrajnih mogućnosti.
Program: - 25. maj 2015. 13 h. Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad
Tema: Kako gledati u 10 miliona slika? Vizuelizacija velikih podataka kao umetnički i istraživački alat - 26. maj 2015. 19 h. Kulturni Centar Beograda, Beograd
Tema: Vizuelizacija Instagrama: selfiji, gradovi, protesti
Projekat je realizovan u koprodukciji sa Muzejem savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu i Fakultetom za medije i komunikaciju Univerziteta "Singidunum" u Beogradu, uz saradnju i podršku: Fonda Elysee, Gete instituta i Francuskog instituta u Beogradu, Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i javno informisanje Vojvodine, Grada Beograda - Sekretarijata za kulturu. |