NOVI SAD. Galerija Bel Art u saradnji sa Galerijom likovne umetnosti poklon zbirkom Rajka Mamuzića otvara 8. septembra 2015. godine u 20:30 časova centralnu izložbu Festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi 2015. Ovogodišnja tema festivala (centralne izložbe i simpozijuma) je "Umetnost u doba (ne)emocionalnosti".
Eva Petrič
Učesnici: Zsolt Tibor (Mađarska), Jan Vikar (Češka), Ralf Edelmann (Nemačka), Stephanie Guse (Nemačka), Brigitte Lang (Austrija), Ulrike Königshofer (Austrija), Anetta Mona Chişa (Rumunija, Nemačka) i Lucia Tkáčová (Slovačka, Nemačka), Lena Von Lapschina (Rusija, Austrija), Olja Trijaška Stefanović (Srbija, Slovačka), Pavla Sceranková (Slovačka, Češka), Vladeva Dixebová (Ukrajina, Slovačka), Marikke Heinz Hoek (Nemačka), Eva Petrič (Slovenija, Austrija), Kseniya Simonova (Ukrajina), Stevan Kojić, Nataša Teofilović, Nada Denič, Isidora Todorović i Vengel Vaštag (Srbija).
Ovogodišnja tema festivala (centralne izložbe i simpozijuma) je "Umetnost u doba (ne)emocionalnosti". Ovakvu temu nametnula je atmosfera elektronski umreženog sveta, u kojem je čovek-pojedinac sve više uslovljen tehnološkim okružjem i integrisan u najrazličitije globalne situacije, a sve manje je posvećen sebi samom, sopstvenoj emocionalnosti. Nezaustavljivo agresivna medijska kultura atakuje na našu personalnost, sve više potiskujući i smanjujući prostore inimnosti. Društvene mreže menjaju odnose među ljudima, pa nas besprekorno precizna elektronika svojim brojčanicima upozorava na dosegnuti broj "prijatelja" koji su nam se pridružli svojim statusima: prijatelj više nije neko blizak, neko s kim smo u neposrednom kontaktu, s kim ćemo direktno razgovarati i ko će nas razumeti i s kim ćemo ostvariti emocionalni odnos – nego se takvima danas imenuju neki nama nepoznati i najčešće veoma udaljeni ljudi. Umesto stvarnih emocija – nudi nam se virtuelna komunikacija, svojevrsni surogat stvarnih ljudskih odnosa.
U vremenu kada slika/slikarstvo više nije dominantni vizuelni jezik, kada je zavladala vizuelnost zasnovana na tehnološkim slikama, kada je umetnička vizuelna jedinica podjednako proizvod čoveka i tehnologije – pojam emocionalnosti koja je dugo bila u središtu umetnikovog izraza, danas se itekako menja i problematizuje. Otvoreni su novi prostori umetnikovog delanja i stvaranja. Sve to donosi nove i drugačije umetničke situacije, rezultate i poruke. Zbog toga temu Umetnost u doba (ne)emocionalnosti selektori izložbe smatraju odista provokativnom, uvereni da je u aktuelnom trenutku podjednako primenjljiva u umetničkim zbivanjima u zemljama proširenog podunavskog regiona.
Kustosi izložbe su Hartvig Knak (Austrija), Vladimir Beskid (Slovačka) i Sava Stepanov (Srbija).
Performans "Suprematistička tranzicija" koji je 8. septembra 2015. izveo multimedijalni umetnik Dragan Vojvodić kao sećanje na 100 godina od javnog izlaganja Crnog kvadrata na beloj pozadini Kazimira Maljeviča i 20 godina od završetka ratova na prostoru bivše Jugoslavije.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Ove godine, Galerija Matice srpske nakon obeležavanja velikog jubileja, u 176. godini postojanja potvrđuje kontinuitet trajanja na liniji tradicionalnog i modernog, priređivanjem monumentalne izložbe nedovoljno poznatog umetnika, renesansnog...
Kada u prvom činu Sofoklovog Filokteta mudri Odisej zaključi da "... jezik je svemu uzrok, a ne djelovanje", čitaocu je jasno da priča o arheizgnaniku i bezdomniku Filoktetu, osim etičkog horizonta otvara i začuđujuće ovovremen diskurs...
Da bismo uopšte mogli očekivati da naša umetnost bude primećena u nekakvim evropskim i svetskim okvirima, najpre sami moramo da je prihvatimo i da u njenom "lokalnom" karakteru iščitamo univerzalni jezik - rečenica...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.