NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti predstavlja od 29. decembra 2015. do 22. januara 2016. izložbu "Niški crtež 2015". Kao tradicionalna godišnja izložba koja traje već četvrt veka, u prvo vreme je bila orijentisana na umetnike koji žive i rade u Nišu, ali se vremenom zbog velikog interesovanja umetnika, proširila učešćem umetnika iz cele Srbije i regiona.
Tokom vremena izražajna sredstva su se menjala, proširujući sam pojam crteža tako da danas imamo različite kreativne ideje u kojima je naglašena linearnost od klasičnih crteža olovkom, ugljenom ili bojama na papiru, preko kolažiranih ili reljefnih ureza, zareza na različitim podlogama ili raznovrsnih oblika koji izlaze iz dvodimenzionalnog okvira, a ipak sugerišu linearne vrednosti uspostavljajući novi pristup u sagledavnju ove zahtevne likovne discipline.
U nameri da na adekvatan način osmisli ideju organizator je nekoliko godina unazad ponudio različite problemske koncepte po kome će učesnici odgovarati svako na svoj način na teme kao što su: simbol krsta u godini jubileja (2000. godina hrišćanstva), zadati format: "100 x 32 cm", "Portret", "San", "Pokret-preokret", "Izvan granica", "Tolerancija", "Crtež - novi mediji", "Reminiscencije", "Identiteti", "Destrukcija", "Princip".
Ove godine namera organizatora je da zaintrigira veći broj umetnika, koji pored toga što neguju crtež kao dominantni likovni izraz, treba da usklade svoja crtačka istraživanja u okvire formata B1 +. Od ukupno 178 radova 122 umetnika (koliko se javilo na konkurs) žiri je odabrao po jedan rad od 67 autora.
Veći deo umetnika danas posmatra crtež kao način komunikacije, kretanje, likovno promišljanje ili kompleksan intimni doživljaj, pustitivši sopstvenu maštu na volju. Promenivši ugao gledanja na fenomen crteža koji zahteva kompleksno, sveobuhvatno čitanje skreće se pažnja na evoluciju crteža kao medija u savremenom svetu novih tehnologija. U nameri da afirmiše crtež kao medij Galerija svremene likovne umetnosti u Nišu nastoji da neguje različite pristupe u realizaciji raznovrsnih kreativnih praksi ističući vitalnost savremene likovne scene na ovim prostorima.
Radmila Kostić |