ŠID. Galerija slika "Sava Šumanović" u Šidu obeležiće 22. januara 2016. prigodnim programom 120 godina od rođenja velikog umetnika. Pored promovisanja nove stalne postavke u delimično izmenjenom prostoru, planirano je da se ta svečana prilika iskoristi da se galerija zahvali svim prijateljima kuće, institucijama, ustanovama i pojedincima koji su u prethodnom periodu pomogli i podržali njene programe.
Sava Šumanović. Pijana lađa. 1927.
Sava Šumanović (1896-1942) jedan je od najznačajnijih slikara 20. veka. Rođen u Vinkovcima, kada je imao četiri godine preselio se sa porodicom u Šid, gimnaziju je pohađao u Zemunu, a Višu školu za umjetnost i obrt završio je 1918. u Zagrebu sa najboljim ocenama kada je počeo i javno da izlaže svoja dela.
U svojim ranim delima, Šumanović je insistirao na atmosferi i spretno koristio bojene senke i tanke slojeve boje. Pored slikarstva, bavio se ilustracijom, grafikom i scenografijom.
Godine 1920. otišao je u Pariz i iznajmio atelje na Monparnasu. Učitelj mu je bio Andre Lot, istaknuti likovni pedagog pravca analitičkog kubizma, a družio se sa Rastkom Petrovićem, Modiljanijem i Maksom Žakobom. Uticaji kubizma su vidljivi u toj, ali i u kasnijim fazama slikarevog rada, pa Šumanovićeva dela ostaju najreprezentativniji primer domaćeg kubističkog slikarstva.
Sava Šumanović je 1927. godine naslikao "Doručak na travi", koji je naišao na odlične kritike u Francuskoj. Nešto kasnije je za sedam dana i noći naslikao delo "Pijana lađa", reakcije kritičara su bile podeljene, a Šumanović je, iscrpljen radom, teško podneo one negativne. Vratio se u Šid 1928. godine, umoran od teških uslova života, rada i loših kritika i tamo je slikao sremske pejzaže.
Njegovu samostalnu izložbu u Beogradu kritičari su pozitivno ocenili, a novac od prodaje slika omogućio mu je da ponovo ode u Pariz. Tamo je uradio značajne slike: "Luksemburški park", "Crveni ćilim", "Most na Seni".
Šumanovićeva dela iz poznijeg perioda se odlikuju svetlim bojama i lirskom atmosferom.
Po povratku u Šid, 1930. godine, slika lokalne pejzaže i aktove, tri godine je radio na ciklusu "Šiđanke", a kasnije i na ciklusu "Beračice".
Za vreme Drugog svetskog rata, Šid je ušao u sastav Nezavisne Države Hrvatske, ćirilica je bila zabranjeno pismo, pa se Šumanović iz protesta nije potpisivao već samo označavao godinu nastanka slike.
Na Veliku Gospojinu, 28. avgusta 1942. godine, Šumanovića su, zajedno sa još 150 Srba iz Šida, oko šest sati ujutru, uhapsile ustaše i odvele u Sremsku Mitrovicu, gde su posle mučenja streljani.
Najveći broj njegovih dela se čuva u Galeriji slika "Sava Šumanović" u Šidu - više od 400 dela, od kojih je 350 ulja na platnu.
Izvor: Tanjug
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu organizovala je i ove godine likovnu koloniju Sićevo od 1. do 10. septembra 2010. godine. Ovogodišnja Kolonija ima 12 učesnika: prof. Čedomir Vasić, Uroš Đurić, Miron Mutaović, Aleksej Daniel Đermanović i...
Kako piše inženjer Vukadinović ova Gradina predstavlja najobuhvatniji panoramski izbor savremene rumunske književnosti u poslednjih četvrt veka na bilo kom jeziku. Obuhvaćeno je stotinak autora, od čega sedamdeset pesnika. Brod...
Poznati francuski umetnik Danijel Buren (1938), jedan od vodećih predstavnika primarnog slikarstva i situacionizma s kraja šezdesetih, znan po doslednom i upornom korišćenju motiva vertikalnih pruga, dobitnik prestižnog Zlatnog lava na...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.