Od 1999. godine redakcija Art magazina predstavlja svoj izbor najboljih za prethodnu godinu u sledećim oblastima: najbolja izložba, najbolji projekat / manifestacija, najbolja galerija i, povremeno, ličnost godine. Redakcija je donela odluku da priznanja za 2015. godinu budu dodeljena izložbi "Ruska avangarda u Beogradu" (najbolja izložba), Međunarodnom umetničkom festivalu "Dunavski dijalozi 2015" (najbolji projekat / manifestacija) i Spomen-zbirci Pavla Beljanskog (najbolja galerija).
Najbolja izložba: "Ruska avangarda u Beogradu", Muzej istorije Jugoslavije, Beograd
Povodom obeležavanja stogodišnjice nastanka "Crnog kvadrata", remek dela vodećeg umetnika ruske avangarde Kazimira Maljeviča, koje predstavlja svojevrsnu revoluciju u umetnosti i čiji uticaj traje do danas, Muzej istorije Jugoslavije organizovao je izložbu "Ruska avangarda u Beogradu" čije su su kustoskinje Ana Pahomova i Faina Balahovska iz Rusije. Na izložbi su predstavljena umetnička dela ruske avangarde iz pet ustanova: Ruskog državnog arhiva književnosti i umetnosti, Rostovsko-jaroslavskog državnog muzeja arhitekture i umetnosti, Regionalnog muzeja umetnosti oblasti Ivanovo, Muzeja umetnosti Jaroslavske oblasti i Državnog istorijsko-arhitektonskog, umetničkog i pejzažnog muzeja "Caricino". Postavku je upotpunilo i jedanaest dela iz kolekcije Narodnog muzeja u Beogradu. Izložba je obuhvatala 117 radova poznatih umetnika: slike, crteže, ilustracije za knjige, skice kostima za pozorište i film, porcelan sa propagandnim porukama i idejne nacrte arhitektonskih zdanja. Među najznačajnijim delima su bile grafike i slike Vasilija Kandinskog, Aleksandra Rodčenka, Ivana Kljuna, Aleksandra Arhipenka, Aleksandra Vesnina i Ljubov Popove, kao i dela primenjene umetnosti Kazimira Maljeviča. Radovi ukupno oko pedeset umetnika predstavljali su skoro sve pravce ruske avangarde: futurizam, suprematizam, konstruktivizam i funkcionalizam.
Najbolji projekat / manifestacija: Međunarodni umetnički festival "Dunavski dijalozi 2015", Novi Sad
Prošle godine novosadska galerija „Bel Art" je treći put uspešno realizovala veoma širok i zahtevan međunarodni umetnički projekat "Dunavski dijalozi" u kome dolazi do saradnje i prožimanja stvaralaštva umetnika iz zemalja podunavskog regiona. Direktorka ovog festivala, koji se odigravao ne samo u novosadskim izložbenim prostorima već i u drugim gradovima Vojvodine, je Vesna Latinović, a umetnički direktor je likovni kritičar Sava Stepanov. Manifetacija je nosila naziv "Umetnost u doba (ne)emotivnosti" sa težnjom da se kroz kreativni dijalog sagleda kakvo je društvo u kom živimo, da li u njemu ima mesta za emocije i empatiju, koliko takva situacija (ne)pogoduje umetničkoj produkciji, šta nju pokreće i šta ona pokreće. Na festivalu je učestvovalo oko sto umetnika, kustosa i kritičara iz čitavog regiona, pri čemu je svaka dežava predstavila aktuelnu scenu po izboru selektora iz matične zemlje, kroz izložbe i posebne umetničke programe: performanse, video projekcije, okrugle stolove i radionice. Izuzetan značaj ovog festivala leži ne samo u prikazivanju snažnih umetničkih ostvarenja već i u susretanju, razmeni umetničkih ideja, umrežavaju umetnika, kustosa, institucija podunavskog regiona i realizujovanju zajedničkih projekata.
Najbolja galerija: Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Novi Sad
Uz svoju dugogodišnju uspešnu misiju prezentovanja i proučavanja izuzetno vredne zaostavštine velikog ljubitelja umetnosti i mecene čije ime nosi, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog iz Novog Sada istakla se protekle godine i sa nekoliko posebno značajnih, zanimljivih i maštovitih izložbenih projekata. Vrhunac je bila izložba "Kolekcija Pavla Beljanskog: biseri moderne" u Umjetničkom paviljonu u Zagrebu, gde je u do sada najobimnijem izložbenom poduhvatu Spomen-zbirke prvi put u istoriji muzeja gotovo polovina kolekcije diplomate Pavla Beljanskog bila prikazana izvan Srbije, označavajući njen povratak na međunarodnu umetničku scenu. Umjetnički paviljon, kao mesto sagledavanja odabranih poglavlja iz likovne i kulturne sadašnjosti i prošlosti sa 80 odabranih umetničkih dela 30 autora, među kojima su Nadežda Petrović, Milan Milovanović, Jovan Bijelić, Kosta Hakman, Petar Lubarda, Petar Dobrović, Sava Šumanović, Ivan Tabaković, Milan Konjović i Ignjat Job, bio je logičan izbor za prikazivanje kulturne baštine čitavog regiona. Autori ove izložbe su istoričari umetnosti dr Jasna Jovanov i dr Zvonko Maković. Tu je i značajna studijska izložba "Pavle Beljanski – prijatelj umetnika: Olga Bogdanović (1913–1993)" kojom su prvi put predstavljeni ličnost i stvaralaštvo ove beogradske slikarke, zatim izložba "Danica Jovanović (1886–1914)" povodom obeležavanja stote godišnjice od smrti jedne od najznačajnijih srpskih slikarki s početka XX veka. Neobična izložba "Dodirni i oseti: deset umetničkih dela iz kolekcije Pavla Beljanskog" namenjena taktilnom doživljaju umetnosti, te izložba "Arhitektura banaka i štedionica u Beogradu (1918–1941)" uz mnoge druge zanimljive postavke koje su gostovale po kulturnim centrima širom Srbije, i brojne filmske projekcije, predavanja i radionice posvećene znamenitim umetnicima i događajima, sve je to potvrdilo izuzetnost ove spomen-zbirke. |