BEOGRAD. Grafički kolektiv predstavlja od 28. marta do 9. aprila 2016. grafike iz kolekcije Nikole Marjanovića. Ova postavka pruža priliku da se ljubitelji umetnosti i stručna javnost upoznaju sa grafikama umetnika iz ove kolekcije i da se na jednom mestu sagledaju dela autora koji su svojim stvaralaštvom i pojavom učestvovali u razvoju evropske moderne umetnosti.
Fransisko Goja. Strahote rata. 1812-1815. bakropis, suva igla, akvatinta
Među kolekcionarima u Beogradu istaknuto mesto pripada i Nikoli Marjanoviću. Ovaj pasionirani kolekcionar je počeo da formira svoju zbirku sedamdesetih godina prošlog veka i ona danas obuhvata vredna umetnička dela - slike, grafike, crteži, objekti, skulpture. Iz ove značajne kolekcije za izložbu u Grafičkom kolektivu izabrano je trideset grafika inostranih autora, kreativnih stvaralačkih individua koje su obeležile važne istorijsko-umetničke tokove u okviru internacionalne likovne scene.
Izložene grafike obuhvataju period od dva veka (početak XIX do kraja XX) predstavljaju dela različitih stilskih pravaca – od romantizma (iz Gojine edicije „Strahote rata“), impresionizma (Šarl Kote, Marselen Debuten), i postimpresionizma (Anri Fanten-Latur, umetnika grupe „Nabi“ Pjer Bonar, Eduar Vijar, Moris Deni), simbolizma (Odilon Redon, Maks Klinger), secesije (Maksimilian Kurcvail), preko ekspresionizma (Lionel Fajninger, Vasilij Kandinski), fovizma (Žorž Ruo, Anri Matis) i konstruktivizma (El Lisicki) do dela posleratnih neoavangardnih i postmodernih umetničkih opredeljenja (Bernar Bife, Karel Apel, Asger Jorn, Ero, Anderle). Vitalnost i izražajni potencijal grafičkog medija vidljivi su u prisustvu specifičnih tehnika u svakom od pomenutih stilova (bakropis – impresionizam, litografija – postimpresionizam, drvorez – ekspresionizam itd.).
Ova postavka pruža jedinstvenu priliku da se ljubitelji umetnosti i stručna javnost upoznaju sa grafikama izuzetnih umetnika iz ove kolekcije, kao i da se na jednom mestu sagledaju dela autora koji su svojim stvaralaštvom i pojavom učestvovali u razvoju evropske moderne umetnosti. |