CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 04
Videomedeja 22
Digital Art 02
Videomedeja 15
Terra 18
Noć muzeja 2011
Videomedeja 20

Sponzor rubrike
Gordana Tomić - Na talasu umetnosti i sharing ekonomije Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
ImageIzložbom velikih formata, uglavnom apstraktnih ekspresionista, savremenih slikara i vajara, biće otvorena panel diskusija Art Parlamenta 17. oktobra 2016. u 20:00 u galeriji "Progres" u Beogradu. Umetničke vizije Zorana Grebenarovića, Nikole Žigona, Branka Miškovića, Gale Čaki, Tamare Rakić, Jelene Kršić, Duška Jovića i Gordane Tomić u konceptu Share Art pokušaće da pokažu kako je umetnost, kao civilizacijska vrednost, potrebna i u životnom i u poslovnom okruženju i dostupna kroz koncept domaćeg primera sharing ekonomije.Image

Image

"Veliki prostor i dovoljno lepa lokacija izvesno je potrebna da se ovaj koncept izloži široj javnosti i da onaj poslovni svet kome uputimo pozivnice, opet uđe u galerije. Naravno, dobrodošli su i poštovaoci domaće savremene umetnosti, i oni koje postavka slučajno privuče šetajući kroz Knez Mihailovu, da vide kako se to umetnici uspešno predstavljaju i korporativnom, kompanijskom okruženju" istakla je Gordana Tomić, slikarka i direktorka Art Parlamenta i dodala da "Art Parlament pozicionira umetnost u kompanije, na nekoliko nivoa, a uglavnom kroz programe kreativne motivacije za zaposlene, jer se pronalazi da ona treba da bude u vidiku i polju delovanja savremenog, kreativnog i radno produktivnog čoveka upravo i na njegovom radnom mestu."

Prijem povodom otvaranja izložbe "Share Art", pratiće panel diskusija "Ride the Wave", simbolično nazvana surferskim terminom, što se može prevesti kao "Uhvati talas", a upravo se odnosi na ovaj novi talas u ekonomiji, gde se dobra ne moraju posedovati da bismo ih koristili, već ih možemo deliti uz nadoknadu za upotrebu. Nama su najpoznatiji globalni primeri Uber i AirBnB. Art Parlament je jedan od entiteta koji primenjuje ovaj vid poslovanja u našem ambijentu i to na način koji fino prepliće oblasti umetnosti i ljudskih resursa, kreirajući ambijent kojim se daje podrška poslovanju sa jedne strane, ali istovremeno i personalizovano zadovoljavaju savremene potrebe zaposlenih. Ovo je primer trenda sharing ekonomije, u domaćem okruženju, i to na bazi konsaltinga i usluge rentiranja umetničkih dela iz poslovne Artoteke Art Parlamenta.

P: Zašto kompanije treba da ojačaju sponu sa umetnošću?

O: Samo motivisan radnik je dobar radnik, a pravljenje okruženja za samomotivaciju je maksimalna mera lidera kompanije. Čoveka je moguće motivisati samo onim što predstavlja vrednost za njega. Otuda se savremene kompanije odlučuju za stvarna umetnička dela na radnom mestu, kroz programe za podršku poslovanju i razvijanje kreativne motivacije. Pored toga, elementi vizuelne umetnosti, boje, motivi, kontrasti, ritam i kompozicija dela, generišu podsvesne i svesne motivišuće efekte na posmatrača i proizvode osećaj prijatnosti, povezanosti i personalizacije okruženja. Koji vizuelni efekti imaju lična i timska značenja za zaposlene i bude osećaj zajedničke vrednosti, sreće i bolje efikasnosti saznajemo kroz intervjue sa zaposlenima, putem upitnika psihološkog koncepta koji pokazuje karakterni senzibilitet.

P: Kako se umetnost može odraziti na menadžment kompanije?

O: Slika u radnom prostoru, kao umetničko delo je svojevrsan komunikacioni kanal sa posmatračem, kompanijska komunikacija sa vlastitim timom, ali i posetiocima, partnerima i klijentima. U segmentu uređenja prostora ona može biti postavljena da pošalje određenu poruku o imidžu, stilu, vrednostima, motivima, solventnosti, luksuzu ili tradicionalnosti, toplini i dobrodošlici, liderstvu ili savremenosti; svakako jednoj o kompanijskoj kulturi. Domaći menadžeri korporativnog sektora nisu neupućeni, naprotiv. Reč je o obrazovanom i kosmopolitskom kadru, koji je slične primere video u inostranstvu. Neretko, posete njihovim kancelarijama, nakon implementacije naših programa, započinju upravo impresijama o prostoru, odabiru slika i pozitivnim utiscima koji dovode do efikasnosti u daljim temama.

P: Koja dela velikih umetnika, iz vašeg iskustva, mogu najbolje da utiču na posmatrače?

O: U Artoteci namenjenoj korporativnom biznisu pričamo o delima savremene umetnosti, mada osim pitanja dostupnosti ne postoji dilema o mogućnosti primene klasičnih dela u našim programima. Reč je o delima koja se direktno predstavljaju tržištu sharing ekonomije, a u biti su ta dela već pozicionirana na internacionalnom umetničkom tržištu i naravno, radi se o autorima koje predstavljaju zvanične galerije, čija dela se nalaze u internacionalnim kolekcijama ili su na neki način pogodan primer za razvoj lokalnog tržišta usled primene karijernog iskustva iz inostranstva. Izvesno je da će u nekom trenutku, poslovna Artoteka uticati na tržičnu inkorporaciju i novih dela i umetnika, što je takođe jedan od gorućih problema lokalnog ambijenta.

P: Šta umetnost može da nauči od biznisa, a biznis od umetnosti?

O: Iskustveno gledano, ljudi iz sveta biznisa mnogo bolje razumeju umetnost i više ih interesuje, nego što umetnici razumeju biznis. Kod nas je prepoznatljivo insitucionalno bavljenje umetnošću, ali sem svetlih pojedinačnih primera, ne vidim neke sistemske iskorake o nadogradnji menadžment znanja i veština u ovoj oblasti. Iz timskog ili individualnog sporta, možemo primeniti neke principe na vođstvo, timski duh, strategiju, a možemo i iz umetnosti. Razvoj umetnosti ili umetničke karijere, može da se unapredi bazičnom primenom konkretnih poslovnih postulata o diversifikaciji, konkurentnosti, partnerkom nastupu, pozicioniranju cene, kanalima plasmana, ali i o upravljanju resursima, pa i talentima i kadrovima. Programi Art Parlamenta se tiču kreativne motivacije, sa zadacima buđenja krativnosti i inovativnosti, ali tu su i učenja prenesena iz procesa nastanka nekog dela, o koncentraciji, komunikaciji, poentiranju. Neretko se filozofija uspeha sastoji od smišljenog upravljanja porukama, rizicima ali i kontrastima, a našim prefinjenim umetničkim metodama mogu doprineti i rešavanju konfikata zasnovanom na podsvesnim vizuelnim efektima.

P: Koji su ciljevi Art Parlamenta i koga okuplja ova inicijativa u Srbiji i u svetu?

O: Obim saradnika Art Parlamenta je širok i, na naše zadovoljstvo, stalno rastući. Naš cilj je dvojak, sa jedne strane da okrepimo lokalno umetničko tržište, a sa druge strane da savremnom umetnošću pomognemo savremnom biznisu. A da bi umetnost i biznis bili parlamentarni u životu korporativnih ljudi, često je potrebno uvesti arbitre drugih profesija kako bi ta dva sveta mogla da ostvare neutralnije spone i argumente. Moji najbliži saradnici su HR i top menadžeri, psiholozi naučnici, nekada dizajneri okruženja, a nekada i feng-šui majstori, dok su sa izvršne strane umetnici, uglavnom slikari i vajari.


Gordana Tomić, slikarka i magistar ekonomskih nauka, pre dve godine je pokrenula art-biznis entitet "Art Parlament". Autor je programa kreativne motivacije i više inovativnih preduzetničkih projekata. Tokom studija je radila u medijima kao radijski voditelj da bi kasnije, kao projektni menadžer u ICT biznisu, stekla preko deceniju iskustva u poslovnim informacionim sistemima i vođenju inostranih partnerstava. Spajajući umetnost i biznis, okuplja umetnike, naučnike i profesionalce iz biznisa, primenjući HR programe i leadership treninge u oblasti umetničke podrške poslovanju. Kao stvaralac, izlaže samostalno i kolektivno, u zemlji i inostranstvu. Njena dela se nalaze u privatnim kolekcijama širom sveta.

Izvor: Nedeljnik

 

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Svet digitalne umetnosti
Iz kalendara art događaja
26.08.2024 - 20.09.2024 | 20.00
Branimir Karanović - Fotografije
29.08.2024 - 28.09.2024 | 19.00
Aleksandrija Ajduković - Fotografije
29.08.2024 - 28.09.2024 | 19.00
Aleksandar Kostić - Fotografije
29.08.2024 - 28.09.2024 | 19.00
Doplgenger - Snimci: studija za film
29.08.2024 - 10.10.2024 | 20.00
100 od 1000 dela iz fonda Likovne kolonije Sićevo

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
Koliko je likovna umetnost sastavni deo pozorišne umetnosti, kao i onog što prethodi gotovom proizvodu, odnosno umetničkom delu,...
NOVI SAD. Galerija Kulturnog centra Vojvodine "Miloš Crnjanski" predstavlja od 15. do 27. oktobra 2020. slike Georga Redžeka...
Usled naglog nestanka čoveka, kao otklon spram praznine koja će tek u budućnosti nastupiti, javlja se potreba koja nas je po mnogočemu vezivala....
BEOGRAD. Nakon odlaganja zbog epidemije, galerija Udruženja likovnih umetnika Srbije predstavlja od 22. maja do 2. juna 2020. zajedničku izložbu...
BEOGRAD. Povodom obeležavanja 80 godina od uvođenja Grafike u nastavni program Akademije / Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i formiranja ...
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Čime započeti priču o ćiriličnom pismu, u današnjem vremenu otuđenom od kulture...
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvali su: Karen Maher (Peru), Tagir Subhankulov...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Muzej Moderne umetnosti u Parizu priredio je izložbu tri značajna...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Intervju
Danijela Babića nazivaju "najaktivnijim protagonistom novosadske slikarske scene". ...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
NOVI LUVAN. Specijalno za Art magazin. U belgijskom gradu Novi Luvan (Louvain-la-Neuve) od 6. oktobra do 10. decembra 2017. održava se 9. bijenale pod nazivom "O lepi dani", po istoimenom Beketovom romanu u kom jedna žena živi do...
Knjige i časopisi
Učesnici: Zoran Janjetov, Osvaldo Viola, Luigi Siniscalchi, Robert Ariail, Dragan Bosnić, Bartosz Sztybor & Andrew Tkalenko, Adriano Perez, Yuko Shimizu, Bill Mayer, Corrado Mastantuono, Juan Bobillo, Bartolome Segui, Eugenia...
Intervju
Zgrada Muzeja savremene umetnosti Vojvodine u Dunavskoj 37 nedavno je gotovo u potpunosti renovirana, a izlagačka sezona u ovoj ustanovi zvanično je otvorena velikom retrospektivnom izložbom Mire Brtke. Renoviranje je započeto u avgustu, a...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom