CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
srpski modernizam

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 21
Noć muzeja 2007
Noć muzeja 2010
Terra 26
Dunavski dijalozi 03
Digital Art 06
Digital Art 07

Sponzor rubrike
Otvaranje Likovne kolonije Sićevo 2017. Štampaj E-pošta
(0 glasanja)
ImageNIŠ. Otvaranje Likovne kolonije Sićevo 2017. zakazano je za petak 1. septembar 2017. u zgradi Kolonije u Sićevu u 19 časova i 30 minuta. Galerija savremene likovne umetnosti Niš obezbeđuje prevoz autobusom do Sićeva u 18 časova ispred Gradske kuće. Ovogodišnji učesnici: Miomir Mišo Vemić, Toni Čatleski, Martin Due, Milan Đurić, Dušan Mitić, Snežana Manasić, Slobodan Milosavljević Gane, Siniša Žigić, Aleksandar Milanović, Marija Anđelković i Aleksandar Dević.Image

Image

Davne 1905. godine opčinjena lepotom Sićevačke klisure, velika srpska slikarka Nadežda Petrović upravo na ovom mestu okupila je svoje slovenačke i hrvatske kolege, sa kojima je studirala u Minhenu. Te godine formirana je Prva jugoslovenska umetnička kolonija. U tom prvom sazivu pored Nadežde bili su još Rihard Jakopič, Ivan Grohar, Ferdo Vesel, Paško Vučetić i Ivan Meštrović.

Opčinjeni sićevačkim krajolikom svako od njih je svoje impresije i posvećenost prirodi preneo i transponovao u pikturalni jezik i skulpturu. Međutim, početak Balkanskog rata u kome je Nadežda izgubila svoj život, Prvog i Drugog svetskog rata kao i niz političkih događaja poremetilo je sve dalje planove.

Godine 1964. je na inicijativu niških umetnika i kulturnih radnika grada Niša Likovna kolonija Sićevo ponovo formirana i od tada do danas traje u kontinuitetu.

Likovna kolonija Sićevo svojim celokupnim postojanjem (više od pola veka) pratila je i na izvestan način podsticala razvoj savremene umetnosti kod nas, nastavljaući tradiciju Nadežde Petrović.

Po predlogu umetničkog Saveta likovne kolonije Sićevo čiji je predsednik Miodrag Daja Anđelković, magistar grafike, ovogodišnji saziv broji 11 učesnika iz Srbije (Beograda, Niša, Pančeva), Švedske, Mađarske, Makedonije i Crne Gore.

Spisak učesnika Likovne kolonije Sićevo 2017:

  • Miomir Mišo Vemić (Crna Gora). Rođen 1954. u Donjoj Bukovici (Crna Gora). Diplomirao na Filozofskom fakultetu, odsek slikarstvo, u Nikšiću.
  • Toni Čatleski (Makedonija). Diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti, odsek slikarstvo, u Skoplju, u klasi profesora Tanasa Lulovskog. Magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti, odsek slikarstvo, kod profesora Jovana Šumkovskog.
  • Martin Due (Norveška). Rođen je 1955. u Upsali (Švedska). Završio je Trondheim muzički konzervatorij i studije umetnosti i dizajna na Univerzitetu u Oslu.
  • Milan Đurić (Mađarska). Rođen je u Baji (Mađarska). Studije je završio u Novom Sadu, na Akademiji Likovnih umetnosti.
  • Dušan Mitić (Beograd). Rođen je 1979. godine u Nišu. Diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, slikarski odsek.
  • Snežana Manasić (Pančevo). Rođena je u Pančevu. Završila je Akademiju za konzervaciju i restauraciju Beograd, potom magistrirala na Fakultetu za kulturu i medije u Novom Sadu.
  • Slobodan Milosavljević Gane (Beograd). Rođen je 1945. u Ćelijama kod Kruševca. Diplomirao je na vajarskom odseku Akademije primenjenih umetnosti u Beogradu.
  • Siniša Žikić (Beograd). Rođen je 1951. Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek zidno slikarstvo, a potom magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, Odsek primenjeno slikarstvo.
  • Aleksandar Milanović (Niš). Rođen je 1987. u Nišu. Diplomirao je slikarstvo na fakultetu umetnosti u Nišuu klasi prof. Đure Radonjića.
  • Mrijana Anđelković (Niš). Završila je Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu.
  • Aleksandar Dević (Niš). Rođen je 1954. u Beogradu. Diplomirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu. Magistrirao je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek grafike.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Svet digitalne umetnosti

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
NOVI SAD. Spomen-zbirka Pavla Beljanskog predstavlja od 18. juna do 6. septembra 2020. izložbu "Peštanski đaci: Petar Dobrović, Zora...
BEOGRAD. Muzej savremene umetnosti Beograd predstavlja od 19. oktobra 2023. do 26. februara 2024. retrospektivnu izložbu "Javne tajne"...
Zarobljen u svojoj kući u Normandiji, jedan od najuticajnijih britanskih likovnih umetnika Dejvid Hokni izijavljuje o virusu korona. "Volim...
Termin umetnička kritika egzistira u nejasnoj odrednici značenja i specifičnom spoju dveju reči - umetnost / kritika, kada nismo sigurni da li se...
NOVI SAD. Nedelja vizuelne umetnosti Kaleidoskopa kulture pretvoriće Trg galerija u Novom Sadu u epicentar vizuelne umetnosti i novih tehnologija....
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvali su: Karen Maher (Peru), Tagir Subhankulov...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Povodom Izložbe slika Vere Molnar u galeriji ...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Jesenji period 2016. godine umetničkih postavki u pariskim...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Intervju
Kao sedmogodišnji dečak, Živojin - Žika Miškov obećao je svojoj majci da će postati...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
NOVI SAD. Spomen-zbirka Pavla Beljanskog 2021. godine obeležava veliki jubilej, 60 godina od otvaranja svojih vrata iza kojih se čuvaju najznačajnija dela domaćih slikarskih velikana 20. veka. Slike je Pavle Beljanski, pravnik i diplomata, ali...
Knjige i časopisi
Knjiga Nataše Teofilović "Umetnost pokreta u prostoru praznine" višestruko je korisna za studente kompjuterske grafike i animacije i uopšte, ljubitelje digitalne umetnosti. Bez suvišnih reči objašnjeno...
Intervju
Predstavljati dr Jerka Denegrija, istoričara umetnosti i likovnog kritičara, detaljno i obimno skoro da nije potrebno. Njegovo upečatljivo i dugogodišnje aktivno prisustvo na javnoj likovnoj sceni (Muzej savremene umetnosti u Beogradu,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom