CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Digital Art 03
Dunavski dijalozi 00
Videomedeja 23
Terra 28
Dunavski dijalozi 01
Videomedeja 14
Dunavski dijalozi 08

Sponzor rubrike
Retrospektivna izložba Dejvida Hoknija u Centru Pompidu u Parizu Štampaj E-pošta
(1 glas)
ImagePARIZ. Specijalno za Art magazin. U periodu od 21. juna do 23. oktobra 2017. Centar Pompidu predstavlja retrospektivnu izložbu Dejvida Hoknija (David Hockney). Izložba je organizovana u saradnji sa Tate Britain muzejem iz Londona i Metrpolitain museum of art iz Njujorka. Pre Pariza ova izložba je predstavljena u muzeju Tate Britain u Londonu od februara do maja 2017, a nakon Pariza se seli u Metropolitain Muzeum of art u Njujorku.Image

Image
"A Bigger Splash" (1967), Tate Collection, London (Wikipedia)

U velikom izložbenom prostoru otvorena je izložba, kako ga nazivaju "ikone" slikarstva koji stvara u dvadesetom i dvadeset i prvom veku uvek sa istom svežinom, donoseći novo, idući u korak sa vremenom. Dejvid Hokni, engleski slikar rođen 1937 u Bradfordu, ove godine slavi svoj 80-ti rođendan, ali ne prestaje da stvara i iznenađuje, i izložba u Centru Pompidu slavi njegov osamdeseti rođendan. Ova izložba je značajna ne samo po broju izloženih radova već i po raznovrsnosti izloženih radova. Predstavljajući hronologiju njegovog stvaranja  na izvestan način se ukazuje i na razvoj novih tehnologija i njihovog uticaja na slikarstvo, na umetničko izražavanje.

Dejvid Hokni (David Hockney)Izloženo je više od 160 platana, fotografije, gravure, instalacije, videa, crteža, uključujući i najslavnija platna ovog umetnika: bazeni, dupli portret i monumentalni pejzaži. Obuhvaćeno je 60 godina njegovog stvaralaštva, počev od njegovih školskih radova u malom gradiću Bradford, zatim njegove monumentalne kompozicije "Joiners" koje realizuje u svom ateljeu u Yorkshiru...

Navikli smo da ga vezujemo za njegove poznate radove u stilu "pop" ali i u slavnom "bazen slikanju". Andy Worhol, koga sreće u Njujorku 1963. i koji ga posećuje u Los Anđelesu, sugeriše mu da napravi seriju platana bazena.

Slike bazena su izložene i zaista zadivljuju osmišljenošću, tehnikom, svetlošću, prostorom i senkama kao i temama. Hokni smatra da je prava tema njegovih slika bazena providnost. Ali na slici "Portret umetnika" (bazen sa dve figure) iz 1972-e već vidimo i dvoznačnost. Jedna osoba gleda drugu u bazenu, ali možda takođe posmatra svoju sopstvenu sliku, senku.

Prvi Hoknijevi radovi realizovani su pre nego što je imao 20 godina. I već od tada ima veliko interesovanje za posmatranje prirode, čoveka i društva, interesuje se za vitruelnu dimenziju, voli da eksperimentiše što će se videti tokom celog njegovog stvaralaštva. Ne voli umetničke dogme i ne želi da umetnost ostane u zastarelim formama. Sreće grupu umetnika aktivista "Kitchen Sink" što će ga navesti na ideju da slikarstvo - slika mogu bitnu ulogu da odigraju u društvu. Ta ideja ga neće napustiti u toku njegovog daljeg stvaralaštva.

Počinje da biva poznat 60-tih u Londonu sa serijom slika "Love painting". Uveo je seksualnu i narativnu dimenziju u apstraktno slikarstvo.

Voli i da presdstavi ono što ga okružuje, te su tako prisutni brojni portreti, porodične scene... "Neustručava se da pozajmi stilističke elemente slikara koje ceni kao što su Dubuffet, Bacon, Picasso, Balthus, Hopper."

Hoknijevi portreti su autentični i već na prvi pogled upečatljivi, karakteriše ih duboka izražajnost ličnosti.

U galeriji portreta srećemo i nama poznate ličnosti koji podsećaju na savršeno uhvaćenu fotografiju, ali ovde uglavnom u obliku crteža.

Period koji nam najviše zaustavlja pažnju je svakako slikarstvo iz perioda kad boravi u Los Anđelesu. 1964-e odlazi na prvo putovanje u Los Anđeles. Čita "Grad noći", roman John Rechy-a čije ga pisanje duboko dodiruje. Otvara novu stranu u svom radu. Kalifornija nudi Hokniju svetlost i hedonistički način života. Bazeni i kuće kolekcionara u modernom stilu su teme njegovih brojnih platana. Radi akrilik i valjak umesto četkice, prisvaja stil svojstven neko vreme pop-artu. "Međutim, njegov rad se bolje razume kao reakcija na jedan drugi pravac u modi: formalizam". Ova serija platana je upečatljiva. Napomenućemo nekoliko interesantnih radova iz ovog perioda koji su predstavljeni zajedno.

"Henry Geldzahler and Cristopher Scott" (1969), "Mr and Mrs Clark and Tercy"(1971), "My parents" (1977) kao i "Man taking a shower in Beverly Hills" (1964), "Two men in a shower"( 1963) i njegovo legendarno platno "A bigger splash" (1967).

Možemo provesti puno vremena zagledani u platno koje je potpuno realistično ali sa licima kojima ne uspevamo da nađemo izraz. Čovek je zatvorena kutija u kojoj ponekad tražimo puno toga, a u njoj ponekad nema gotovo ništa osim par nevažnih banalnih ispraznosti - to je jedno od viđenja koje se nameće. Čovek je možda toliko sam da ništa više ne izbija na njegovom licu koje je kao maska. Čovek je nekad toliko otuđen od drugih da je i sam sebi stran. Puno je pitanja u ovoj sali.

Sve teme koje obrađuje su specifične i obrađuje ih na njemu svojstven način.

Istraživanje Yorksir-a, predivne prirode na ogromnim platnima je ujedno i istraživanje novih načina i perspektiva predstavljanja pejzaža.

Početkom 1970-ih, nalazi se u nekoj vrsti ponovnog traženja, treba da prebrodi "opsesiju naturalizma" i da pronađe neki novi izraz.

Na početku odbija fotografiju kao umetnički izraz i kaže kako nas "ona odvodi da gledamo svet na isti način, vrlo dosadan". Ali, vremenom shvata da se i fotografija može kreirati i upotrebljavati na različite načine. Tako kreira kompozicije fotografske koje umnožavaju poglede umesto da nametnu jedan, i to naročito u radovima "Joiners".

Hokni pravi i eksperimentalne filmove bazirane na umnožavanju iskustava pogleda, vizije.

Počinje da prihvata novu tehnoliogiju i kreira slike za fax, mašinu za kopiranje, i zatim i za iPhone.

Poseta bolesnog prijatelja u Yorksiru 1997–e ga vraća ka slikanju pejzaža. Otkriva lepotu pejzaža svog detinjsva. Pravi studiju engleskih pejzaža uvodeći vremensku dimenziju u predstavljanje prostora.
Jedna od najpoznatijih njegovih slika pejzaža je "Bigger trees near Water", najveće platno na svetu, sastavljeno od 50 panoa, koje slika za 3 nedelje, prisutno je na ovoj izlozbi. Zatim slika "Bašte i kuće", poznata slika "Garden" iz 2015-e. Tu je i poznato platno "A bigger grand Canyon" (1998).

Hoknija karakteriše prilagodljivost, on sa lakoćom prelazi sa jedog načina kreiranja na drugi istražujući sve teme slikarstva: pejzaž, portret, mrtva priroda...

Na izložbi je i vrlo upečatljiv video sa putem kroz šumu i automobilom koji dolazi ili odlazi, četiri filma, tu su sva godišnja doba, sa istim filmom - putem, pejzažem, automobilom.

Imamo utisak da je na njegovoj izložbi prisutno puno umetnika jer je toliko različitih tema, načina prikazivanja, različitih tehnika, širine i sveobuhvatnosti razmišljanja. Ali sve je to Hokni! Uspeva da obuhvati kompleksnost razmišljanja pogleda na umetnost i svet, vremena koje donosi i nove tehnike, možda i novog čoveka, možda ne, možda je to samo iluzija. Večito je u svojim "promenama", traži ono što ne uspeva da nađe, čini mu se da pomera granicu nepoznatog ali neotkriveno ostaje uvek beskrajno.

Hokni je zaista oduševljen postavkom i organizacijom ove izložbe njemu posvećene u Centru Pompidu i odlučio je da pokloni Centru Pompidu svoju veliku sliku "Arrival of spring east yorshire" iz 2011, kompoziciju od 30 platana u vrednosti od 25 miliona evra.

Vera Štulić

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Kalendar događaja
Iz kalendara art događaja
08.02.2024 - 05.05.2024 | 19.00
Zdravko Joksimović - Skulpture
12.03.2024 - 26.05.2024 | 19.00
Uroš Predić - Dostojanstvo svakidašnjice
15.03.2024 - 06.05.2024 | 18.00
Kraj jezika. Još jednom o Vitgenštajnu - Grupna izložba
22.03.2024 - 12.05.2024 | 19.00
Umetnički diskursi o društvenim i klimatskim promenama
22.03.2024 - 26.05.2024 | 19.00
Inspirisani Francuskom - Grupna izložba

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
NOVI SAD. Galerija Kulturnog centra Vojvodine "Miloš Crnjanski" predstavlja od 15. do 27. oktobra 2020. slike Georga Redžeka...
NOVI SAD. Galerija StuartS predstavlja od 25. oktobra do 15. novembra 2019. slike Tatjane Dimitrijević (1965, Sombor). Diplomirala je na Akademiji ...
BEOGRAD. Nakon odlaganja zbog epidemije, galerija Udruženja likovnih umetnika Srbije predstavlja od 22. maja do 2. juna 2020. zajedničku izložbu...
NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti predstavlja u Paviljonu u Tvrđavi, od 10. do 30. oktobra 2019, video instalaciju Svetlane Volic...
NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti, u prostoru Salon 77, predstavlja od 22. septembra do 9. oktobra 2020. slike Miloša...
Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. U Muzeju Orsay održava se izložba pod nazivom "Izvan...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariski muzej Grand Palais organizovao je grandioznu izložbu ...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpski slikari XVIII-XX veka
Dejan Medaković
Srpski slikari XVIII-XX veka
 
Intervju
"Život je kompozicija različitih tonova i ritmova koja nas vodi u vrtlog radoznalosti, ...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
NOVI SAD. Na 40 lokacija u Novom Sadu u jubilarnoj Noći muzeja zabeleženo je 120 hiljada poseta. Prijatna majska noć izmamila je na ulice građane koji su strpljivo čekali kako bi posetili premijerne sadržaje: unutrašnjost sata na...
Knjige i časopisi
Likovni prilozi u Gradini broj 19 su fotografije slika Sande i Gorana Vuletića, umetnika iz Niša. Korice časopisa i kolori na početku  rubrika proze i teorije i kritike ilustrovane su slikama Gorana Vuletića, a kolori...
Intervju
Kombinovana tehnika, pesak, zemlja, pepeo, kolaž, višeslojnost, strukture koje imitiraju grafite, zid, neke su od tehničkih karakteristika novog ciklusa radova novosadskog slikara Danila Vuksanovića, koje je premijerno imala prilike da vidi...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom