CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Ujedinjene nacije (UN) - Internet je ljudsko pravo

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Noć muzeja 2013
Videomedeja 15
Digital Art 05
Digital Art 07
Videomedeja 21
Videomedeja 12
Dunavski dijalozi 04

Picasso, Miro, Dali - Grafike i crteži Štampaj E-pošta
(33 glasanja)
ImageCentar za vizuelnu kulturu "Zlatno oko", Novi Sad. Savremena galerija, Zrenjanin. April - maj 2007.
Na ovoj izložbi predstavljeni su crteži i grafički listovi trojice slavnih španskih slikara: crtež Pabla Pikasa i grafike Huana Miroa i Salvadora Dalija iz privatnih kolekcija u Vojvodini (Novi Sad, Petrovaradin, Subotica, Sombor).


Salvador Dali


Salvador Dali


Salvador Dali


Huan Miro

Huan Miro


Huan Miro

Pablo PicassoU Centru za vizuelnu kulturu Zlatno oko otvorena je izložba pod nazivom "Pikaso - Miro - Dali". Na ovoj izložbi  predstavljeni su crteži i grafički listovi trojice slavnih španskih slikara: crtež Pabla Pikasa i grafike Huana Miroa i Salvadora Dalija iz privatnih kolekcija u Vojvodini (Novi Sad, Petrovaradin, Subotica, Sombor).

Pablo Pikaso (Pablo Ruiz Picasso, 1881 - 1973), Huan Miro (Juan Miró, 1893 - 1983 ) i Salvador Dali (Salvador Felipe Jacinto Dali, 1904 - 1989), čine veliku trojku katalonske umetnosti. Ovi španski umetnici, veliki stvaraoci i individualisti, stvorili su tokom dvadesetog veka opuse koji imaju značajno mesto u svetskoj istorije slikarstva.

Njihove biografije pune su podudarnosti: sva trojica su Katalonci, sličnog su staleškog porekla i svi su veoma rano započinjali svoje stvaralačke avanture. Školovali su se u Španiji: Pikaso i Miro u Barceloni, Dali u Madridu. Potom su odlazili u Francusku i u Parizu su ostvarili svoja najznačajnija dela, tu su pokretali (ili bili uključeni) u najvažnije umetničke pokrete svog vremena. Sva trojica su se politički odredili prema građanskom ratu u Španiji i prema zbivanjima tokom Drugog svetskog rata. Miro i Pikaso su na strani revolucionara i boraca za Republiku, a Dali, iako 1936. godine slika svoje čuveno „Predosećanje građanskog rata“, podržava Franka, čak biva zbog toga odlikovan. Na suprot tome, po narudžbini španske vlade u izgnanstvu Pikaso i Miro učestvuju na Svetskoj izložbi u Parizu, 1937. godine. U španskom paviljonu njih dvoijica su izveli i izložili monumentalne slike sa jasnim angažovanim stavovima. Pre toga, duboko proživljavajući građanski rat u svojoj zemlji, Pikaso je uradio dve serije bakropisa „Frankov san i laž“, koji po snažnoj ekspresiji i kritičkom tonu podsećaju na Gojin grafički ciklus „Los Kaprichos“. Svoj politički stav on je potvrdio i članstvom u Komunističkoj partiji Francuske... Iste te 1937. godine Huan Miro je uradio seriju plakata za Špansku republiku.

Posle svih istorijskih zbivanja, te posle svojih revolucionarnih umetničkih misija i direktnog učestvovanja u umetničkim pokretima poput fovizma, kubizma i nadrealizma, trojica velikana u zrelim stvaralačkim godinama napuštaju Pariz.

Dali tokom 1938. odlazi na dve godine u Italiju a 1940. godine u Njujork. Odatle će se 1949. godine konačno vratiti u Španiju, u Port Ligat blizu rodnog Figuerasa. Miro se usred razbuktalog Drugog svetskog rata, 1942. godine, takođe vraća u domovinu - prvo u Barcelonu da bi se potom konačno nastanio u Palma de Majorki. Pablo Pikaso se iz Pariza, 1946. godine, preseljava na francusku Azurnu obalu u Valori blizu Kana, jedno vreme živi i bavi se skulpturom u dvorcu Voveran na severnoj padini „Sezanovog“ brda Sent-Viktoar, a potom se vraća na more u Mužen blizu Kana. U tim novim ambijentima sva troijica su izuzetno aktivna, plodonosna a njihova interesovanja su se proširila te su se uz slikarstvo, intenzivno bavili skulkturom, grafikom, tapiserijom. Sva trojica su bili dugog veka – Pikaso je živeo 92, Miro 90 a Dali 85 godina... Interesantno je da je Pikaso pune 73. godine živeo u Francuskoj i nikada se nije konačno vratio u svoju domovinu.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Osećaj ljudske superiornosti počiva na iluziji. Početak dana označen je svitanjem. Prvim zrakom...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Centar Pompidu je priredio retrospektivnu izložbu Jim Dine-a,...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Muzej Moderne umetnosti u Parizu priredio je izložbu tri značajna...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
BRISEL. U Palati Bozar u Briselu, 18. februara 2016. je otvorena izložba "Daniel Buren: Freska". Nova Burenova realizacija, koja u sebi objedinjuje preko stotinu radova drugih umetnika, biće prikazana do 22. maja 2016. godine. Među...
Knjige i časopisi
Knjiga Nataše Teofilović "Umetnost pokreta u prostoru praznine" višestruko je korisna za studente kompjuterske grafike i animacije i uopšte, ljubitelje digitalne umetnosti. Bez suvišnih reči objašnjeno...
Intervju
Novosadski multimedijalni umetnik Dragan Vojvodić svoj umetnički izraz nalazi u proširenom polju umetnosti. Koristi instalacije, fotografije, video art, ali najčešće govori u performansu i umetničkoj akciji. Studije je započeo na...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom