BEOGRAD. Izložba Muzeja nauke i tehnike "Keramika", autora Zorana Levića, kustosa Muzeja, posvećena je istorijskom razvoju, tehnologiji proizvodnje i upotrebi keramike na našim prostorima. Izložba može da se pogleda od 22. februara do 30. aprila 2018. godine.
Četvorodelni gipsani kalup za odlivanje porcelanskih posuda za sos. 20 vek. Srbija. Muzej nauke i tehnike. Beograd
Posetioci izložbe upoznaće se sa keramikom kao materijalom, njenim značajem i upotrebom u najrazličitijim sferama ljudskog života. Proizvodnja keramike je jedno od najstarijih i najznačajnijih tehnoloških otkrića i predstavlja prvu kontrolisanu hemijsku promenu materije. Tehnologija keramike, njena proizvodnja i namena, menjala se tokom istorije. Danas je upotreba keramike gotovo neograničena zbog njenih svojstava, kao i onih koja se mogu projektovati u cilju dobijanja specifičnih karakteristika. Bez keramike je gotovo nemoguće zamisliti život savremenog čoveka.
Na izložbi će biti prikazani eksponati i predmeti od keramike, iz zbirki Muzeja nauke i tehnike, Arheološkog instituta Beograd, Etnografskog muzeja, Muzeja grada Beograda i privatnih kolekcija i fabrika. Izloženi eksponati pokrivaju periode od praistorije i antike, preko srednjeg veka, pa sve do najsavremenijih primena. Istorija izrade keramike u Srbiji predstavljena je na primerima keramičkog posuđa i tehnologija pronađenih na teritoriji Beograda, širom Srbije, kao i proizvoda iz fabrika Toza Marković d. o. o., Potisje Kanjiža, Keramika Kanjiža, Polet iz Novog Bečeja, Zorka-keramika d. o. o., Zorka opeka, Keramika Mladenovac a. d., Elektroporcelan a. d. iz Novog Sada i Porcelan Zaječar.
U okviru izložbe organizovaće se radionice oblikovanja gline na grnčarskom točku. Radionice će voditi Saša Matić, grnčar na Odseku keramika, na Fakultetu primeljenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu. |