NOVI SAD. Muzej savremene umetnosti Vojvodine predstavlja od 12. aprila do 6. maja 2018. izložbu "Simulacije" čiji su autori Monika Moteska i Robert Jankuloski. Postavka izložbe funkcioniše kroz interrelacije dva umetnička koncepta koja se, bez obzira na posebnosti i specifičnosti ličnih diskursa, povremeno dodiruju i prepliću.
Monika Moteska
Monika Moteska sa svojom instalacijom "Disanje ispod" istražuje proces arhiviranja i odnosa ka memoriji kroz ontološku potrebu ljudi za radom i čuvanjem (prepariranjem) svojih rezultata za večnost. Njena instalacija je sastavljena iz dva dela u kojima propituje ideju "mrtve prirode" u umetnosti, koristeći njene istorijske ikonografske simbole: cveće, ptice i ribe. Klasično tretiranje ove teme čini početak procesa razmatranja, koji autorka dalje razvija alegorijskim pomeranjem od osnovne ikonografije otvarajući mogućnost za nova značenja i čitanja. Robert Jankuloski
U konceptualnom radu "Instant porodince_multiplikacija ljubavi", Robert Jankuloski istražuje aktuelni društveni kontekst Skoplja, grada u kome živi i radi, a koji je kulturološki primer, a ujedno i žrtva posledica tranzicionih procesa započetih raspadom Jugoslavije i formiranja samostalnih zajednica / država, sa problematičnim pitanjem statusa i pozicije identiteta.
Savremenom umetničkom fotografijom, Robert Jankuloski beleži scenografiju skopskog javnog prostora u kojem pojedini objekti i zgrade izgledaju kao makete, kompjuterski ubačene u kompoziciju, sa lažnim privremenim fasadama i skulpturama. Takođe, iskoristio je i manipulativne mogućnosti novih tehnologija u fotografiji i metod insceniranja, smeštajući ljude (lažne porodice) u nepripadajući ambijent, kako bi preispitao odnos lažnog i stvarnog, te njihovo ukrštanje i preklapanje.
Izložba "Simulacije" se kroz dva različita pristupa bavi analizom odnosa istinitog i lažnog, verodostojnog i manipulativnog u umetnosti i društvenoj stvarnosti, povezujući ih sa pitanjima mesta čoveka i porodice u njima.
Izložba se realizuje u okviru međunarodnog projekta Risk Change, (Rizikuj promene), podržanog od strane programa Evropske Unije "Kreativna Evropa". |