CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Ujedinjene nacije (UN) - Internet je ljudsko pravo

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Terra 17
Noć muzeja 2011
Dunavski dijalozi 02
Videomedeja 11
Videomedeja 19
Terra 23
Videomedeja 20

Sponzor rubrike
Zajednička izložba kolekcije Muzeja savremene umetnosti Beograd i Savremene galerije Subotica Štampaj E-pošta
(0 glasanja)
ImageBEOGRAD. Salon Muzeja savremene umetnosti u Beogradu predstavlja od 31. avgusta do 9. oktobra 2018. izložbu nastalu u saradnji sa Savremenom galerijom Subotica koja obuhvata deo kolekcija obe institucije, promovišući saradnju institucionalnih kustosa koji se bave savremenom umetošću i samih institucija različitih nivoa vlasti.Image

Image
Žolt Kovač

Na izložbi "Između nas - Povezivanje kolekcija Muzeja savremene umetnosti i Savremene galerije Subotica", čije su kustoskinje Una Popović i Nela Tonković, učestvuju umetnici: Saša Tkačenko, Miloš Tomić, Mladen Bizumić, Nikola Savić, Žolt Kovač, Marta Jovanović, Maja Rakočević Cvijanov, Vesna Pavlović i Ivan Grubanov.

Težnja je da se na taj način podstakne umrežavanje, preispitivanje i valorizacija ne samo postojećih zbirki i aktuelne otkupne politike, već i tekuće scene, saopštio je Muzej savremene umetnosti Beograd.

Muzej savremene umetnosti Beograd i Savremena galerija Subotica nastali su približno u isto vreme, tokom 60-ih godina 20. veka, kada je širom jugoslovenskog kulturnog prostora formirana mreža ustanova koje izučavaju i kolekcioniraju savremenu vizuelnu umetnost.

Muzej savremene umetnosti Beograd je otvoren 1965. godine kao ustanova čija će programska orijentacija biti usmerena prema aktivnom proučavanju i pravovremenom prikupljanju dela savremene umetnosti iz čitave nekadašnje Jugoslavije.

Savremena galerija Subotica je osnovana 1962. kao galerija Likovni susret, a taj prvi naziv duguje izložbama koje je organizovala - velikih jugoslovenskih smotri dela nastalih u tada značajnim umetničkim kolonijama. Takođe, imala je zadatak da stvori kolekciju. U početku veoma birokratsko rešenje koje je podrazumevalo mogućnost da Galerija otkupljuje isključivo dela nastala u jugoslovenskim kolonijama, napušteno je već tokom prve decenije njenog rada, jer je shvaćeno kao veoma restriktivno. Rukovodstvo grada 60-ih godina želelo je da u novoj kolekciji nove ustanove, koja je trebalo da doprinese modernizaciji grada, budu značajni radovi već etabliranih umetnika, dok su kolonije gubile značaj i mogućnost da takve umetnike privuku.

Tokom 60-ih, i za Muzej savremene umetnosti Beograd, kao i za po kapacitetu i obimu znatno manju Savremenu galeriju Subotica, izdvajana su značajna sredstva i otkupljivani su neki od tadašnjih antologijskih radova, što potvrđuje jasnu i pravovremenu otkupnu politiku nekadašnje države, odnosno institucionalnu recepciju i valorizaciju najrelevantnijih umetničkih pojava.

Salon u Pariskoj je od samog početka, kao depandans Muzeja savremene umetnosti Beograd, pružao svojim programom relevantnu sliku savremenih umetničkih tokova. Početkom novog milenijuma, galerija je i renovirana i prilagođena neophodnim izlagačkim standardima i u njoj se i danas smenjuju značajne samostalne i grupne izložbe lokalnih i inostranih autora. Salon Muzeja savremene umetnosti Beograd aktivno učestvuje i u produkciji umetničkih radova, ostvarujući značajnu ulogu na sceni.

Savremena galerija Subotica je takođe ustanova koja se zainteresovano uključila u produkciju umetnosti, aktivirajući svoj izlagački prostor (Palatu Rajhl sagrađenu 1904. godine) kao rezidencijalni prostor za umetnike koji stvaraju site specific radove, a rezultat tog odnosa su neki od novijih radova tezaurisanih u njenoj kolekciji. Ta faza rada kod obe galerije, kako je navedeno u najavnom tekstu, zaokružuje priču o nastanku i potencijalnom toku stvaranja kolekcija: one su opipljiv rezultat vidljivih (i često nevidljivih) procesa saradnje sa umetnicima, te tako predstavljaju dragoceni dokument o prošlom i našem vremenu koji svedoči o shvatanjima uloge umetnosti, ali i o svemu što nam je u vezi sa njom bilo važno.

Izložba "Između nas", kako je navedeno, zapravo je poziv Salona Muzeja savremene umetnosti Beograd Savremenoj galeriji Subotica da zajedno predstave određene akvizicije i poklone autora koji su izlagali ili učestvovali na samostalnim i grupnim izložbama u organizaciji jedne i druge institucije. Izložba je tako slika zajedničkih karakteristika kolekcija koje se stvaraju u najneposrednijem kontaktu sa savremenom umetničkom scenom i njenim protagonistima. Ma koliko inače bile različite, ta suština ih povezuje.

Muzej savremene umetnosti Beograd na izložbi "Između nas" predstavlja radove "Muzikalni dnevnik #1" (2012, video) Miloša Tomića, "Traženje slika" (foto-instalacija u lajt boksu, 2011) Vesne Pavlović, "Ovo je moje telo" (skulptura, 2012) Marte Jovanović, "Ručak" (ulje na aluminijumu, 2007) i "Kafa u krevetu" (ulje na aluminijumu, 2008) Žolta Kovača, "Prva Saborna Poslanica Sv. apostola Pavla Korinčanima" (13:4, akril na platnu, 2008) Nikole Savića i "Memorial Bush" (ulje na platnu, 2007) Ivana Grubanova.

Savremena galerija Subotica predstavlja radove "Ovde i sada (Subotica)" (arhivska Fuji fotografska hartija, 2013) Mladena Bizumića, "Glava šećera" (objekat, 2004) Maje Rakočević Cvijanov i "Good people – Hard times – Bad habits" (instalacija u prostoru, 2013/2018) Saše Tkačenka.

Izvor: SEEcult

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Umetnost u Srbiji na danasnji dan

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
PARIZ. Pakovanje Trijumfalne kapije u Parizu, koje su pre 60 godina zamislili umetnici Kristo i Žan-Klod, konačno je realizovano, a taj monumentalni...
NIŠ. Galerija art55 predstavlja od 5. do 26. januara 2021. slike Miloša Šobajića (1945, Beograd). Završio je Likovnu...
BEOGRAD. Galerija "B2" pedstavlja od 13. aprila do 4. maja 2024. grafike Slobodana Kneževića Abija (1948, Bačko Dobro Polje). Diplomirao je...
ALBORG. Danski umetnik Jens Haning koji je pozajmio od muzeja u Alborgu veliku sumu za dva rada, a onda kao umetnička dela priložio prazne ramove ...
BEOGRAD. Muzej savremene umetnosti Beograd predstavlja od 19. oktobra 2023. do 26. februara 2024. retrospektivnu izložbu "Javne tajne"...
Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Galerija Dina Vierny priredila je izložbu povodom obeležavanja...
NOVI SAD. Spomen-zbirka Pavla Beljanskog 2021. godine obeležava veliki jubilej, 60 godina od ...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Neprocenjivo vredna kolekcija slika slavnog ruskog kolekcionara...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Intervju
Pavle Jovanović
 
Reportaže
The Galerie St. Etienne, Njujork (SAD). Januar - mart 2006.
Iako je Ilija stvarao u vreme procvata tzv. naivne umetnosti i vrlo dugo je predstavljan kao naivni umetnik, stručna javnost ga je ocenila kao pojavu koja ne pripada tom pravcu...
Knjige i časopisi
Gradina broj 11 u duhu koncepcije koju je zacrtalo Uredništvo da priređuje i temate koji predstavljaju balkansku književnost, donosi tekstove posvećene grčkoj književnosti. Za razliku od drugih temata ovaj nije zamišljen da bude...
Intervju
Više od dvadeset godina vizuelni umetnik Goran Despotovski u svojim instalacijama preispituje glasove i manifestacije vremena i čoveka u njemu, njegovu egzistenciju i sudbinu. Istorijski gledano, kaže autor, čovek je uvek prožet...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom