BEOGRAD. Dana 15. septembra 2018. otvoren je 57. Oktobarski salon u Muzeju grada Beograda, jednoj od pet lokacija na kojima se predstavlja ukupno 72 umetnika iz Srbije, regiona i sveta. Umetnički direktor 57. OS Guran Kvaran istakao je da je koncept izložbe zasnovan na različitosti i činjenici da ne postoji jedan zajednički imenitelj u savremenoj umetnosti, niti ima jednog umetničkog centra. "Pokušali smo da tu raznolikost izrazimo i kroz galerijske prstore: u Resavskoj, u Galeriji Remont, Umetničkom prostoru U10, tri izložbena prostora Kulturnog centra Beograda i u Galeriji SANU", dodao je Kvaran. Izložba 57. OS biće otvorena do 28. oktobra 2018.
Otvaranje izložbe 57. OS obeleženo je i kraćom protestnom akcijom umetnika i aktiviste Uroša Jovanovića, koji je nosio transparent sa natpisom "Smrt kulturi buržoazije", ali ga je obezbeđenje posle kraće prepirke primoralo da napusti zgradu.
Veliko interesovanje na otvaranju 57. OS izazvao je performans Marte Jovanović "Beogradska sirena", a nesto ranije u Knez Mihailovoj i lansiranje raketa američkog umetnika Toma Saksa, koji se predstavlja u Galeriji SANU. Saks tim radom poziva posetioce da uđu u trag lansiranim raketama i vrate ih kako bi ih ubeležili na karti.
Prilika za publiku da nešto više sazna o konceptu 57. Oktobarskog salona biće panel diskusija "Umetnost je naš posao" koja će 16. septembra 2018. u 10 sati biti održana u Dvorani KCB-a, a okupiće umetnike, kustose, art menadžere, galeriste i art kritičare iz Srbije i sveta, koji će kroz kratke prezentacije i razgovor ponuditi svoje viđenje današnjih svetskih kretanja na tržištu umetnosti, ispitijući različite aspekte kao što su: kontekstualizacija, eventizacija, monetizacija, festivalizacija, komunikacija i promocija umetnosti.
U programu će učestvovati i Gunar Kvaran, direktor privatnog Muzeja "Astrup Fernli" u Oslu, koji je 2016. godine bio predsednik žirija 56. OS, te umetnik Fabris Iber iz Francuske, stručnjak za marketing Srđan Šaper, vlasnik galerije Novembar u Beogradu, brend strateg i kolekcionarka moderne srpske umetnosti Nina Lalić iz San Franciska, njujorški umetnik Tom Saks i kustoskinja galerije Drina u Beogradu Aleksandra Lazar.
Među učesnicima 57. OS je Branko Milisković koji će 16. septembra u 14 sati u Muzeju grada Beograda izvesti tročasovni rad "Appointed" u nameri da konstruiše i inauguriše novo telo fiktivnog generalnog sekretara UN sa neograničenim mandatom. U performansu iznosi osam inauguracionih govora prethodnih sekretara UN (od 1946. godine do danas), pri čemu će novo konstruisano telo fiktivnog generalnog sekretara prvi put u istoriji biti "žena".
Za 16. septembar 2018. u podne najavljeno je i prvo tematsko vođenje koje će održati Snežana Ristić i Radonja Leposavić, a pokušaće da isčitaju 57. OS u kontekstu utopije i distopije, posebno obraćajući pažnju na međusobnu interakciju radova i na uticaj prostornog konteksta.
Prateći program 57. OS obuhvata javna vođenja, tematska vođenja stručnjaka i profesionalaca u oblasti kulture (istorije umetnosti, filma, arhitekture…), radionice za decu i mlade, razgovori sa umetnicima...
Počeci Oktobarskog salona sežu u 1960. godinu, kada je ustanovljen kao godišnja izložba najboljih ostvarenja u oblasti likovnih umetnosti na domaćoj jugoslovenskoj sceni, a od 1967. godine u selekciju biva uključena i primenjena umetnost. Tokom višedecenijske istorije, OS je menjao koncepciju i oblike organizovanja, pa je krajem 90-ih i početkom 2000-ih uvedena uloga umetničkog direktora, selektora ili kustosa koji je odlučivao o sastavu, koncepciji i sadržaju izložbe, a 2004. godine OS je dobio međunarodni karakter.
Oktobarski salon je 2014. godine postao bijenalna izlozba odlukom Skupštine grada Beograda koja je izazvala burne reakcije u javnosti. Posle dve godine pauze, OS je ponovo održan 2016. godine, a umetnički direktor Dejvid Eliot osmislio ga je na temu "Ljubavni zanos", prestavivši radove 67 umetnika iz 26 zemalja, od kojih su neki pozvani, a ostali su odabrani na osnovu konkursa. Ravnopravne nagrade 56. Oktobarskog salona dobili su umetnici Siniša Ilić iz Srbije, Sjun Sun iz Kine i Anastasia Vepreva iz Rusije - odlukom žirija koji su, uz Gunara Kvarana, činili i istoričarka umetnosti i kustoskinja Prodajne galerije "Beograd" Jelena Krivokapić i umetnik i profesor na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu Milorad Mladenović.
Izvor: SEEcult |