Umetnička kolonija Ečka - Slika 2018. |
|
|
ZRENJANIN. Umetnička kolonija Ečka. 25 - 29. oktobar 2018. 63. saziv umetnika u Umetničkoj koloniji Ečka "Slika 2018" obuhvata boravak i rad petoro vizuelnih umetnika u paviljonu Umetničke kolonije Ečka koji će razmatrati i preispitivati pojam slike u različitim kontekstima i medijima.
Paviljon Umetničke kolonije Ečka
Umetnici će tokom boravka u Ečki imati priliku da sami odaberu temu kojom će se baviti u svojim radovima, odnosno mogućnost da predstave ono što ih je najviše inspirisalo i podstaklo na rad u Ečki, njenom okruženju i kroz druženje i razmenu iskustva sa ostalim učesnicima kolonije.
Učesnici ovogodišnje kolonije "Slika 2018" su: Karkatag kolektiv (Srbija), Zoran Todorović (Srbija), Aleksandra Jovanić (Srbija), Isidora Todorović (Srbija) i Saša Spačal (Slovenija). Ovi umetnici se u polju novih medija, digitalne umetnosti, interaktivne umetnosti, performansa i postmedijske umetnosti bave istraživanjima odnosa čoveka i prirode, nauke, tehnologije u vremenu kada se granice među različitim oblastima delovanja čoveka, ali i samog čoveka i tehnologije sve više brišu.
Selektor i kustos projekta je Sunčica Lambić Fenjčev.
Umetnička kolonija Ečka osnovana je 1956. godine. Od osnivanja kolonija je u svojim sazivima okupljala umetnike koji su se bavili različitim tradicionalnim likovnim disciplinama (slikarstvo, skulptura, grafika, crtež), da bi se vremenom održala samo dva saziva – umetnika koji su se bavili klasičnim slikarstvom u sazivu „Slika“ i umetnika koji su se bavili akvarelom u "Susretima akvarelista". Godine 2006. na pedesetogodišnjicu osnivanja kolonije došlo je do promene u konceptu tradicionalnih slikarskih okupljanja kada je u skladu sa već uveliko prisutnim pluralizmom i interdisciplinarnošću u savremenoj umetnosti, umetnicima u Ečki omogućeno da se medijski neograničavaju na tradicionalno podeljene likovne discipline već da svoje ideje realizuju u različitim formama savremenog umetničkog izražavanja.
63. saziv Umetničke kolonije Ečka – Slika 2018. je podržan od strane Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Grada Zrenjanina. Saša Spačal živi i radi u Ljubljani, Slovenija. |