NOVI SAD. Zavod za kulturu Vojvodine predstavlja od 26. novembra do 5. decembra 2018. izložbu "Stvarnost i simboli geta" koja je prvo grupno javno predstavljanje mladih likovnih stvaralaca sa Кosova i Metohije. Izložena su 23 rada, isto toliko autora, koji žive i rade u južnoj pokrajini Srbije. Najvećim delom su to slike, uz nekoliko grafika, crteža i dve skulpture.
Svoje radove predstavljaju: Filip Ristić, Radoje Kompirović, Jasmina Popović, Dejan Kitić, Aleksandra Kalpaković, Miloš Mitrović, Nataša Gvozdenović Matović, Miloš Bogdanović, Slaviša Mihajlović, Vuk Đurić, Vesna Sekulić, Aleksandar Radović, Nataša Ristović, Miljana Bulatović, Danica Maksimović, Nikola Ilić, Milica Kostić, Radovan Antić, Branislav Ristić, Radica Inić, Đorđe Milanković, Maja Todić, Milena Cvetković.
Skoro svi učesnici su akademski slikari, među kojima je najveći deo, njih dvadesetak, studije završilo na prištinskom Fakultetu umetnosti, izmeštenom posle ratnih sukoba 1999. godine u Кosovsku Mitrovicu. Otuda se može reći da su, posle nedavne izložbe starije generacije kosovsko-metohijskih umetnika, najvećim delom profesora pomenutog fakulteta, pod nazivom "Prištinska škola", koju su Novosađani imali prilike da vide u Matici srpskoj, i ovi radovi deo te škole.
Izložba nije tematski i konceptualno određena. Izloženi radovi su heterogenog tematskog, idejnog i estetskog opredeljenja. Možemo je posmatrati kao prikaz različitih umetničkih doživljaja pojedinaca u složenom društvenom miljeu.
Glavni cilj je bio da se pokaže da na Кosovu i Metohiji, i pored sve neizvesnosti bitisanja, postoje i da se školuju generacije mladih umetnika koji su opredeljeni da rade i stvaraju na ovom trusnom, ali za njih – životnom i inspirativnom tlu. I da i na ovaj način, slikom ili drugim likovnim i vizuelnim medijima, progovore o sebi i onom što ih okružuje, tišti i provocira. A to što ih okupira i inspiriše vidi se direktno, indirektno, metaforično ili kroz asocijacije i na ovoj izložbi. Ona je za neke od njih prvi prozor u izvankosovski svet, u svet bez ograda, žica, etničkog nasilja, rušilaštva i mržnje; u svet slobode...
Nebojša Jevtić, istoričar umetnosti |