CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 05
Noć muzeja 2012
Noć muzeja 2007
Videomedeja 11
Digital Art 04
Dunavski dijalozi 07
Terra 17

Sava Šumanović i tajna pod kupolom Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
ImagePARIZ. Galerija Matice srpske u okviru programa obeležavanja 180 godina diplomatskih odnosa Srbije i Francuske u Кulturnom centru Srbije u Parizu priređuje izložbu "Sava Šumanović i tajna pod kupolom". Izložba će biti otvorena od 17. maja do 31. avgusta 2019. Izložba je premijerno predstavljena u Galeriji Matice srpske 2013. godine.ImageImage

Image
Sava Šumanović, skica za Četiri ženske figure, 1927.

Image
La Coupole - danas, enterijer

Na izložbi "Sava Šumanović i tajna pod kupolom" premijerno su izložene pripremne skice za četiri ženske figure koje je Sava Šumanović, tokom jednog od svojih boravaka u Parizu, 1927. godine naslikao na stubcu u kafeu "La Coupole" na Monparnasu. Decenijama se o tome pričalo u srpskoj istoriografiji ali je tek otkriće skica četiri ženske figure, sada u privatnom vlasništvu, potvrdilo njegovo autorstvo u dekoraciji ovog mondenskog mesta pariskog noćnog života iz tridesetih godina XX veka, koje je 1988. godine upisano u inventar istorijskih spomenika.

Image
Sava Šumanović, Kompozicija na stupcu u La Coupole, 1927.

Image
La Coupole 30-ih
U želji da se dočara ambijent i atmosfera čuvenog pariskog lokala, kao i da se duh mondenskog Pariza prenese u Novi Sad, pored pripremnih skica za četiri ženske figure izložene su istorijske fotografije kafea "La Coupole" iz tridesetih godina XX veka i replika stubca koji je oslikao Sava Šumanović. Sastavni deo izložbe je i film "Četiri karijatide" (2013) koji je, ovim povodom, napravio Igor Antić, umetnik koji danas živi i radi u Parizu. Sakupljajući relevantne podatke, preplitanjem francuske i srpske istoriografije, Antić je zasnovao svoj video rad o Šumanoviću na njegovim slikama za "La Coupole" ali i na analizi njegovog celokupnog stvaralaštva koje se čuva i izlaže u Srbiji. Film teži da ukrštanjem prikaza ambijenta Pariza i Šida i likovnih dela Save Šumanovića nastalih u ove dve sredine, predstavi slikarev dvojezični umetnički svet i upotpuni naša saznanja o njegovom delu, dok muzika iz filma, kompozitorke Aleksandre Vrebalov, doprinosi punijem doživljaju Šumanovićevog sveukupnog stvaralaštva.

Šumanovićev angažman u pariskom lokalu "La Coupole" važan je za razumevanje njegovog učešća u tadašnjoj umetničkoj sceni Pariza, pošto su skice za četiri ženske figure nastale u godinama njegovog velikog uspeha, u periodu kada je naslikao Pijanu lađu (danas u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu) i Doručak na travi (danas u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog u Novom Sadu). Izvesno je da je Šumanovićevo angažovanje u "La Coupole", u čijem dekorisanju su učestvovali i drugi pariski slikari, u neposrednoj vezi sa njegovim statusom i ugledom na pariskoj umetničkoj sceni epohe. O tome svedoči i publikacija La Coupole fete ses 70 ans en devoilant l’identité des peintres de ses piliers classés (Paris 1997) koja detaljno navodi sve autore čija dela se nalaze na stubcima i pilastrima lokala.

Izložba je predstavljena u okviru stalne postavke srpske umetnosti prve polovine XX veka, koja je zasnovana na idejama pariske umetničke scene, jer je želja da se ukrste konteksti: dela drugih srpskih slikara o Parizu i delo Save Šumanovića trajno (p)ostavljeno u Parizu.

Izložbu prati katalog "Sava Šumanović i tajna pod kupolom" sa tekstovima na srpskom i francuskom jeziku i fotografijama skica, originalne kompozicije za četiri ženske figure na stupcu u "La Coupole", istorijskim i savremenim fotografijama "La Coupole". O Savi Šumanoviću, njegovom radu u "La Coupole", o istorijatu ovog pariskog lokala pisali su: Žan-Lik Goester, mr Tijana Palkovljević, Igor Antić i Žorž Vijo.

Potpunijem sagledavanju i predstavljanju stvaralaštva Save Šumanovića doprineli su i Galerija slika "Sava Šumanović" u Šidu i Spomen-zbirka Pavla Beljanskog u Novom Sadu koje su ustupile svoju umetničku i dokumentarnu građu, kao i upravnici pariskog "La Coupole" koji su ustupili fotografije nekadašnjeg izgleda lokala i omogućili fotografisanje njegovog sadašnjeg izgleda.

Autorka izložbe je dr Tijana Palkovljević Bugarski. Osim Ministarstva kulture i informisanja, veliku podršku u realizaciji ovog projekta dali su Francuski institut u Srbiji, Кulturni centar Srbije u Parizu, privatni vlasnik i grupa "Bertran", vlasnik restorana "La Coupole".

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Umetnost umesto reklame

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvali su: Karen Maher (Peru), Tagir Subhankulov...
Prošlo je pola veka od kako je prvi put štampan strip "Balada o slanom...
BRISEL. U Palati Bozar u Briselu, 18. februara 2016. je otvorena izložba "Daniel Buren:...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Intervju
Jedan od članova "Likovnog kruga", organizacije koja ove godine navršava ...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Muzej Moderne umetnosti u Parizu priredio je izložbu tri značajna umetnika XX veka: Andre Derain-a (1880-1954), Balthus-a (1908-2001) i Alberta Giacometti-a (1901-1966). Razlog za ovakvu postavku je umetničko...
Knjige i časopisi
Obična sunca od peska su naivna, ogromna i brbljiva. I noću su očigledna. Ako kolutam očima brzo u smeru okretanja kazaljke mog ručnog sata (marke Raketa) lako u tami razaznajem i njihove smušene pege. Daleko od dobre...
Intervju
Da bismo uopšte mogli očekivati da naša umetnost bude primećena u nekakvim evropskim i svetskim okvirima, najpre sami moramo da je prihvatimo i da u njenom "lokalnom" karakteru iščitamo univerzalni jezik - rečenica...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom