CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 19
Videomedeja 11
Videomedeja 17
Videomedeja 23
Terra 18
Noć muzeja 2009
Digital Art 08

Danijel Babić i Đula Šanta - Grafike Štampaj E-pošta
(3 glasanja)
ImagePrima Centar, Berlin (Nemačka). Maj - jun 2007.
Izložba je deo projekta u organizaciji Akademije umetnosti u Novom Sadu i Kulturnog centra Novog Sada tokom kojeg će se u istoj galeriji predstaviti ukupno osam novosadskih umetnika. Do kraja godine će svi autori po povratku, predstaviti svoje izložbe i u novosadskim galerijama.

Đula Šanta


Đula Šanta


Đula Šanta

Danijel Babić


Danijel Babić

Danijel Babić

Prihvatajući preispitivanje granica nekada vodećeg medija slikarstva, podstaknutog tokom dvadesetog veka novim istraživanjima, Đula Šanta posle studija slikarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, svoj diskurs obogaćuje eksperimentima u različitim medijima (objekti, instalacije, digitalna fotografija...). Proširujući tako polje svog interesovanja sa slikarstva na interdisciplinarne relacije, obezbedio je za svoj umetnički koncept više kreativne slobode.

U radovima: Santa Medic, 1999, Enjoy, 2000. i Fragile, 2000. istaknuta je njegova potreba za revalorizacijom readymade –a. Interesovanje za gotove predmete iz svakodnevice odvodi ga i u istraživanje umetničkih materijala i materijalnosti. Tako se okreće, u svom umetničkom radu, obično neklasičnim materijalima (staklo, beton, kukuruz, plastične kese, ambalaža medikamenata...). Njima gradi zatvoreni, celovit svet sastavljen od nesvakidašnjeg i nepredvidljivog (telefonski aparat + staklo, viljuške + beton).

Kao i mnoge njegove kolege, Đula Šanta ne ostaje imun na trenutna društveno-politička i kulturološka zbivanja. Umetnikova lična arhiva slika, tekstova, situacija, iskustava, slaže se u jednu priču, u određenom trenutku, podstaknuta nekim aktuelnim novinskim naslovom, akcijom, događajem. Elementi savremenog marketinga (reklame, ambalaža, oglasi za hot line, brza hrana) postaju kreativni impuls Đuli Šanti i on ih eksploatiše na duhovit i pronicljiv način sa često ironičnim prizvukom. U svojim radovima komentariše politički sistem orijentisan ka profitu i sticanju kapitala, ali i njegove direktne produkte: narkomaniju, prostituciju, trgovinu robljem i genetski inženjering.

Iako privučen haotičnim savremenim događajima, njegovi radovi ostaju primarno vezani za zakone vizuelne prirode i zadržavaju estetsku čitljivost i. Svojim stvaralačkim radom on prihvata savremenu umetničku praksu svoje generacije, preispituje elemente umetničke istorije, koristi mogućnosti savremene tehnologije i komentariše aktuelno društveno okruženje.

Sanja Kojić Mladenov


Stvaralačka avantura novosadskog slikara Danijela Babića započeta je tokom poslednje decenije dvadesetog stoleća. On pripada onoj generaciji vojvođanskih i srpskih likovnih umetnika koji su, tokom kriznih devedesetih godina proteklog i početkom novog veka, uspeli da sačuvaju dostojanstvo slike i njenog smisla. Epohalna kriza u kojoj su začinjali svoje stvaralaštvo naterale su Babića i njegove generacijske ispisnike na brzo slikarsko sazrevanje - već na samom početku ovaj mladi umetnik je uspeo da izgradi svoj specifičan izraz. Izoštrenim osećanjem za impulse sveta i sveta umetnosti Danijel Babić je reagovao slikama u kojima su sažeta iskustva modernog slikarstva, stripa, grafita, savremenog dizajna, čak karikature... Pri svemu tome ovaj umetnik je uspeo da, na jedan kristalno jasan i nedvojben način, iskaže sopstvenu likovnu personalnost.
 
Slika Danijela Babića je ostvarena racionalističkom konstitucijom slike. Pročišćena linearnost i čista polja boje su sredstvo i način da se sublimno izrazi duhovita ideja ali i da se pronikne u karakterističnu urbanu atmosferu. Portreti, aktovi, figuracijske kompozicije - bilo da su transponovani iz svakodnevnih situacija, ili da su »citirani« iz inventarijuma savremene ikonografije (najčešće stripovske provinijencije), uvek su jasno ovovremenski određeni. Takve slike u svojim motivima  poseduju snažni metaforički naboj.  Veoma često sastavni deo Babićeve slike jeste tekst. Njime umetnik, letrički i smisaono, filozoifira svoj pikturalni angažman. Taj utisak se naročito potencira diskretnim autobiografskim primedbama i potpisima koje, poput grafita ili simuliranog dizajnerskog postupka, preko svojih slika umetnik sam ispisuje. Zbog toga, sprejom ispisan tekst »Babich was here!« preko hiperrealistički precizno naslikane table sa natpisom Novi Sad, treba prihvatite kao duhovitu napomenu ali još više kao umetnikovu ispovedni čin o vlastitom prisustvu u sopstvenoj slici, kao pokušaj da se u ovom svetu obezbedi delotvorni i sasvim ovovremenski umetnički iskaz. No, i bez toga, Babićevo slikarstvo poseduje autentičnu izražajnost – ono dejstvuje svojim autohtonim crtačkim i kolorističkim dejstvom, jasnim likovnim definicijama, suverenim pikturalnim sadržajem, sasvim karakterističnom i sasvim ličnom slikarskom poetikom.
 
Sava Stepanov
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Majstor nadrealizma napravio je dramaturški udar iz groba koji mu Katalonija nije oprostila...
PARRIZ / CACHAN. Specijalno za Art magazin. Izložba srpskog slikara Cileta Marinkovića otvorena je...
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
Muzej modernih umetnosti, Kaoshiung (Tajvan). Decembar 2007.
Od 2001. godine Muzej modernih umetnosti u Kaoshiungu organizuje Bijenale kontejnera. Prošle godine tema je bila “Eko kontejner”. Od 148 radova izabarano je...
Knjige i časopisi
Jelena Guga je teoretičarka novih medija i umetnosti. Nakon što je doktorirala na Univerzitetu umetnosti u Beogradu, radila je kao postdoktorand-istraživač na naučnim projektima o kognitivnom unapređivanju čoveka (University of West...
Intervju
Junakinja ove priče nije tek neka nova ilustratorka, vajarka ili slikarka, već moderna P. R. heroina koja je na sebe preuzela nimalo zahvalan teret promocije umetnika i umetnosti, te predstavljanje istih svekolikoj javnosti. Naime, razgovarali...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom