SUBOTICA. Multimedijalnu izložbu umetnice Korine Gubik "Same Different" čini više ciklusa radova. U njenom umetničkom stvaralaštvu centralno mesto zauzima rad sa raznim, mahom neslikarskim, materijalima koje karakteriše svedenost i pročišćenost. Savremena galerija Subotica, od 13. decembra 2019. do 18. januara 2020.
Instalacije Korine Gubik podrazumevaju interakciju sa publikom, te je i posetilac pozvan da učestvuje u stvalačkom procesu. Umetnica se bavi ličnimi društvenim tabuima, strereotipima i rodnim temama.
Miroslav Jovančić: Ključni pojmovi o kojima misliš u toku stvaralačkog procesa?
Korina Gubik: Ni najblažu predstavu nemam o tome o čemu sve razmišljam dok radim. O hiljadu stvari! Ono što mi je zaista i bitno i trudim se da uvek ispoštujem, bez obzira na medij u kojem radim, jeste izbegavanje banalnosti, osim kada je akcenat upravo na njoj, poštovanje pravila te određene tehnologije, korektna kompozicija. Osim toga, linkovi su neuhvatljivi, od razmišljanja šta bih jela, preko pitanja zašto sam kupila te cipele kad ih nikad nisam obula, do onih neizbežnih, šta ja to uopšte radim i zašto. Automatizovane radnje koje se često pojavljuju u mom radu (kuckanje eksera, bušenje, slikanje tačkica), kojima verovatno dajem oduška latentnom opsesivno kompulzivnom poremećaju, koji sam još u detinjstvu primetila i prigušila (i, evo ga opet autobiografski momenat!), koliko god da zahtevaju fokus i koncentraciju, istovremeno su opuštajuće i meditativne, i zapravo su odmor od svih pitanja i promišljanja.
Miroslav Jovančić: Tvoj umetnički postupak karakteriše pročišćenost u strukturi kao i koloristička svedenost. Ovaj uslovno, minimalnistički koncept, sprovodiš u ciklusima, najviše u slici. Koliko je ovaj koncept primenljiv u tvojim video radovima i instalacijama?
Korina Gubik: Mislim da možda haos u svojoj glavi (i u stanu) kompezujem ovakvim konceptom. Budući da ta svedenost, pročišćenost, minimalizam nije svesna odluka, nego potreba, ona se vrlo lako može transponovati i na druge medije. U svim radovima u kojima fokus nije eksplicitno na sadržaju, pristup je isti ili sličan: kompozicija, repeticija, repeticija, repeticija, varijacija, repeticija, crna, crna u svim svojim pojavnim oblicima i sa svim svojim neiscrpnim mogućnostima, crna i bela, ukoliko je uključen i materijal, onda prirodna boja materijala.
Korina Gubik (1983, Senta). Diplomirala je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, na departmanu za slikarstvo, u klasi profesora Jovana Rakidžića. Dobitnica je nagrade Galerije Matice Srpske (2006), "Perspektive 06" (2007), 36. Novosadskog salona (2007) i Forumove nagrade za likovnu umetnost (2017).
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
PARIZ. Pakovanje Trijumfalne kapije u Parizu, koje su pre 60 godina zamislili umetnici Kristo i Žan-Klod, konačno je realizovano, a taj monumentalni...
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko želi da vidi, čuje i misli. Studirati rečima ovaj slučaj nesvakidašnje prirode deluje beznadežno, poput pokušaja da se jednim pogledom...
Najveći deo Gradine broj 17 rešili smo da posvetimo kraju koji je svetski poznat po tome što ne razvezuje čvorove, naprotiv, poznat je po umetnosti vezivanja čvorova. Reklo bi se da Pirot i čitav pirotski kraj leži na jednom...
Bosiljka Zirojević Lečić redovna je profesorka na Akademiji umetnosti u Novom sadu, uža oblast Slikarstvo. Koordinatorka je i nekoliko projekata u oblasti likovnih umetnosti i edukacije. Njen likovni govor izlazi u prošireno polje...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.